Holštýnský
kůň

Obecné informace

Popis

Původní typ holštýnského teplokrevníka se vyznačoval nápadně těžkou hlavou se zřejmou tendencí ke klabonosému profilu. Postupným přidáváním krve plnokrevníků se ale podařilo hlavu výrazně zjemnit. Hlava současného holštýnského teplokrevníka je ušlechtilá, oči jsou velké, zářivé a uši správně nasazené. Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí od 163 do 173 cm. Ve stavbě těla se snoubí síla a kvalita. Hrudník je široký a hluboký, plece pak šikmé, tím je podmíněna nízká a plochá akce. Ocas je nesený vysoko. Mohutná záď a svalnatá stehna jsou dalším typickým rysem. Končetiny mají krátké holeně, přední nohy jsou od sebe široce postavené. Kopyta jsou pevná. Nejběžnější je hnědá barva s černou hřívou a ohonem, ale povoleny jsou všechny barvy. Kvalita chodů je vynikající. Holštýnský teplokrevník má dlouhý, pružný a prostorný krok. Jeho klus je rytmický a vyvážený, povolen je mírný vznos nohou. Cval je rovný a hladký.

Původ a historie

Historie tohoto starého plemene sahá až do 14. století, kdy byl v klášteře ležícím v holštýnském Uetersenu založen hřebčín pro chov válečných a turnajových koní, kteří vzešli z místních těžkých koní.

Znaky původního holštýnského chovu jsou patrné v mnoha německých plemenech. Tento chov byl následně silně ovlivněn přílivem cizí krve, především pak španělské a orientální, během 16. až 18. století jsou holštýnští koně velmi žádání ve Francii, Španělsku, Itálii a v dalších zemích.

Holštýnský teplokrevník byl v těch časech využíván jako spolehlivý kočárový a tažný kůň, který ovšem mohl sloužit i jako těžký jezdecký kůň. Jeho exteriér nebyl však příliš ušlechtilý, při selekci se upřednostňoval především klidný temperament. Exteriér holštýnského teplokrevníka se na začátku 19. století podařilo zušlechtit pomocí dovezených anglických plnokrevníků, nejvýznamněji pak yorkshirských kočárových koní. Jejich přikřížením vznikl statný kočárový kůň, který se mohl uplatnit i jako silný jezdecký kůň.

Největší podíl na rozvoji chovu holštýnského teplokrevníka měl Traventalský hřebčín, založený v roce 1867 a dnes už neexistující. Chov holštýnského teplokrevníka nyní zaštiťuje Svaz chovatelů holštýnských koní v Elmshoru. Po druhé světové válce byl holštýnský teplokrevník cíleně zušlechťován plnokrevníky,díky čemuž se z něj stal všestranný sportovní kůň.

Charakteristika

Čím holštýnský teplokrevník vždy vynikal a vyniká tím i dnes, je klidný a ovladatelný temperament. Na tuto vlastnost se při jeho chovu klade neustálý důraz. Současný holštýnský plnokrevník je lehčí než původní typ, dobře skáče i cválá, to z něj dělá všestranného koně.

Plemenné znaky

Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 163 až 173 cm.

Široký hluboký hrudník, šikmé plece.

Obvod holeně je 20 až 24 cm.

Povoleny jsou všechny barvy.

Využití

Díky své všestrannosti je holštýnský teplokrevník univerzálním sportovním koněm, čímž je dáno jeho pestré využití v jezdeckém sportu a to i na té nejvyšší úrovni.

VIDEA plemene Holštýnský kůň

Pro videa s plemenem Holštýnský kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 28 972

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Holštýnský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?