Javánská
kočka

Orientální dlouhosrstá kočka

Obecné informace

Povaha

Javánka je charakterově velmi podobná své blízké příbuzné, tedy Orientální krátkosrsté kočce. Je stejně jako ona milá a mazlivá a téměř nic jí tuto náladu nezkazí. Pokud se někdy cítí špatně, pak je to tehdy, když je sama. Orientální dlouhosrstá kočka samotu nesnáší, trpí jí a může z ní dokonce i onemocnět. Je závislá na oblíbencích ve svém okolí, takže se nehodí pro majitele, který bývá často mimo domov. Javánka je velmi inteligentní a snadno ji lze naučit nejrůznějším věcem, včetně aportování předmětů. Pohyb a hraní má velmi ráda a její energie je neutuchající. Dokáže si hrát dlouhé hodiny, takže je dobré ji buď něčím neustále zaměstnávat, nebo jí koupit dostatek hraček.

Popis

Nynější oficiální název je Orientální dlouhosrstá kočka, ale hodně zažité je též dřívější pojmenování Javánská kočka nebo také Mandarín. Podobně jako u Balinéské kočky nemá název Javánská nic společného s exotickým ostrovem v Indonésii, spíše s romantickou duší chovatelů, kteří jim toto jméno dali.

Orientální dlouhosrstá kočka je středně velká kočka, která váží od 4,5 do 6 kg. Má elegantní dlouhé štíhlé tělo s přiléhavou srstí bez podsady, které je však dobře osvalené. Její hlava je trojúhelníkovitá s velkýma, nízko posazenýma ušima. Exotický vzhled Javánce dodávají zešikmené zelené oči mandlového tvaru a rovný dlouhý nos. Má dlouhý krk a vysoké štíhlé končetiny s malými oválnými tlapkami. Ocas je dlouhý s jemně hedvábnou srstí, u kořene silnější a ke konci se zužující. Srst na těle je přiléhající, bez krčního límce. Její zbarvení je stejné jako u ostatních orientálních koček. Buďto je v plných barvách tj. černé, čokoládové, modré, lilové, červené, krémové, skořicové a plavé, nebo želvovinové, s mramorovanou, tygrovanou, tečkovanou, nebo ticked tabby kresbou, anebo může být stínovaná, či se stříbrným tipingem. Zvláštností je celobílá Javánka, nebo s ledovým zbarvením a sealovými, lilovými, modrými a čokoládovými odznaky. Koťata mají po narození modré oči, které se však postupně barví do zelena. Kvůli vylepšení typu je možné Orientální dlouhosrstou kočku křížit s krátkosrstou, či Balinéskou kočkou.

Původ a historie

Orientální dlouhosrstá kočka je velmi mladé plemeno, které vzniklo někdy v 70. letech minulého století křížením Balinéské a Orientální krátkosrsté kočky. Šlechtění probíhalo nezávisle na sobě, jak v chovech v USA, tak ve Velké Británii. Některé prameny uvádějí, že plemeno vzniklo až v roce 1985 v chovatelské stanici Sholine v USA.

VIDEA plemene Javánská kočka

Pro videa s plemenem Javánská kočka klikněte ZDE

Základní péče

Srst Orientální dlouhosrsté kočky se necuchá, takže nepotřebuje žádnou zvláštní péči, pouze občas (nejlépe denně) prokartáčovat a přetřít semišovým hadříkem pro zvýšení lesku. Dále je třeba občas vyčistit uši a opatrně zastříhnout drápky.

Počet zobrazení: 23 306

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Orientální plemena koček
Aktivita Aktivní plemeno
Údržba srsti Každodenní
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Javánská kočka doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?