Italský
ohař

Bracco Italiano

Obecné informace

Povaha

Italský ohař je inteligentní a energický lovecký pes, který sice pracuje pomalu, ale zato neúnavně. Je vhodný pro práci ve vodě i na suchu a dokáže dlouho sledovat zvěř, než ji zastaví. Je stejně dobrý stavěč, jako donašeč, je houževnatý a otužilý, spolehlivý se schopností porozumět lovci, poslušný a dobře ovladatelný. Má klidnou, vyrovnanou a dobrosrdečnou povahu a snadno se cvičí. Doma je milým a přátelským společníkem, hravým a veselým, jemným k dětem a hodně závislým na svém pánovi. K cizím lidem se chová nedůvěřivě a zdrženlivě, a pokud cítí nebezpečí, štěká.

Popis

Italský ohař je robustní, mohutný pes, atletické, harmonické postavy s výraznými liniemi a dobře modelovaným svalstvem. Preferují se jedinci se štíhlými, ale dobře osvalenými končetinami. Formát psa je skoro čtvercový, délka má být stejná, nebo jen o málo větší, než výška. V kohoutku měří Italský ohař 55 až 67 cm a váží od 25 do 40 kg v závislosti na výšce.

Hlava je hranatá s délkou 4/10 kohoutkové výšky a poměrně úzká, čenich je stejně dlouhý jako lebka. Nos má velký s otevřenými nozdrami, barva nosní houby je růžová až hnědá. Horní pysk překrývá spodní čelist, zuby mají nůžkový, nebo klešťový skus, líce jsou suché, oči oválné s přátelským pohledem, uši dlouhé, zavěšené vzadu a přiléhající k lícím. Krk má mohutný s dvojitým lalokem, horní linie těla je zpočátku téměř rovná, pak vyklenutá, bedra jsou široká, svalnatá a krátká, záď naopak dlouhá. Hrudník je hluboký až k lokti, žebra výrazně klenutá. Ocas je u kořene silný, ke konci se mírně ztenčuje. Hrudní i pánevní končetiny jsou silné, ale štíhlé až hubené.

Srst je krátká, lesklá a přiléhavá, barvy můžou být bílá, bílá s hnědými, nebo oranžovými, či jantarovými plotnami, bílá se stříkanou hnědou, nebo oranžovou. Italský ohař se v průměru dožívá 12 až 13 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je italský ohař zařazen do skupiny VII. - Ohaři (stavěči), sekce 1.2 kontinentální ohaři (kontinentální ohaři krátkosrstí - typ braque), s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je IO. Původním využitím je to lovecký pes, stopař, aportér a vystavovač, dnes také rodinný společník.

Historie plemene italský ohař

Je možné, že se jedná o nejstarší lovecké plemeno v Evropě. Podle některých písemných dokladů a fresek sahá jeho historie až dva a půl tisíce let dozadu. Na to, kdo je jeho přímým předchůdcem existuje několik hypotéz. Jedna říká, že italský ohař vznikl křížením lehkého loveckého psa z okolí Piemontu a těžšího psa z Lombardie s italským segugiem a s asyrským mastifem. Další teorií je, že jeho předkem byl svatohubertský jurský honič, téměř jistě je v jeho krvi i pár kapek pointra. Každopádně je jisté, že byl v období renesance ve své domovině velmi oblíben, a že se objevoval i na francouzském dvoře za Ludvíka XII. a Františka I. Byl používán především k lovu ptactva a během staletí se přeškolil z lovu do sítí na lov se střelnou zbraní. Jinak si ale italský ohař po celou svou historii podržel všechny své schopnosti a kvality. V současnosti se cíleným šlechtěním pracuje na zvýšení jeho výkonu, při zachování původních vlastností. Mimo Itálii je však poměrně vzácný.

VIDEA plemene italský ohař

Pro videa s plemenem italský ohař klikněte ZDE

Základní péče

Italský ohař potřebuje dostatek pohybu a fyzické námahy. Je velmi citlivý na zacházení, a důsledná a citlivá výchova je u něj velmi důležitá. Duševně dospívá až skoro ve třech letech. Jeho srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

Chovatelské stanice

ALQUANTO MAGNIFICENTE
Počet zobrazení: 35 723

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VII: Ohaři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Itálie
Výška v kohoutku 55 - 67 cm
Hmotnost v dospělosti 25 - 40 kg
Věk 11 - 12 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VII: Ohaři
Sekce Kontinentální ohaři
Číslo standardu FCI č. 202 (17. 12. 2015) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Italský ohař doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?