Irský teriér

Irish terrier

Obecné informace

Povaha

Irský teriér je vyhlášený svou odvahou, temperamentem a oddaností. Je rychlý, vytrvalý a silný. Provází ho také pověst sebevědomého rváče, který naprosto pohrdá zraněním a bolestí, ale tato pověst je z větší míry nezasloužená. Pokud je však vyprovokován, dokáže být tvrdý až krutý a je schopen bojovat až do úplného konce. Nicméně svojí povahou je to laskavý, milý pes, který miluje svého pána a dokáže se mu ve všem přizpůsobit. Není nijak agresivní ani vůči dětem, které ho obtěžují. Radši se otočí a odejde, než aby zaútočil. To se ale nemusí týkat dospělých. Irský teriér má rád pohyb, rád cvičí s ostatními psy a proto se hodí i pro agility, sportovní kynologii, canisterapii, myslivost, ale i pro záchranářské složky. Pokud to ale situace vyžaduje, proleží klidně celé dny u postele svého pána a stává se z něho mazlivý gaučový povaleč.

Popis

Irský teriér je středně velký pes s kvadratickou stavbou těla, který působí štíhlým a elegantním dojmem. Maximální výška v kohoutku je 45 cm u psa, feny jsou nižší. Váha se pohybuje kolem 12 kg. Hlavu má dlouhou s poměrně úzkou lebkou, nos je černý, pysky přilehlé, na vnitřní straně rovněž černé, čelisti má svalnaté se silnými pravidelnými zuby a oči malé, tmavé, energicky jiskřivé. Uši má irský teriér malé, do tvaru písmene V a překlopené dopředu. Krk je dlouhý, hřbet silný a rovný, bedra také svalnatá a mírně klenutá. Hrudník není příliš široký, ale je hluboký, stejně jako žebra. Ocas je nasazený vysoko a měl by být silný, dlouhý a nezatočený. Hrudní i pánevní končetiny jsou dobře osvalené se silnými tlapami. Srst je hustá, hrubá až drátovitá, ale těsně přiléhající. Neměla by být kudrnatá ani zvlněná. Nejčastější barva je jasně červená, může být i pšenično-červený či žlutočervený. V průměru se irský teriér dožívá 13 až 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je irský teriér zařazen do skupiny III. - Teriéři, sekce 1 - vysokonozí a středně velcí teriéři, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je IRT. Původním využitím to byl sedlácký a lovecký pes, hlídač a společník, dnes hlavně rodinný společník.

Historie plemene irský teriér

Irský teriér má stejné předky jako ostatní teriéři z Irska (Glen of Imaal, Soft coated wheaten a Kerry blue teriér), kteří se dost liší od teriérů anglických či kontinentálních. Přesný původ a vznik plemene není úplně detailně znám, protože do 18. století se v Irsku o teriérech nevedly žádné záznamy. Jisté je, že ještě v 19. století vedle sebe existovaly různé barevné variety. Kromě červeného teriéra zde byl ještě černý s pálením a žíhaný. Koncem století byli ale černí a pálení vyřazováni z chovů a od počátku 20. století je už pouze červený.

První klub chovatelů vznikl v roce 1879 v Dublinu a v zápětí se irský teriér začal objevovat i navýstavách, kde získával velkou oblibu. Záhy byl, jako první z irských teriérů, uznán English Kennel Clubem za původní irské plemeno.

Zajímavostí je, že v průběhu 1. světové války byl irský teriér úspěšně nasazován jako posel zpráv mezi bojovými jednotkami. Zde se naplno uplatnila jeho odvaha a inteligence a díky tomu jeho pověst a popularita nesmírně vzrostly.

VIDEA plemene irský teriér

Pro videa s plemenem irský teriér klikněte ZDE

Základní péče

Irský teriér má výhodu, že jeho srst nelíná, přesto se o ni ale musíme starat. Je potřeba ji občas vykartáčovat a asi 2 krát do roka trimovat. Při ostříhání strojkem srst ztrácí barvu a zjemní, což je nežádoucí.

Chovatelské stanice

AMICUS HIRTUS | KARMEX | Z VESMÍRU | od Komáří vížky | Chovatelská stanice ARNO Lipnice - irský terier | Fox Hole | Irish Whistle | Paparadža
Počet zobrazení: 67 837

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Irsko
Výška v kohoutku 45 cm
Hmotnost v dospělosti 12 kg
Věk 13 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem rezervovaný
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Velcí a střední teriéři
Číslo standardu FCI č. 139 (2. 4. 2001) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • přátelský k lidem i dětem
 • dobře se cvičí, ale bez násilí, laskavě, trpělivě
 • je milým společníkem a všechno ho zajímá
 • hravý do vysokého věku
 • při použití násilí se urputně brání,
 • musí být dobře socializován, pak není k ostatním psům agresivní

príma pes, už jiného nechci

kacas
25. 7. 2018
 • Partak na vsechny aktivity
 • Rad je stredem pozornosti, klaun
 • Milacek cele rodiny
 • Chytry
 • Steka jen kdyz ma dobry duvod - dobre hlida
 • Pri brzke socializaci vyjde s ostatnimi zviraty - kocky atd.
 • Clovek se s nimi nikdy nenudi
 • Samci v sobe proste maji nevrazivost vuci jinym samcum
 • ale asi je to i o jedinci
 • Prvni 2 roky jsou vyzva, pak se prijemne zklidni

Ircani jsou super plemeno, je potreba pocitat s tim, ze je to terier, takze jsou dost temperamentni. Coz neni nutne na skodu, do vsech aktivit daji 100% energie. Duslednost je zasadni, jinak si delaji, co chteji. Miluji celou rodinu,chteji se vseho ucastnit. Zacatecnikum bych doporucila spis fenu.

Kenny
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Irský teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?