Ibizský chrt

Ibizský podengo, Podenco Ibicenco

Obecné informace

Povaha

Ibizský podenco je laskavý pes, oddaný svému pánu. Pro svoji povahu je výborným společníkem. Má vynikající čich a sluch a navíc je velmi rychlý, vytrvalý a chytrý, díky čemuž je schopen rychle a snadno vystopovat králíky i v hustém podrostu. Když najde kořist, začne štěkat a vrtět ocasem a i v této situaci je snadno odvolatelný. Často loví ve smečce, která je tvořena převážně fenami. Psi jsou totiž hůře ovladatelní, někdy dost svéhlaví a špatně spolupracující. Ibizský podenco se také používá na lov zajíců a vysoké. Je také přirozeným přinašečem a výborným hlídačem. Zvláštností tohoto plemene je, že když uloví pár stovek či tisíců králíků, nechtějí psi dál lovit a musí si odpočinout. V rodině je vyrovnaný a bezproblémový s ostatními zvířaty.

Popis

Ibizský podenco je robustní, ale přitom elegantní pes s pevnou a lehkou kostrou. Není ovšem tak elegantní jako ostatní chrti. Je poměrně vysoký. Výška v kohoutku je 66 až 72 cm u psů a 60 až 67 cm u fen. Váha se pohybuje mezi 19 a 25 kg. Hlava je dlouhá, jemná, v poměru k tělu celkem malá a hodně osrstěná. Nos má masovou barvu a otevřená chřípí, pysky jsou tenké, přiléhající a mají rovněž masovou barvu. Zuby jsou pravidelné s nůžkovým skusem, oči jsou malé, jantarové, šikmo položené. Uši má ibizský podenco vztyčené, pohyblivé, směřující dopředu nebo do strany. Krk je mírně klenutý, osvalený, trup symetrický a kompaktní. Hřbet má dlouhý a rovný, dobře osvalený, bedra pevná, klenutá, hrudník hluboký, dlouhý a úzký, břicho mírně vtažené. Ocas je dlouhý a je nasazen nízko. Je svěšený a neměl by být nošen nad hřbetní linií s výjimkou lovu, kdy zvednutím ocasu upozorňuje majitele na kořist. Hrudní i pánevní končetiny jsou dlouhé, symetrické, a přestože jsou robustní, nepůsobí tak. Srst může mít ibizský podenco hladkou, silnou a lesklou, nebo hrubou, hustou a tvrdou, nebo alespoň 7 cm dlouhou a měkčí. Barva srsti je bílá s červenohnědou, nebo bílá se žlutou, nebo pouze bílá, červenohnědá či žlutá.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Ibizský podenco zařazen do skupiny V. - Špicové a primitivní plemena, sekce 7 - lovečtí psi primitivního typu, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je IP. Původním využitím to byl lovecký pes pro lov králíků, zajíců a vysoké, dnes lovecký pes a společník.

Historie plemene ibizský podenco

Předky má ibizský podenco v prastarých egyptských psech, kteří byli zobrazeni na faraonských hrobkách už před pěti a půl tisíci lety. Jedná se tedy o zástupce tzv. primitivních plemen, nejstarších dosud existujících psích plemen vůbec. Z Egypta byli zřejmě Féničany, nebo Kartaginci dovezeni na Baleárské ostrovy, Mallorku, Ibizu, Menorku a Formenteru. Je také možné, že se na ostrovy dostali s Maury během jejich invaze do Evropy v 10. století. Zde byli používáni pro lov králíků bez střelné zbraně, a to ve dne i v noci. Ibizský podenco má dvě varianty - hladkosrstou a hrubosrstou, které mají ale společný standard a mohou se navzájem křížit. Dnes je rozšířen také v Katalánsku, kolem Valencie a v Provinci.

VIDEA plemene ibizský chrt

Pro videa s plemenem ibizský chrt klikněte ZDE

Základní péče

Ibizský podenco potřebuje dlouhé procházky s množstvím pohybu. Fyzická zátěž je pro něj velmi důležitá. Srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči, je nutné ji občas vykartáčovat a vyčistit.

Zajímavostí u tohoto plemene je jeho schopnost dalekého výskoku z místa.

Počet zobrazení: 33 088

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Egypt/Ibiza
Výška v kohoutku 60 - 72 cm
Hmotnost v dospělosti 19 - 25 kg
Věk 13 let
Délka srsti krátká až dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Primitivní lovecká plemena
Číslo standardu FCI č. 089 (4. 2. 2000) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Ibizský chrt podengo doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?