Javánský
pony

Java, Kumingan pony

Obecné informace

Popis

Jinými názvy se označuje jako java či kumingan pony.

Hlava je většinou rovná v profilu, uši malé, hříva bohatá, ale poměrně krátká, stejně tak ocas. Krk je mohutnější, rovný. Tělo má spíše obdélníkový rámec a nijak zvlášť hluboký hrudník. Celkově nevyznívá příliš harmonicky. Postoje končetin jeví sklony ke sblížení v hleznech a obecnému slabšímu vývinu kloubů. Barva je povolena jakákoliv, vyskytují se i atraktivně zbarvení strakoši.

Kohoutková výška nepřesahuje 127 cm, což z něj činí prakticky nejvyššího ponyho na ostrovech, s výjimkou bataka a sandalwooda, od kterých se odlišuje i trochu robustnější stavbou těla.

Původ a historie

V roce 1958 byla Holanďany vybudována faktorie u Bantamu na Jávě a v roce 1619 zřídili v blízké Jakartě (dříve Baravie) hlavní sídlo Holandské východoindické společnosti. Postupně byli na ostrov importováni arabští a berberští koně, kteří se zasloužili o zušlechtění místních chovů koní na Jávě.

Charakteristika

Arabská krev se na vzhledu javánského ponyho příliš neprojevila, zdědil však životnost těchto koní i značnou výdrž v horku. Rovněž méně ušlechtilý berber byl důležitým pro chov místního ponyho. Vložil některé znaky pouštního koně korunované nepopsatelnou houževnatostí, která javánské poníky proslavila. Vyniká velkou pracovní ochotou a značnou neúnavností. V horkém tropickém podnebí na pohled bez námahy tahají těžké javánské taxíky, tzv. sados. Ač je zaplnění povozu značné, málokdy se tito malí tahouni zpotí či vyčerpají.

Využití

Časté je jeho využití pod sedlem, ovšem na rozdíl od evropských kožených sedel se zde setkáme s dřevenými konstrukcemi s látkovým potahem. Zdejší třmeny mají vskutku podivuhodný tvar. Tvoří je pouhý uzel na proužku kůže či tkanici, který se zasouvá mezi palec a ostatní prsty na jezdcově bosé noze. "Palcové třmeny" přispívají k pochopení pozdějšího vývoje, následovaly je dřevěné „boty" na provázku vyráběné občas i z kovu.

Koně podle typu Pony
None

Čím mě krmit?

Nakupte právě teď ve výhodné akci
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Javánský pony doporučujeme

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?