Italský
corso pes

Cane Corso, Cane Corso Italiano

Obecné informace

Povaha

Italský Corso pes je odvážný a vytrvalý obranář svého pána a jeho rodiny. Nikdy však neútočí jako první. Je výborným hlídacím psem, který tomuto k účelu nepotřebuje speciální výcvik. Velmi dobře dokáže pochopit danou situaci a v případě ohrožení pána, jeho rodiny nebo majetku razantně a tvrdě zakročit. V rodinném kruhu je milujícím, věrným a mazlivým společníkem. K dětem má vřelý a obranářský vztah. S jinými zvířaty v domácnosti vychází dobře, pokud byl s nimi jako štěně seznámen. K návštěvám se zpočátku chová rezervovaně, ale když pochopí, že jeho pánovi z jejich strany nehrozí nebezpečí, je velmi přátelský.

Popis

Italský Corso pes dosahuje výšky feny 58 – 64 cm, psi 62 – 68 cm, Váha se pohybuje u fen okolo 38 – 45 kg a u psů 42 – 50 kg. V průměru se dožívá 11 let. Hlava má širokou lebku, typického molossoidního typu. Tlama je kratší, čtvercového charakteru s širokými čelistmi, horní pysk výrazně překrývá spodní. Nosní houba je černá s otevřenými nozdrami. Oči jsou středně velké a oválné, zbarvení záleží na barvě srsti, ale mělo by být co nejtmavší. Uši trojúhelníkovitého tvaru jsou nasazeny poměrně vysoko a visí podél hlavy. Krk je svalnatý a silný, trup je robustní, ale ne podsaditý. Hřbet je rovný a dobře osvalený. Hrudník je hluboký a dosahuje až k loktům. Ocas je vysoko nasazený a u kořene silný. Končetiny jsou svalnaté a silné, přední tlapky jsou kočičí, zadní mají spíše oválný a kompaktnější tvar. Srst tohoto plemene je hustá a krátká, lesklá. Zbarvení je černé, olověně šedé, břidlicové, světle šedé, plavé, jelení červené, žluté či žíhané. U žlutých, červených nebo žíhaných je černá nebo šedá maska, která je pouze na tlamě.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické federace patří italský corso pes do skupiny 2 - pinčové a knírači, molossové, švýcarští horští a salašničtí psi; sekce 2.2 - psi molosského typu, horští psi, bez zkoušek z výkonu. Oficiální zkratka pro ČR je CC. Využitím je to hlídací pes, ochranář, policejní pes, stopař.

Historie plemene italský corso pes

Italský Corso pes je potomkem starořímského válečného a arénového psa Canis Pugnax. S postupem času se začal více využívat pro ochranu majetku a jako lovecký pes. Díky jeho vzrůstající oblibě se rozšířil po celé Itálii, bohužel pozdější změna typu zemědělství a hospodaření zapříčinila, že tento statný pes již nebyl potřeba. Několik kusů se zachovalo na jihu Itálie v oblastech Puglia, Lucania a Sannio. Zde si jich také roku 1973 povšimli profesor Francesco Ballotta a Dr. Antonio Morsiani. O pět let později bylo shromážděno 19 jedinců, díky kterým se podařilo toto plemeno obnovit. Roku 1987 již bylo zaregistrováno 100 jedinců. V roce 2007 bylo plemeno uznáno FCI. K nám se první jedinci dostali na přelomu let 1996/1997 a v roce 2000 vznikl český klub chovatelů.

VIDEA plemene italský corso pes

Pro videa s plemenem italský corso pes klikněte ZDE

Základní péče

Italský Corso pes není náročný na údržbu srsti. Vhodné jsou pravidelné kontroly uší, ve kterých se může objevit zánět. U Italského corso psa je potřebná pevná a důsledná výchova, nesmí se s ním však jednat tvrdě. Přirozeně poslouchá autoritu rodiny a jeho výchova tak není příliš náročná, je však dobré nezanedbat základní výcvik. Štěně je nutné socializovat na různé situace a kontakt s jinými zvířaty, psy a cizími dětmi. Toto plemeno vyžaduje pravidelný pohyb, ideální jsou procházky přírodou. Nehodí se pro celoroční držení venku. Potřebuje kontakt se svou rodinou.

Chovatelské stanice

Z Koláčkova ranče | Chovatelská stanice FORTUNATEROSE
Počet zobrazení: 108 641

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Itálie
Výška v kohoutku 58 - 68 cm
Hmotnost v dospělosti 38 - 50 kg
Věk 11 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 343 (17. 12. 2015)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Italský corso pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?