Istrijský
krátkosrstý
honič

Istarski Kratkodlaki Gonič

Obecné informace

Povaha

Istrijský krátkosrstý honič je výborný honič, používaný hlavně na lov lišek a zajíců, nebo také pro dosled poraněné zvěře. Je to vynikající stopař, který umí pracovat velmi rychle a efektivně i v obtížném terénu. Jeho charakteristickým znakem je hluboký, zvučný hlas, kterým vytrvale hlásí a který je stejný jako u hrubosrstého honiče. Je to živý, energií nabitý a průbojný pes, který má ovšem klidnou a dobrosrdečnou povahu. Istrijský krátkosrstý honič je nejen lovecký pes, ale také skvělý a milý společník, závislý na svém pánovi. Je to také inteligentní pes, který se snadno a rychle učí.

Popis

Istrijský krátkosrstý honič je středně velký pes, jehož délka může přesahovat jeho výšku v kohoutku maximálně o 10%. Působí ušlechtilým a pružným dojmem. Jeho výška v kohoutku je 44 až 56 cm u psa a 48 cm u feny. Váha bývá od 14 do 20 kg, standard uvádí 18 kg.

Má asi 20 cm dlouhou hlavu, při pohledu shora protáhlou a úzkou s rovným nosním hřbetem. Čenich má otevřené nozdry a je černý, nebo tmavě hnědý. Čenichová partie je dlouhá, zuby silné s nůžkovým skusem, oči oválné s tmavými duhovkami a jasným pohledem, uši jemné, zavěšené nad linií očí. Krk má mírně klenutý, horní linie těla je mírně klesající, hřbet je široký, svalnatý a rovný, bedra spíše krátká. Hrudník má hluboký nejméně k loktům, žebra dobře klenutá. Obvod hrudníku je větší než kohoutková výška. Břicho má mírně vtažené. Ocas je nasazen vysoko a je štíhlý a mírně vzhůru prohnutý. Končetiny mají štíhlé kočičí tlapky.

Srst má istrijský krátkosrstý honič hustou, jemnou, hladkou a lesklou. Základní barva je sněhobílá s oranžovou hvězdou (skvrna na čele), oranžově stříkanýma ušima a jasně oranžovými plotnami na těle. Třetí barva je nepřípustná. V průměru se istrijský krátkosrstý honič dožívá kolem 12 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je istrijský krátkosrstý honič zařazen do skupiny VI. - Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce 1.2 - střední honiči, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je IKH. Původním využitím to byl lovecký pes, honič pro lov lišek a zajíců, dnes lovecký pes a společník.

Historie plemene istrijský krátkosrstý honič

Přesný původ tohoto plemene není zcela znám. Dochovalo se pouze pár jeho vyobrazení na starých freskách a obrazech a z toho se dá usuzovat, že istrijský krátkosrstý honič je pradávné původní plemeno. Je také možné, že jeho předky byli evropští lovečtí psi, někdy ve středověku křížení s fénickými chrty. Je populární hlavně na Istrijském poloostrově, ale také v sousedních zemích, a to pro svoje výjimečné lovecké schopnosti. Do plemenné knihy v Chorvatsku se začali zapisovat první jedinci v roce 1924, v roce 1949 bylo plemeno uznáno FCI a v roce 1973 byl ustaven první standard. Jeho nejbližším příbuzným je Istrijský hrubosrstý honič.

VIDEA plemene istrijský krátkosrstý honič

Pro videa s plemenem istrijský krátkosrstý honič klikněte ZDE

Základní péče

Istrijský krátkosrstý honič má rád hodně pohybu, proto potřebuje dlouhé a pravidelné procházky a fyzickou námahu. Jeho srst nevyžaduje zvláštní péči. Někdy se může objevovat částečná depigmentace nosní houby, pronesený hřbet, nebo příliš volné, či naopak vtažené břicho. To je spolu s dalšími vadami diskvalifikující.

Počet zobrazení: 29 151

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Slovinsko
Výška v kohoutku 44 - 56 cm
Hmotnost v dospělosti 14 - 20 kg
Věk 12 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 151 (29. 5. 2015) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Istrijský krátkosrstý honič doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?