Irský
jemnosrstý
pšeničný teriér

Irish Soft Coated Wheaten Terrier

Obecné informace

Povaha

Od ostatních teriérů se Irish Soft Coated Wheaten Terrier odlišuje nejen svým vzhledem, ale i velmi kamarádskou a přátelskou povahou. Je to živý, inteligentní pes, který je nabit energií, přesto je nejklidnějším z teriérů. Pořád něco podniká a něco objevuje. Je odvážný, neagresivní a velmi dobře se hodí k dětem, které miluje. Přestože je to teriér, řadí se mezi rodinné psy. Svému pánovi a rodině je zcela oddán a příliš nemá rád, když je sám. Pokud je však na občasnou samotu navykán od mládí, bez problému ji snáší. Má pořád dobrou náladu a stále by si hrál, proto je vhodný zejména pro aktivní lidi. Rychle a dobře se učí, ale při výchově je potřeba důslednost. Tento irský teriér není tak ostrý jako ostatní teriéři a celkem dobře se snáší s ostatními domácími zvířaty. K cizím lidem a prostředím je zpočátku trochu nedůvěřivý, což však nelze považovat za bázeň. Je dobrý hlídač, který vetřelce uvítá štěkotem, avšak majetek neubrání.

Popis

Irish Soft Coated Wheaten Terrier je celkově dobře stavěný pes střední výšky. Pes měří v kohoutku 46 až 48 cm, feny jsou o něco menší. Váha se pohybuje kolem 13 až 18 kg. Má mohutnou, dlouhou hlavu s černým nosem, silnými čelistmi s nůžkovým, nebo klešťovým skusem, tmavýma, nevelkýma očima a malýma, vpředu nesenýma ušima. Má středně dlouhý krk a poměrně krátké tělo s rovnou hřbetní linií. Bedra jsou krátká, mohutná, hrudník hluboký a žebra dobře klenutá. Ocas není příliš silný. Přední končetiny má Irish Soft Coated Wheaten Terrier rovné, dobře osvalené, pánevní končetiny mají svalnatá stehna a dobře zaúhlená kolena. Tlapky jsou malé a sevřené. Srst je měkká a hedvábná se všemi odstíny pšeničné barvy. Průměrně se tento teriér dožívá poměrně vysokého věku 14 let, někteří jedinci až 17 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Irish Soft Coated Wheaten Terrier zařazen do skupiny III. - Teriéři, sekce 1 - vysokonozí a středně velcí teriéři, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je SCT. Původním využitím to byl lovecký pes pro drobná zvířata, dnes rodinný společník.

Historie plemene irský jemnosrstý pšeničný teriér

Jak už název napovídá, Irish Soft Coated Wheaten Terrier vznikl v Irsku někdy před dvěma sty lety. Jeho přesný původ ovšem není znám, protože se v Irsku před 18. stoletím nevedly o teriérech žádné záznamy. Předpokládá se, že je nejstarším z irských plemen teriérů, jak o tom svědčí staré malby, zobrazující pšeničně zbarveného teriéra s měkkou srstí. V jeho krvi je pravděpodobně i kus Irského vlkodava. Zřejmě cíleným úsilím z něho byl vyšlechtěn dnešní Irský teriér, Kerry blue teriér a Glen of Imaal teriér, jediný krátkosrstý teriér pocházející z Irska, který je také jeho nejbližším příbuzným. Irish Soft Coated Wheaten Terrier byl chován farmáři jako pracovní a lovecký pes, který lovil krysy, drobné hlodavce, ale také jezevce a zajíce. Vzhled prvních psů se zpočátku dost lišil, protože byly vždy upřednostňovány povahové rysy před exteriérem, všichni psi však museli být pšeničně zbarvení a museli mít měkkou srst. Po výstavě v Dublinu v roce 1937 si toto plemeno rychle získalo řadu příznivců po Evropě a v Anglii bylo oficiálně uznáno v roce 1943. Do Ameriky byl první Irish Soft Coated Wheaten Terrier dovezen v roce 1946, ale uznán byl až v roce 1973.

VIDEA plemene irský jemnosrstý pšeničný teriér

Pro videa s plemenem irský jemnosrstý pšeničný teriér klikněte ZDE

Základní péče

Irish Soft Coated Wheaten Terrier miluje dlouhé procházky a hodně pohybu. Je rád venku, ale nehodí se pro chov v kotci nebo boudě. Přestože jeho srst nemá podsadu, horko nemiluje a teploty nad 30 oC snáší těžko. Stejně tak nemá rád příliš teplý pelech. S výchovou je třeba začít ihned po příchodu do rodiny a musí být důsledná. Dá se ale říci, že je to plemeno vhodné i pro začínající chovatele. Irský jemnosrstý pšeničný teriér není přešlechtěný, tudíž není zatížený žádnými genetickými defekty a bývá v dobré zdravotní kondici i ve starším věku.

Chovatelské stanice

Bien Amis | Happy Wheaten | Dallo Elianto | Lulaby - ChS Irských pšeničných jemnosrstých teriérů
Počet zobrazení: 86 406

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Irsko
Výška v kohoutku 46 - 48 cm
Hmotnost v dospělosti 13 - 18 kg
Věk 14 - 17 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Velcí a střední teriéři
Číslo standardu FCI č. 040 (25. 4. 2001) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Má skutečně hodně energie.
  • Jeho povaha je přátelská, milá a není agresivní ani vůči lidem ani psům. Je odvážný.
  • Srst 100% nelíná.
  • je učenlivý.
  • S dětmi se ráda vydovádí.
  • Honí naše kočičky ale neublíží. Kočka prostě nesmí utíkat.
  • Nemá rád když je sám.
  • K cizým lidem zpočátku nedůvěřivý.

Patří určitě do vnitř a ne do boudy, kde by citově velice strádal

28002 Kesi
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Irský jemnosrstý pšeničný teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?