Obecné informace
Popis
Když se řekne Japonsko, každý si představí květy moruše a charakteristickou architekturu. Položme však milovníkům koní otázku: Vybavíte si alespoň jedno japonské plemeno koní? Většina neodpoví. A proto vám představuji nenápadného, leč roztomilého koníčka - kagošimu.
Kagošima pochází z japonského ostrova Kjúšú, kde ještě donedávna žil také divoce. Jde o malého koníka - v kohoutku měřícího jen 132 cm. Na postavě poznáme už na první pohled, že toto plemeno má předky v mongolských koních.
Hlava kagošimy není nijak a ušlechtilá, je málo výrazná, těžká. Trup je nevyvážený, přední část je robustnější. Nohy jsou lehké, kopyta pěkně tvarovaná. Překvapením mohou být jemné rousy. Plec je strmá, kagošima má nevýrazný kohoutek.
Původ a historie
Jak bylo již v úvodu zmíněno, kagošima pochází z ostrovního státu Japonska. Již ve starověku patřila k vysoko postavené šlechtě nutnost vlastnit koně. Už tehdy převládala myšlenka trojice: kůň, válečník, květina - jakási obdoba rytířské ideje evropského středověku. Mezi vojenské umění (bujatsu) světoznámých samurajů patřilo vedle lukostřelby, šermířství a džiu-džitsu také jezdecké umění.
I starověké japonské náboženství bylo z části spojeno s koněm - šlo o kontinuitu s bohem zemědělství. Zvykem proto bylo umisťovat koňské hlavy nad vstup do zemědělské usedlosti.
Zajímavostí je vzhled japonských jezdeckých sedel. Ta měla dřevěnou konstrukci a byla pokryta látkami, stejně tak jako sedla soumarská. Jezdec v něm seděl klasicky obkročmo nebo s nohami s křížem. Uzdu užívali jen válečníci, „běžná" aristokracie ne - nepotřebovala ji. Jejich kůň byl totiž veden sluhou, který šel pěšky.
Konec devatenáctého století přinesl spolu s pokrokem i nová plemena - Japonci převzali evropský styl jízdy a začali jako jezdecké koně používat hlavně plnokrevníky, což přetrvává dodnes. Proto si malá plemena, jako je například právě kagošima, našla uplatnění převážně v zemědělství a dopravě, byli využíváni i jako soumaři, a to převážně v horských oblastech. Japonci však nezapomněli na své kořeny. Sport „jabusame", ve kterém jde o střílení do terče v trysku, se dosud hraje v rámci samurajských slavností.
Zajímavosti
Co se týče Japonců, nebyli nikdy nijak zvlášť dobrými jezdci. Výjimka však potvrzuje pravidlo - za zmínku stojí jezdecký důstojník Jošifura Akijama, zvítězivší v rusko-japonské válce v letech 1904-1905, a kapitán Niši, který získal zlato na Olympijských hrách v roce 1932 ve skokové soutěži.
Koně podle typu | Pony |
---|