Kabardinský
kůň

Obecné informace

Popis

Kabardinský kůň je horský kůň původem ze severního Kavkazu. Jméno dostal podle území, ze kterého pochází, Kabardinsko-balkarské autonomní republiky. Tento kříženec stepních kmenů s koňmi karabašskými, perskými a turkmenskými je schopen práce v těžkém terénu, neodradí ho ani sníh, ani řeky. Populace tohoto plemene se bohužel neustále zmenšuje.

Podsaditý kabardinec má dlouhou hlavu, klabonosý profil a působí dojmem typickým pro stepní koně, potomky kertagů a tarpanů. Krk je středně dlouhý a dobře osvalený. Nízký kohoutek dodává plecím ještě klenutější vzhled. Typickým znakem je bujný růst hřívy a ohonu. Pevná kopyta umožňují koním pracovat i na kamenité půdě bez podkov. Chody jsou dobré. Kabardinští koně mají neobyčejně jisté nohy, vyrovnaný a rytmický krok. Klus a cval je lehký a měkký. Někteří jsou dokonce přirození mimochodníci.

Původ a historie

Kabardinci jsou dobře známíjiž od 16. století. Pocházejí z oblasti mezi Černým a Kaspickým mořem. Jejich předchůdci byli mongolští stepní koně, kteří se pak dále křížili s koňmi z Turecka, Iráku, Kurdistánu a Íránu. V 17. století byli kabardinští koně již považováni za nejlepší horské koně a jejich výskyt se rozšířil po celém území tehdejšího SSSR.

Moderní typ koně kabardinského se začal utvářet až po říjnové revoluci. Jeho chovem se intenzivně začaly zabývat hřebčíny Kabardinsko-balkarský a Karačajevsko-čerkesský. Vznikl silnější typ pro jízdu a polní práce. V současné době jsou za nejznámější chovatele považovány hřebčíny malokaračajevský a malkinský.

Charakteristika

Kabardinci jsou živí a inteligentní, dají se velmi dobře vycvičit. Vynikají výborným orientačním smyslem a extrémně silným stádovým pudem. Charakteristická je pro ně rovněž odolnost, vytrvalost a houževnatost.

Plemenné znaky

Kohoutková výška: 152,5 - 154,5 cm.

Barva: hnědáci, tmaví hnědáci a vraníci, většinou bez znaků.

Hřbet: krátký a rovný, záď je od kříže skloněná, vyklenutá silná bedra.

Hlava: podsaditá, dlouhá, profil klabonosý.

Využití

Pro svou kondici, jistý krok a jezditelnost jsou využíváni především jako jezdečtí koně v obtížném horském terénu. Dále se také čím dál více prosazují v distančním sportu. Nejsou sice výjimečně rychlí, ale kompenzují to velkou vytrvalostí. Rychlostní rekordy tohoto plemene jsou: 1,54 min na 1600 m, 2,44 min na 2400 m a 1 hodina, 41 min a 25 s na 50 km. Lze je užívat v zápřahu, jsou i dobrými skokany.

Zajímavost

Schopnost kabardinských koní přenášet jezdce i v náročném terénu se stala legendární. Dokážou nalézt cestu v mlze nebo ve tmě a bez zaváhání procházet úzkými horskými stezkami. Jejich obratnost a lehkost, se kterou zdolávají přírodní překážky, přispěly k tomu, že jsou považováni za nejlepší horské koně na světě.

Během závodu v roce 1935 - 1936 urazili kabardinští koně 3000 km kolem Kavkazu za 37 dní, navíc za velmi špatného počasí. Žádné jiné plemeno tento výkon zatím nepřekonalo.

VIDEA plemene Kabardinský kůň

Pro videa s plemenem Kabardinský kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 16 235

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Kabardinský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?