Italský
spinone

Spinone Italiano

Obecné informace

Povaha

Italský spinone je výborný lovecký pes vhodný pro práci na suchu i ve vodě. Pracuje sice pomaleji, ale o to neúnavněji a efektněji. Zvládá i nejobtížnější terény, houští stejně jako studenou vodu a všude ho chrání jeho hrubá a tvrdá srst. Je to inteligentní a vnímavý pes, který je schopen se přizpůsobit pánovi v každé situaci. Pokud je dobře vychováván, učí se rychle a dlouho si pamatuje. Je klidný, poslušný, s výborným citem pro porozumění. Má mírnou, přátelskou a vyrovnanou povahu, takže nevyvolává konflikty s jinými psy. K cizím lidem je italský spinone nedůvěřivý, přesto se však nehodí jako hlídací pes. Miluje děti a rád si s nimi hraje. Má rád neustálý kontakt se svým pánem, proto je šťastnější, když je chován doma, ale chov venku v zatepleném kotci je též možný. Miluje vodu a rád se koupe, stejně tak má rád běhání a aportování.

Popis

Italský spinone je mohutný, statný a robustní pes kvadratického formátu s dobře vyvinutým svalstvem, který ale působí dojmem lehkosti a čilosti. Výška v kohoutku u psa je 60 až 70 cm, u feny 58 až 65 cm. Váha se pohybuje od 28 do 37 kg v závislosti na výšce. Má dlouhou, úzkou hlavu se stejně dlouhou čenichovou partií. Nos má velký, houbovitý, růžově zbarvený s velkými, otevřenými nozdrami. Horní pysk překrývá spodní čelist a utváří spodní linii mordy. Zuby má silné s nůžkovým, nebo klešťovým skusem, líce má suché, oči velké, skoro kruhové, uši trojúhelníkovité, zavěšené zhruba v linii očí. Krk je silný, svalnatý, horní linie těla zpočátku rovná, pak mírně klenutá, kohoutek nevýrazný. Bedra jsou mírně klenutá, dobře osvalená, záď široká a dlouhá, hrudník prostorný, hluboký a žebra klenutá. Břicho je mírně vtažené. Ocas je u kořene silný a nemá praporec. Hrudní končetiny má italský spinone rovné, kolmé, pánevní mírně vyklenuté. Srst je dlouhá 4 až 6 cm, na některých partiích kratší, je tvrdá a hrubá, spíše přiléhavá a nemá podsadu. Barva může být bílá, bílá s oranžovými, nebo hnědými znaky, nebo bílá se stříkanou oranžovou, nebo hnědou. Průměrně se italský spinone dožívá věku 13 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je italský spinone zařazen do skupiny VII. - Ohaři, sekce 1.3 - kontinentální ohaři hrubosrstí, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je SPI. Původním využitím to byl lovecký pes, nyní i společník.

Historie plemene italský spinone

Italský spinone má původ pravděpodobně již někdy v antice. Zmínky o loveckých psech, kteří byli zřejmě předchůdci dnešních italských ohařů i spinonů, nacházíme už v dílech Sokratových žáků z 5 století př.n.l. Spinone je považován za nejstarší plemeno hrubosrstých kontinentálních stavěčů. Do své dnešní podoby byl vyšlechtěn v oblasti Piemontu, Lombardie, Toskánska a Kampánie a vznikl křížením francouzského grifona, italského hrubosrstého stavěče, pointra a možná některých starých ovčáckých psů. Italský spinone byl velmi oblíben mezi italskou šlechtou, a proto byl často zobrazován na obrazech i rytinách. Do konce 19. století vedle sebe existovaly dvě varianty - dlouhosrstá a hrubosrstá, ale potom byly snahy tyto variety sjednotit a dlouhosrstou vytlačit. První standard byl ustaven v roce 1887, současný je z roku 1939. Italský spinone je v Itálii oblíben dosud, mimo ní je však poměrně vzácný. Příbuzným spinona je i český fousek.

VIDEA plemene italský spinone

Pro videa s plemenem italský spinone klikněte ZDE

Základní péče

Štěně je nutné dobře socializovat, aby se odstranila nedůvěřivost k cizím lidem a plachost. Proto je dobré ho vodit mezi lidi a do neznámých prostředí. Italský spinone má hrubou srst, kterou je nutné občas kartáčovat a trimovat. Má neutuchající apetit, proto je třeba dbát na to, aby se nepřežíral, protože dokáže sníst opravdu cokoli a v jakémkoli množství.

Počet zobrazení: 41 120

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VII: Ohaři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Itálie
Výška v kohoutku 58 - 70 cm
Hmotnost v dospělosti 28 - 37 kg
Věk 13 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VII: Ohaři
Sekce Kontinentální ohaři
Číslo standardu FCI č. 165 (17. 12. 2015) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Italský spinone doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?