Holandský
teplokrevník

Obecné informace

Popis

Síla a vyváženost, tímto typickým dojmem působí holandský teplokrevník hned na první pohled. Výška v kohoutku, který je přiměřeně výrazný, je zpravidla okolo 165 cmHlava je i přes některé nepatrné hrubší znaky, které zůstaly po gerderlandovi, hlavou plnokrevníka, oči mají živý výraz. Krk je lehký, středně dlouhý, plec silná. Tělo je celkově silné s masivní kostrou. Záď je mohutná a silná, dobře osvalená. Hřbet může být trochu delší, což je opět památka na gelderlanda. Nohy má holandský teplokrevník zdravé a silné s plochými klouby a krátkým záprstím. Spěnky jsou spíše delší, kopyta bývají zdravá a pevná. Barevně převládají hnědáci a tmaví hnědáci, ale povoleny jsou všechny základní barvy.

Původ a historie

Holandský teplokrevník byl jako plemeno uznán v roce 1960. Záměr a cíl holandských chovatelů byl jednoznačný, vyšlechtit úspěšného soutěžního koně. Tento náročný cíl se jim v holandském teplokrevníkovi podařilo splnit skutečně na výbornou. Holandský teplokrevník je důkazem toho, čeho všeho lze dosáhnout dobře promyšlenou selekcí a šlechtěním. Základní půdorys tohoto úspěchu je dán gelderlanderskými a groningenskými klisnami, které jsou kříženy s lehčími plemeny. Vzniká tak několik chovných linií, každá z nich musela projít přísnými zkouškami. Vliv plnokrevníků se projevil nejen změnou exteriéru, ale holandský teplokrevník získal i rychlejší akceleraci, zlepšila se i jeho psychika a odvaha. Pro udržení charakteristických vlastností teplokrevných koní se do chovu zapojovali hannoverští, trakénští a oldenburgští koně, tím se upevnily základní exteriérové znaky. Samotný chov holandského teplokrevníka v současnosti pečlivě kontroluje organizace Chovatelský svaz holandského teplokrevníka.

Charakteristika

Holandský teplokrevník je typem atletického koně s dobrou tělesnou stavbou vhodnou pro jezdectví. Typický je pro něho prostorný a pružný chod. Jeho temperament je vyrovnaný, povaha se vyznačuje poddajností, holandský teplokrevník rovněž vyniká i nebývalou pracovitostí.

Plemenné znaky

Výška v kohoutku se pohybuje okolo 165 cm.

Hřbet může být někdy delší.

Dospívá poměrně brzy, ve 4 až 5 letech.

Využití

Holandský teplokrevník je univerzálně použitelný. Uplatňuje se stejně tak dobře ve skokových soutěžích, jako v drezúře. Využíván je i pro military a vozatajské soutěže.

VIDEA plemene Holandský teplokrevník

Pro videa s plemenem Holandský teplokrevník klikněte ZDE

Počet zobrazení: 24 816

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Holandský teplokrevník doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?