Obecné informace
Popis
Hucul je pevně stavěný kůň se silnou kostrou, má hrubší hlavu s rovným, neméně často s klabonosým profilem. Jeho krk je krátký, svalnatý a vysoko nasazený. Hřbet s nižším koutkem je velice pevný. Nízko nasazený ocas je dlouhý a hustý, stejně jako hříva a kštice. Nohy hucula mají výrazné klouby, zadní bývají šavlovité.
Zbarvení bylo původně šedé nebo plavé, dnes převládají hnědáci nebo plaváci všech odstínů, méně potom ryzáci a vraníci. Typickým znakem pro hucula je výrazný úhoří pruh. Srst je spíše dlouhá, hrubá a hustá. Tím se velice dobře přizpůsobuje nepříznivým vlivům počasí. Bíle znaky jako například lysinky nejsou u huculů žádané a prozrazují cizí vlivy. Kopyta s tvrdou a odolnou rohovinou jsou pravidelná. Vyznačuje se spíše kratšími ale pravidelnými chody. Další z předností tohoto menšího plemene je pevné zdraví a zároveň také dobrá plodnost. Hříbata se přitom většinou pravidelně a bezproblémově vyvíjejí.
Původ a historie hucula
Původ hucula je opředen tajemstvím. Ani sami odborníci se nemůžou shodnout na jednotném názoru. Někteří tvrdí, že patří k plemenům stepního koně, jiní, že k plemenům koně severního. Převažují ovšem znaky nejzápadnější větve tarpana, které řadí toto plemeno do skupiny orientálních koní a podskupiny tarpanovitých koní. První písemné zmínky o neobyčejných obratných koních, kteří se uplatnili zejména v horském terénu, pochází již z období kolem roku 100 našeho letopočtu. Jméno potom nese po rumunských zbrojnících Huculech, kteří přišli do Karpat v šestém století.
Charakteristika
Hucul se dožívá vysokého věku. Přitom je skromný, velmi odolný a také přizpůsobivý i drsným horským podmínkám. Nevadí mu ani nízké zimní teploty. I přes svou menší velikost je velmi silný. V terénu vyniká jistým krokem. Naši předci chovali dříve huculy po celý rok na pastvinách a přikrmovali je jen zřídka. Přesto, že jde o tvrdého, pracovitého, učenlivého a vytrvalého koně, vyniká vyrovnanou psychikou a klidným temperamentem. Stejně jako řada jiných koní jsou huculové citliví na nedostatek čerstvého vzduchu ve stáji.
Plemenné znaky
-
Hucul patří mezi pozdní plemena, dospívá v 5 - 6 letech.
-
Plně výkonný zůstává až do 25 let, často se dožívá 30 let a více.
-
Kohoutková výška se pohybuje u klisen 134 - 142 cm a u hřebců 136 - 144 cm.
-
Obvod hrudi je u klisen 160 - 180 cm a u hřebců 165 - 185 cm.
Využití hucula
Huculský kůň se řadí mezi primitivní plemena koní, která se příliš nehodí do sportu. Skutečně se ani v nejmenším nejedná o krásného a elegantního koně. Rozhodně je ale spolehlivý, skromný, vytrvalý obratný a především klidný. Právě tyto vlastnosti byly využity už v první světové válce, kde sloužil jakou houževnatý a výkonný kůň, který podával stoprocentní výkony jako tahoun i jako kůň jezdecký.
Hucul je také nepřekonatelný ve zdolávání strmých horských svahů a stejně tak dobře si poradí s každou překážkou na cestě. Je mistrem v brodění dravými vodními toky a to i s kamenitým dnem. Osvědčil se také při pohybu po nezpevněné suti, kde se vyrovnal pohyblivosti koz. V těžkém terénu se snadno vyrovná i osvědčeným mulám.
VIDEA plemene Hucul
Pro videa s plemenem Hucul klikněte ZDE
Koně podle typu | Primitivní plemena |
---|
Galerie
Zkušenosti
Zkušenosti chovatelů:
produktu je
Celkem 10 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost
Já mám z huculi ty nejlepší zkušenosti. Nesnášim když někdo řadí huculi mezi poníky, neboť někteří jedinci dorůstají výšky až 150 kvh. Můžu potvrdit jejich ochotu k práci, pohodlnost, vytrvalost (někdy i rychlost), ale myslím že temperament je u každého zvířete naprosto individuální ;-). V popisu mi nějaké věci nesedí, myslím že hodně záleží na kmeni (např. Gurgul, Goral, Oušor, Hrobi atd...). Nechci se opakovat, ale klisny 134-142?! Mám kobylku v první plemenné knize a ta má 149 a znam i vyšší :-). Poslední věc: Někteří huculové skáčou lépe než některá ČTčka ;-D, takže to že nevynikají ve sportu popírám. S každým zajedete drezurní úlohu min. Z1 naprosto s přehledem, skákání ovládají bravurně, zápřah ani nezmiňuji, koukali byste jak to na poli dokáží odpíchnout ;-) a pokud jde o endurance, neznám mnoho vytrvalejších plemen než je hucul...
Znám tyto koníky jednoho vlastním. koupila jsem si ho a strašně vyjížděl po ostatních koní jak se to s koňmi stává když se spřátelí ale nejdřív i na mě strašně vyjížděl a hlavně nepustí k sobě nikoho z koní kdy dávám pamlsky ale teď jak vidím je hodný jen se mnou. potřebuje hodně času a lásky :) holky se o něj někdy starají ale většinou na ně vyjíždí...
Huculové jsou prostě úžasní koně jak do terénu tak i do jízdárny a do sportu. A rozhodně to nejsou nějací malincí poníci bez elegance
O huculské kobyly se v jedné stáji starám a jsou úplně úžasné. Nikdy se nestalo, že by se některá z nich snažila vykopnout na tu za sebou nebo se vytrhnout při vodění. Jsou trošku nedočkavé na krmení, ale ruce vám neutrhnou. Jenom každého nového koně a poníka ze stádo doslova vykopou a vykoušou. Jinak skvělí koně.
Máme hucula Shonyho který měl a asi má pořád rád svého pána(bohužel už zemřel). Je ppravdu pracovitý ale i tvrdohlavý, ale nejvíc záleží na paníkách aale opravdu je pro zkušenější chovatelé jak na můj názor.
proc tam pisete blaboly stran velikosti - doporucuji nastudovat na strankach asociace chovatelu huculskych koni (ACHHK) www.hucul-achhk.cz zde vse naleznete.