Jihoruský
ovčák

Ioujnorousskaia Ovtcharka

Obecné informace

Povaha

Jihoruský ovčák je velmi inteligentní, ale tvrdohlavý, proto se hodí výhradně pro zkušené chovatele, je ostrý a pokud nemá dostatek místa a příležitostí k vybití energie může mít sklony k agresivitě, k cizím lidem je velmi obezřetný a nedůvěřivý, svého pána však bezmezně miluje. Díky své povaze je jihoruský ovčák velmi dobrým hlídačem, chrání dům, zahradu i jiné území, které považuje za své. Tělesně je vyvinut pro celoroční život v přírodě, je mimořádně otužilý a odolný. Dobře stopuje, zvládá základní výcvik i agility. Používá se jako záchranářský a lavinový pes.

Popis

Psi měří v kohoutku nejméně 65 cm, feny 62 cm. Hlava je podlouhlá se širokým čelem a vyvinutým týlním hrbolem a lícemi. Stop je plynulý a výrazný. Čenich má jihoruský ovčák výrazně velký a tmavě černý.Uši jsou malé, ve tvaru trojúhelníku, splývají podél hlavy. Nesmí být stočené ani postavené. Oválné oči musí být tmavé a pevně uzavřené. Čelist s bílými silnými hustě posazenými zuby s řezáky v řadě, skus je nůžkovitý. Zuby musí být zdravé a pravidelné. Krk jihoruského ovčáka je svalnatý, vysoko nesený, středně dlouhý bez přebytečné a převislé kůže. Hrudník je středně široký, dostatečně hluboký a mírně zploštělý. Linie břicha je mírně vtažená. Naznačený kohoutek nesmí být příliš vysoký. Pánevní končetiny musí být široko postavené, pevné a zcela rovné, stehna svalnatá, hlezna silná. Tlapy jsou oválné, pevné, velké a široké. Pohlavní výraz u psů i fen musí být velmi dobře vyjádřen. Srst je 10 - 15 cm dlouhá, hrubá, hustá a lehce zvlněná. Zbarvení jihoruského ovčáka je většinou bílé s nažloutlým odstínem, plavé, či šedé s lehkými skvrnami. Za chybnou se považuje barva černá, červená a silně skvrnitá.

Klasifikace FCI

Podle standardu FCI patří jihoruský ovčák do skupiny I. - Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 - ovčáčtí psi se zkouškou z výkonu. Oficiální zkratka v ČR je JRO. Číslo standardu je 326 / 30.09.1983 (Rusko).

Historie plemene jihoruský ovčák

Jihoruský ovčák pochází z Krymu, kde byly odedávna chovány ovce a psi, kteří zajišťovali podmínky, na které byla stáda zvyklá. Tito psi byli pravděpodobně příbuzní s katalánským ovčákem Gos d´Atuda Catala a s Cao da Serra de Aires. Dále byli psi kříženi s ovčáky asijského původu a s chrty. Pes velmi podobný nám známému jihoruskému ovčáku vznikl až v 19. století, po 2. světové válce zůstalo jen několik ojedinělých exemplářů, proto se psi začali křížit i s jinými plemeny, např. s kavkazským ovčákem, komodorem, německým ovčákem a s velkými pudly. Pro svůj velmi dlouhý vývoj bylo plemeno uznáno teprve nedávno.

VIDEA plemene jihoruský ovčák

Pro videa s plemenem jihoruský ovčák klikněte ZDE

Základní péče

Jihoruského ovčáka je třeba často trimovat, čistit uši a oči a zastřihávat konečky chlupů. Na jaře a na podzim se musí vyčesávat podsada, jinak srst zplstnatí. Nevýstavního psa není třeba koupat, ve velkých teplech je ale potřeba psa ochlazovat např. koupáním v řece.

Chovatelské stanice

Euphoric Black Bloosom
Počet zobrazení: 52 255

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Rusko
Výška v kohoutku 62 - 65 cm
Hmotnost v dospělosti 45 - 50 kg
Věk 12 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst denní
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům špatný
Náročnost na výchovu velmi náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 326

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • -výborný hlídač,opravdu se s ním nemusíte bát
 • -výborný společník, umazlené miminko
 • -velmi vhodný na venkovní výběh
 • -náročnější na péči o srst
 • časté vyčesávání
 • -měl by mít jen jednoho páníčka,těžko si zvyká na nové věci

Jsou velmi oddaní svým majitelům,potřebují se mazlit stejně jako všichni.Nejsou moc běhaví, ale když hlídají dokáží vysprintovat a zaútočit velmi rychle. Náš Beník byl celoročně venku (ted je staroušek tak je v předsíňi), ale nevadilo mu to. Jedná se o perfektního hlídače i společníka.Potřebná je trpělivost a důslednost při výchově.Nejšťastnější bude ve velké zahradě!

Kamila
25. 7. 2018
 • - pes s velkou osobností
 • - nezávislý a nekompromisní hlídač a obranář
 • - nesmírně oddaný pánovi a jeho rodině, kterou oddaně miluje a svůj vztah vřele projevuje
 • - velmi atraktivní vzhled
 • - velmi úzce svázaný s rodinou, teritoriální
 • - velmi rezervovaný k cizím
 • - nevhodný k držení v kotci! miluje pohyb a otevřený prostor
 • - náročnější péče o srst
 • - velmi obtížně snese změnu majitele a prostředí
 • - nevhodný k držení v kotci! miluje pohyb a otevřený prostor

Pořídíte-li si někdy jihoruského ovčáka a budete-li si s ním rozumět, vznikne z toho láska na celý život. Jihoruský ovčák bere svoji úlohu ochránce pána, jeho území a jeho rodiny velmi vážně. V případě ohrožení jedná zcela samostatně, bleskurychle a velmi razantně. Není to ale žádný bláznívý agresor, je velmi vnímavý a rozvážný. Je však natolik samostatný, že vzniklé situace vyhodnocuje sám a dle svého uvážení jedná. Proto musíte svého psa dobře znát a vždy být krok před ním v odhadu jeho reakce. V žádném případě to není pes vhodný do kotce. Miluje otevřený prostor zahrady, miluje být součástí každodenního života rodiny. Je nezbytné počítat s tím, že v žilách jihorusů koluje krev chrtů. Od nich podědili mrštnost a rychlost, kterou by jste do nich neřekli. Ale také lovecký pud, rádi honí cokoli, co před nimi prchá, proto je nezbytné psa od mládí naučit poslušnosti v přivolání. Je nutno jihorusa od raného mládí dobře socializovat a seznámit jej se situacemi a prostředím, kam vás bude v budoucnu doprovázet. Dobře socializovaný a vychovaný jihorus je skutečnou perlou mezi psy. A k výše uvedené základní péči o psa: SRST JIHORUSKÉHO OVČÁKA SE V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NETRIMUJE ANI NEZASTŘÍHÁVÁ!!! Ostatně je to patrno i z výše publikovaných fotografií. Je však nutné častěji psa kartáčovat a odstraňovat odumřelou podsadu, která má sklony k plstnatění. Ani tato vlastnost srsti není bezúčelná - zplstnatělá srst měla chránit tělo psa před vlhkem a mrazem. Ten, kdo nemá výstavní ambice nebo se nechce česáním zatěžovat, psa má jako společníka a umožňuje mu pobyt v domě, může nechat jihorusa oholit případně ostříhat.

Natálie
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Jihoruský ovčák doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?