Hunter

Obecné informace

Popis

Hunter nepředstavuje žádné samostatné plemeno, proto může být jeho exteriér odlišný. Jako polokrevný kůň je šlechtěn speciálně pro honební účely. Obvykle jde o velkého koně s delším, pevným hřbetem a silnými holeněmi. Vysoké nároky jsou kladeny na plec, která musí být kvalitní, lopatka šikmá, zadní nohy silné s tvrdými a pružnými klouby. Důležitá jsou také kopyta, jsou silná, spěnky krátké a šikmé. Výhodou plemena je úhledná hlava s rysy plnokrevníka.

 

Podle stavby těla huntera rozlišujeme tři kategorie: těžký, středně těžký a lehký. Například na starých náročných honebních terénech v Anglii jsou potřeba velcí cvaloví koně, kteří se co nejvíce blíží plnokrevníkům a mají dostatečný odraz. Zvykem v některých oblastech Anglie (Shire) je, že jezdec má pro odpolední hon jiného koně než pro dopolední. Naopak v otevřených krajích je pro hon využíván spíše mohutnější, krátkonohý typ huntera.

Původ a historie

Hunter, neboli lovecký či honební kůň bývá často potomek dvou rozdílných plemen. Dobrý hunter však musí mít v rodokmenu vždy převažující podíl krve anglického plnokrevníka - A1/1. S jistotou ale můžeme huntera zařadit do kategorie anglických koní. Chová se převážně v Anglii a Irsku, protože slouží typicky anglickému sportu - honu na lišku. V různých zemích s různými terény pro lov se dává přednost odlišným typům hunterů.

Charakteristika

Důležitou vlastností huntera je odvaha a také schopnost nést svého jezdce rychle a bezpečně v náročném honebním terénu. Hony se obvykle jezdí dva dny v týdnu během celé lovecké sezóny. Ta většinou trvá od listopadu do dubna. Koně musí vydržet námahu bez přílišné únavy a jiných potíží.

 

Plemenné znaky

  • Hůlková výška huntera bývá různá, ale málokdy dosahuje méně než 1,65 m.

  • Obvod hrudi nemá přesahovat 195 cm.

  • Povoleny jsou všechny barvy.

  • Hunter bývá vynikající skokan. Mimo to má dlouhý krok a velmi prostorný, rychlý cval, ve kterém musí být schopen překonávat dlouhé vzdálenosti.

  • Není registrován v žádné plemenné knize, definuje se jako určitý typ. Je ovšem možné, aby byl registrovaný plnokrevný hunter.

Využití a sport

Hlavním využitím huntera je hon na lišku. Tento druh štvanice se smečkou loveckých psů vyžaduje koně vytrvalého, odvážného a nebojácného, spolehlivého v terénu, který nezaváhá před pevnou překážkou. Hony jsou pro koně i jezdce velmi náročné. Vyráží se na ně obvykle kolem 11 hodiny dopoledne a končí se při západu slunce kolem 16 hodiny. Koně tedy musí pracovat čtyři i více hodin. Po většinu tohoto času navíc cválají nebo skáčou přes náročné přírodní skoky. Díky dobré stavbě těla je hunter schopen podávat celou sezónu dobrý výkon a zůstat přitom fit.

VIDEA plemene Hunter

Pro videa s plemenem Hunter klikněte ZDE

Počet zobrazení: 13 209

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Hunter doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?