Irský
vodní
španěl

Irish Water Spaniel

Obecné informace

Povaha

Irský vodní španěl je klasický lovecký pes, kvůli svým vlastnostem využívaný zejména pro lov vodní zvěře. Má výborný čich, takže perfektně dohledává, vystavuje i aportuje. Je vitální, temperamentní, odhodlaný a odvážný, hodně urputný a tvrdý sám k sobě. Má stále chuť pracovat a není snadné ho unavit. Miluje vodu a plavání a vůbec všechny možné sportovní aktivity. Je vysoce inteligentní a dobře se učí na povely. Svou inteligencí se může rovnat s pudly, někdy ale bývá trochu svéhlavý. Své rodině je věrný a oddaný, je kamarádský a milý, výborný rodinný společník, který má rád, když se kolem něj něco děje. K cizím lidem se chová poněkud rezervovaně, není ale agresivní. Při lovu může však být i ostrý. Irský vodní španěl je také celkem dobrý hlídač, který na vetřelce zaštěká, ale typický obranář to není a majetek neubrání.

Popis

Irský vodní španěl je středně vysoký pes s pevnou stavbou těla a kudrnatou srstí. Výška v kohoutku je 53 až 59 cm u psa a 51 až 56 cm u feny. Hmotnost bývá od 22 do 28 kg. Má vysokou a poměrně širokou mozkovnu s dlouhou a silnou čenichovou partií a velkou, tmavě hnědou nosní houbou, silné zuby s nůžkovým skusem, malé, tmavě jantarové oči mandlového tvaru a dlouhé, nízko zavěšené uši přiléhající k lícím. Krk má irský vodní španěl dlouhý a silný přecházející v sudovité tělo s výrazně vyklenutými žebry, krátkým a vodorovným hřbetem, hlubokými bedry a prostorným hrudníkem. Ocas je u kořene silný a mohutný, u špičky velmi tenký. Hrudní i pánevní končetiny jsou silné a rovné s velkými, kulatými tlapkami, na kterých je dlouhá a hustá srst. Na těle je srst kudrnatá a tvoří husté, kadeřavé uzlíčky, přirozeně mastné. Zbarvení je tmavě hnědé bez bílých skvrn.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologické federace) je irský vodní španěl zařazen do skupiny VIII. - přinašeči zvěře, lovečtí slídiči a vodní psi, sekce 3 - vodní psi, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je IWS. Původním užitím to byl lovecký pes pro lov pernaté zvěře, dnes také jako rodinný společník.

Historie plemene irský vodní španěl

Jeho původ je celkem nejasný, existuje několik teorií o vzniku tohoto plemene. Jedna říká, že irský vodní španěl pochází z portugalského vodního psa, protože se mu hodně podobá, jiná tvrdí, že jeho předchůdci byli Irský setr, Southern Water Spaniel a francouzští lovečtí psi, další mluví i o spřízněnosti s pudlem a další, že se vyvinul z perských psů, kteří přišli do Irska přes Španělsko. Zhruba od roku 1600 se datují zmínky o používání vodních psů k lovu divoké zvěře se zbraní. Jisté však je, že vodní psi se srstí, která nepropouští vodu, existovali v Irsku již dávno před zavedením brokovnic. Že to byl irský vodní španěl, se můžeme domnívat zejména kvůli jeho specifickému znaku, tzv. „krysímu ocasu", který nemá žádné jiné plemeno tohoto typu. To by tedy napovídalo, že se jedná o původní irské plemeno. První irský vodní španěl se na výstavě objevil v roce 1862, první chovatelský klub byl založen v roce 1890 a vzápětí byl uznán jako samostatné plemeno. Mezi lovci je ceněný pro svou schopnost pracovat i v nejtěžším bažinatém terénu, naopak jeho trochu cirkusový vzhled ho u mnohých diskvalifikoval a dodnes není příliš rozšířen. U nás bylo odchováno několik jedinců.

VIDEA plemene irský vodní španěl

Pro videa s plemenem irský vodní španěl klikněte ZDE

Základní péče

Od štěněčího věku je třeba dbát na výchovu, která musí být důsledná, nebo pes začne být vůdčí. Irský vodní španěl potřebuje hodně pohybu, aby vybil svoji neutuchající energii. Na procházkách má rád aportování, koupání a běh. Srst se nesmí příliš často česat, aby se nezačala třepit a příliš vlnit. Po vyčesání by se měl vykoupat, aby srst opět zkudrnatěla a zůstala odolnou. Výhodou je, že odumřelé chlupy zůstávají v srsti a nepadají na podlahu.

Počet zobrazení: 27 971

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Velikost Střední plemena
Původ plemene Irsko
Výška v kohoutku 51 - 59 cm
Hmotnost v dospělosti 22 - 28 kg
Věk 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Sekce Vodní psi
Číslo standardu FCI č. 124 (8. 11. 2002) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Irský vodní španěl doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?