Irský Glen
of Imaal
teriér

Irish Glen of Imaal Terrier

Obecné informace

Povaha

Irský Glen of Imaal teriér je původně lovecký pes na lov krys, lišek a jezevců, ale je to také výborný společník. Je inteligentní a rychle a snadno se učí. V mládí je pořád rozdováděný až nezbedný, ale zároveň je schopný pochopit, kam až může zajít. Když dospěje, zvážní a stane se z něho důstojný a především nesmírně oddaný a věrný pes. Miluje svého pána a chce mu být neustále nablízku, hodí se také velmi dobře k dětem. Je stále radostně naladěný a v očekávání nových zážitků. Přitom je asi nejméně vzrušivý ze všech teriérů a proto se dobře snáší s ostatními psy. Je neagresivní a nevyvolává rvačky. Pokud je ale vyprovokován, umí se tvrdě postavit. Po rvačce však necítí vůči soupeři nenávist. Feny jsou velmi dobré matky a svědomitě pečují o všechna štěňata. Irský Glen of Imaal teriér pochází z drsné krajiny a to se projevuje tím, že miluje vlhko a vodu a rád se na procházkách máčí v kalužích a mokřinách.

Popis

Irský Geln of Imaal teriér je středně velký, silný a těžký pes na kratších nohách. Je delší než vyšší a velikost jeho hlavy a trupu by odpovídala daleko většímu psu. V kohoutku měří maximálně 35,5 cm a váží do 16 kg. Má širokou, dlouhou lebku, černý nos, silné čelisti s velikými zuby a nůžkovým skusem, kulatýma, hnědýma očima a malýma, položenýma ušima, které se při vzruchu polovztyčí. Irský Glen of Imaal teriér má svalnatý krk, dlouhý a hluboký trup s rovnou hřbetní linií, silná bedra, široký hrudník a dobře klenutá žebra. Hrudní i pánevní končetiny jsou krátké, silné a svalnaté. Srst je středně dlouhá, hrubá s jemnou podsadou. Barva může být žíhaná modrá, nebo odstíny pšeničné.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je irský Glen of Imaal teriér zařazen do skupiny III. - Teriéři, sekce 1 - vysokonozí a středně velcí teriéři, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je GIT. Původním využitím to byl lovecký pes, dnes spíše společník.

Historie plemene irský Glen of imaal teriér

Drsná a ponurná oblast Glen of Imaal (tedy údolí nebo rokle řeky Imaal) byla obývána většinou vojáky, kteří tuto půdu dostali darem za své služby Britské koruně. Z nich se stali rolníci, kteří potřebovali odolné a statné psy, kteří by dokázali tvrdě pracovat, chránit majetek před divokými zvířaty a zároveň přežít v tvrdých podmínkách. Přitom měli být přátelští k dětem a rodině. Irský Glen of Imaal teriér tedy patrně vznikl křížením místních menších, ale houževnatých psů a možná v jeho krvi koluje i pár kapek vlkodava. Dalo by se říci, že plemeno vzniklo spíš samo, než že by bylo výsledkem systematického šlechtění. Bylo uznáno v roce 1933 a o rok později se první jedinci poprvé objevili na výstavě. Ve světě byl irský Glen of Imaal teriér dlouho neznámý a dodnes je jeho výskyt spíš vzácný. Přispělo k tomu i to, že byl do první poloviny 19. století lovci zcela ignorován. Do Čech se dostali první čtyři glenové v roce 1993.

Základní péče

Protože jde o hrubosrstého psa, je kvalita jeho srsti dost variabilní. Může být tvrdá a krátká, nebo jemnější a delší a podle toho, jak často se obměňuje, ji také musíme upravovat. Pokud se nejedná o výstavního psa, potřebuje asi dvakrát ročně trimovat. Irský Glen of Imaal teriér potřebuje také časté a dlouhé procházky s množstvím pohybu.

Chovatelské stanice

Chovatelská stanice ´´of SANDSTONE GATE´´
Počet zobrazení: 38 659

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Irsko
Výška v kohoutku 35,5 cm
Hmotnost v dospělosti 16 kg
Věk 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Velcí a střední teriéři
Číslo standardu FCI č. 302 (25. 4. 2001) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Irský Glen of Imaal teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?