Irský tažný
kůň

Irish Draught Horse

Obecné informace

Popis

"Irish Draught Horse"

Nazývaný také „Irský soumar" či „venkovský kůň".

Irský soumar je kůň mohutnější stavby těla. Toto plemeno má, oproti své výšce a velikosti, neúměrně malou a nevýraznou hlavu, ale s velmi inteligentním, bystrým a klidným pohledem. Velké oči jsou u irského tažného koně nepřehlédnutelné. Krk je delší a svalnatý, kohoutek výrazný, záď delší a rovná. Na tažného koně má plece spíše jezdeckého typu a mohutně osvalené. Přední nohy jsou silné a dobře umístěné, proto jsou irští tažní koně velmi dobří skokani. Výrazné jsou také hlezení klouby. Zadní nohy venkovského koně jsou masivní. Kopyta jsou obvykle dobře stavěná a zdravá. Irský tahoun má jemnou a nenáročnou srst. Plemeno irského tažného koně je na hranici mezi chladnokrevným a teplokrevným koněm.

Nejčastější zbarvení - bělouš, hnědák, tmavý hnědák a ryzák.

Kohoutková výška se u tohoto plemene pohybuje mezi 162 cm a 175 cm.

Původ a historie

Počátky Irského tažného koně se datují od 12. století, kdy byli do Anglie dovezeni po anglo-normandské invazi koně flanderského a francouzského původu. Tyto klisny se křížily s dovezenými orientálními a andaluskými hřebci, jejichž krev zkvalitnila chov irského koně. Takto vznikl tažný kůň, který se využíval na malých irských farmách jak v zápřeži, tak pod sedlem.

Roku 1847 v rapidně klesl počet koní, kvůli katastrofálnímu hladomoru v Irsku. Tím se snížily i počty irských tažných koní a výrazně se omezila chovná základna. Proto se posléze při snaze o obnovu a vylepšení plemene museli chovatelé uchýlit k použití jiných plemen. Konkrétně koní shirských a clydeshalských, což ale naopak vedlo ke zhoršení stavby těla irského tažného koně. Clydeshalský kůň snížil kvalitu dolních částí končetin od karpálních a hlezenních kloubů, to vedlo k rychlé únavě a malé výkonnosti. Tato vada se odstraňovala až do roku 1904, kdy Irsko začalo plně podporovat chov plemenných hřebců.

Roku 1917 byla založena plemenná kniha (Book for Horses of the Irish Draught Type), kam bylo zapsáno 375 klisen a 44 hřebců.

Irish Draught Society vznikla roku 1976 a roku 1979 se vytvořila Irish Draught Horse Society i ve Velké Británii. Ve vypracovaném šlechtitelském programu byl konkretizován hodnotící systém výběru koní vhodných k registraci. Tento program měl vliv na vznik plemene hunter, které vzniko křížením irských tažných koní s anglickými plnokrevníky.

Charakteristika

Irští tažní koně mají příjemnou povahu. Plemeno je vyrovnané a zdravě temperamentní, přátelské, ochotné k práci, odvážné a velmi odolné vůči nemocem. U irského koně je obdivuhodná jeho síla, vytrvalost a přirozená inteligence. Na tažného koně jsou jeho chody vyrovnané, živé a prostorné. Toto plemeno je nenáročné k chovu díky podmínkám irského podnebí.

Využití

Irský tažný kůň byl v minulosti využíván k práci na poli, ale sloužil i k jízdě, obzvláště při honech. Postupem času, se irský soumar naučil i velmi dobře překonávat překážky.

V dnešní dobře je irský tažný kůň využíván k honům na lišku a dokonce i ke skokovým soutěžím na mezinárodní úrovni. Toto plemeno také velmi dobře vyniká v soutěžní disciplíně cross-country. Neopomenutelným využitím irského tažného koně je práce v zápřahu a občasně ho můžeme vidět při práci na farmě.

Zajímavost

Nejznámějším koněm tohoto plemene je hřebec King of Diamonds, otec mnoha známých koní. Mezi nimi je například Special Envoy, který reprezentoval Brazílii ve skokových soutěžích s jezdcem Nelsonem Pessoou a poté s jeho synem Rodrigem. Neopomenutelným irským tažným koněm je Mill Pearl, v sedle s olympijským parkurovým vítězem Joe Fargisem.

VIDEA plemene Irský tažný kůň

Pro videa s plemenem Irský tažný kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 27 018

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Irský tažný kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?