Kagošima

Obecné informace

Popis

Když se řekne Japonsko, každý si představí květy moruše a charakteristickou architekturu. Položme však milovníkům koní otázku: Vybavíte si alespoň jedno japonské plemeno koní? Většina neodpoví. A proto vám představuji nenápadného, leč roztomilého koníčka - kagošimu.

Kagošima pochází z japonského ostrova Kjúšú, kde ještě donedávna žil také divoce. Jde o malého koníka - v kohoutku měřícího jen 132 cm.  Na postavě poznáme už na první pohled, že toto plemeno má předky v mongolských koních.

Hlava kagošimy není nijak a ušlechtilá, je málo výrazná, těžká. Trup je nevyvážený, přední část je robustnější. Nohy jsou lehké, kopyta pěkně tvarovaná. Překvapením mohou být jemné rousy. Plec je strmá, kagošima má nevýrazný kohoutek.

Původ a historie

Jak bylo již v úvodu zmíněno, kagošima pochází z ostrovního státu Japonska. Již ve starověku patřila k vysoko postavené šlechtě nutnost vlastnit koně. Už tehdy převládala myšlenka trojice:  kůň, válečník, květina - jakási obdoba rytířské ideje evropského středověku. Mezi vojenské umění (bujatsu) světoznámých samurajů patřilo vedle lukostřelby, šermířství a džiu-džitsu také jezdecké umění.

I starověké japonské náboženství bylo z části spojeno s koněm - šlo o kontinuitu s bohem zemědělství. Zvykem proto bylo umisťovat koňské hlavy nad vstup do zemědělské usedlosti.

Zajímavostí je vzhled japonských jezdeckých sedel. Ta měla dřevěnou konstrukci a byla pokryta látkami, stejně tak jako sedla soumarská. Jezdec v něm seděl klasicky obkročmo nebo s nohami s křížem.  Uzdu užívali jen válečníci, „běžná" aristokracie ne - nepotřebovala ji. Jejich kůň byl totiž veden sluhou, který šel pěšky.

Konec devatenáctého století přinesl spolu s pokrokem i nová plemena - Japonci převzali evropský styl jízdy a začali jako jezdecké koně používat hlavně plnokrevníky, což přetrvává dodnes. Proto si malá plemena, jako je například právě kagošima, našla uplatnění převážně v zemědělství a dopravě, byli využíváni i jako soumaři, a to převážně v horských oblastech.  Japonci však nezapomněli na své kořeny. Sport „jabusame", ve kterém jde o střílení do terče v trysku, se dosud hraje v rámci samurajských slavností.

Zajímavosti

Co se týče Japonců, nebyli nikdy nijak zvlášť dobrými jezdci. Výjimka však potvrzuje pravidlo - za zmínku stojí jezdecký důstojník Jošifura Akijama, zvítězivší v rusko-japonské válce v letech 1904-1905, a kapitán Niši, který získal zlato na Olympijských hrách v roce 1932 ve skokové soutěži.

Počet zobrazení: 7 347

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Kagošima doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?