Jomud

Obecné informace

Popis

Hlava je velice štíhlá a delší než u achaltekince. Často má až náběh k štičímu profilu a také mívá náznak „mitbah", což je pozvolné spojení mezi hlavou a hrdlem. Celkově se jedná o nižšího koně. V průměru měří hřebci 154 cm, klisny 152 cm v kohoutku. Obvod hrudi je u hřebců kolem 162 cm a u klisen potom 168 cm. Holeň mívá kolem 19 cm. Na dlouhém a rovném krku nese jomud hlavu stejně vysoko jako jeho krajan achaltekinec. Větší kopyta mají velice pevnou rohovinu. Koním ale nechybí korektní postoj. Kůže jomudského koně je tenká, srst hedvábná s často krásnou kovově lesklou zlatou barvou. Povolené jsou však všechny barvy, nejčastější jsou hnědáci, bělouši či ryzáci. Ocas i hříva jsou řídké stejně jako kštice.

Původ a historie

Stejně jako jeho krajan - achaltekinský kůň, pochází také jomud z pouští Turkménie. Zdaleka ale není tak originální. Vzhled i pohyb jomudského koně výrazně ovlivnily arabské klisny. Ty se v době mongolské expanze dostaly do Turkménie. Bylo jich na pět tisíc. Od 14. století se jomudi dělí na tři rozdílné typy podle množství arabského vlivu. V současné době se chovají ve stejné oblasti jako proslulí achaltekinci, tedy ve stepních oblastech na území bývalého Sovětského svazu.

Charakteristika

Tři rozdílné typy jomuda rozlišujeme od 14. století podle míry arabského vlivu. Nejstarší a zároveň také nejvyšší se nejvíce podobá achaltekinskému koni. Druhý typ je blízký polokrevníkům a na světě je nejrozšířenější. Posledním třetím typem jsou jomudi, kteří připomínají oblejšími proporcemi a hlavou araby. Jsou ze všech tří typů nejmenší a zároveň také díky svým dobrým jezdeckým vlastnostem nejcennější.

 

Využití

Díky svému původu se jomudský kůň dokáže perfektně přizpůsobit pouštním podmínkám. Je výborným jezdeckým koněm, zároveň je neúnavný, skromný a dobře snáší vysoké teploty. Od achaltekince se liší lepšími chody, nemá například plavný cval. V terénu je spolehlivý, využívá se k dálkovým jízdám, k drezúře i jiným soutěžím.

Počet zobrazení: 8 345

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Jomud doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?