Jakutský
kůň

Obecné informace

Popis

Jakutský kůň nese charakteristické rysy mongolských koní. Dosahuje výšky v kohoutku mezi 135 - 145 cm, obvod hrudi je asi 166 cm, obvod holeně potom kolem 18 cm. Klisny jsou zákonitě menší a také slabší než hřebci. Z barev převažují hnědáci, bělouši, plaváci či ryzáci. K snadnému překonávání nízkých teplot napomáhá jakutským koním dlouhá a hustá srst. Je bohatá a dosahuje délky 8 - 10 cm. Hlava je těžká, klínovitá s rovným nízko nasazeným krkem. Koně mají dlouhý kohoutek a hřbet se svalnatou zádí a nízko nasazeným ocasem. Trup je oválný s prostorným břichem. Kopyta jsou velice tvrdá. Zadní nohy mívají často „kravský" postoj.

Původ a historie

Do Jakutska, podle něhož nese tento kůň své jméno, se dostal pravděpodobně ve 13. a 14. století. Koně jakutští v dnešní době žijí v severských lesích a tundrách. Jedná se o potomka domestikovaného kertaka. Konkrétně pochází se stepí střední Sibiře (zasahuje až k pobřeží moře Laptěvů). Po právu dostává přívlastek „nejsevernější" ze všech chovaných koňských plemen. Tito koně se totiž dokáží přizpůsobit velikým mrazům (často až -70 °C). Léto je v oblasti, kde jakutští koně žijí, velice krátké.

Charakteristika

Konstitučně se jedná o tvrdého koně, který se skvěle přizpůsobil severskému klimatu a krutým podmínkám horského podnebí. Tím se stal nejotužilejším a nejskromnějším chovaným koněm. V rámci plemene existují dva typy, menší verchojanský (severní) a větší, úhlednější jihojakutský (jižní). Jedná se o živého, energického koně s krátkými ale rychlými chody.

Využití

Jakut je všestranný, silný a vytrvalý. Nejčastěji je používán k tahu, jízdě a jako soumar. V tvrdých klimatických podmínkách je schopný spolehlivě nosit břemena až okolo 100 kg a to i na dlouhé vzdálenosti v hornatém terénu s převýšením. Dospívá později, až kolem 5 - 6 let. Dožívá se ale vysokého věku, často až 30 let. Chov jakutů je i dnes dále zaměřen na produkci masa a mléka, jako zdroj cenných bílkovin v nehostinných přírodních podmínkách.

VIDEA plemene Jakutský kůň

Pro videa s plemenem Jakutský kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 14 362

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Jakutský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?