Italský
tažný
kůň

Obecné informace

Popis

Často označovaný jako „italský selský kůň" či „italský zemědělský kůň"

Italský zemědělský kůň má překvapivě jemnou a ušlechtilou hlavu, posazenou na krátkém a mohutném krku. Výraz živé inteligence zdědil po breťanském koni. Hluboký hrudník má dobře patrné prsní hrboly a mohutné plece. Kohoutek je plochý a vhodný pro postroj. Záď je dobře stavěná, zaoblená a mohutná. Nohy jsou osvalené, klouby spíše zaoblené a výrazné. Italský chladnokrevník se vyznačuje malými, hranatými kopyty. Kopyta nepatří k jeho nejlepším znakům.

Chod italského tažného koně je rychlý a vydatný, krok dlouhý, klus energický. U tohoto plemene se nejvíce oceňuje právě jeho rychlost.

Povolené barvy plemene: U italského chladnokrevníka převažují ryzáci se světlou hřívou a ocasem, méně často tmaví hnědáci. Může u tohoto plemene hledat i bělouše se smíšenou srstí.

Povolená výška plemene: Hřebci 152,5 - 162,5 cm a klisny 142,25 - 152,5 cm

Původ a historie

Počátky chovu italské chladnokrevníka můžeme hledat v 18. století. V tomto období byla Itálie závislá na dovozu belgických koní. Tato zvířata byla křížena s místními klisnami, ale výsledky nebyly uspokojivé pro místní obyvatele. Italové potřebovali koně vhodné pro lehký, všestranný zápřah, avšak tito kříženci byli těžcí a příliš pomalí pro požadované výkony.  Postupem času došlo k přikřížení s buloňským a peršeronským koněm, avšak to stále nebyl vhodný typ pro obdělávání polí. K docílení požadovaného plemene došlo až při dovozu breťanského koně. Toto plemeno dodalo italskému tažnému koni potřebnou pohyblivost, výšku a sílu. Dobrý charakter je také dědičnou vlastností breťanského koně. Díky svému rychlému klusu dostal itaský tažný kůň oficiální název „Tiro Pesante Rapido" - rychlý těžký tahoun.

Roku 1961 byla založena plemenná kniha italského tažného koně. Koně přijatí do plemenné knihy jsou označováni na levé straně zádě plemenným výžehem - žebříčkem s pěti příčkami ve štítu.

Charakteristika

Italský selský kůň se vyznačuje svou příjemnou povahou. Tento chladnokrevník je laskavý a ochotný kůň s energetickou akcí. Pracovitost a učenlivost s klidnou povahou je ideální kombinací u tohoto plemene. Chody jsou na těžkého koně velmi příjemné, především jeho hbitý klus.

Využití

Italský chladnokrevník je stále oblíbeným pomocníkem v zemědělství a v místní dopravě. Pokrok doby a mechanice však zajistili vytlačení italského zemědělského koně z mnoha oblastí, kde se jeho chov úspěšně rozvíjel. Ač je to velmi smutné, italský tažný kůň je v dnešní době stále více chován spíše pro maso než pro práci. Přitom je to pohledné, všestranné plemeno s báječnou povahou.

VIDEA plemene Italský tažný kůň

Pro videa s plemenem Italský tažný kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 10 960

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Italský tažný kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?