Kanárský chrt -
podenco

Podenco Canario

Obecné informace

Povaha

Kanárský chrt je aktivní, odvážný a učenlivý pes. Není agresivní. Svému pánovi je oddaným společníkem. Venku to je pes energický, hravý a při lovu neúnavný. Doma je klidný a přítulný. Je zároveň dosti nezávislý. Má silně vyvinutý lovecký instinkt. Kočky v domácnosti nechává bez povšimnutí, ale kočky ze sousedství prohání, jelikož v nich vidí svou kořist. K jiným psům se může chovat dominantně. Má sklony se vydávat na samostatné výlety a i vysoký plot mu není překážkou.

Popis

Kanárský chrt měří 53 - 64 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 20 kg. Průměrná délka života je 12 - 13 let. Kuželovitá hlava je zakončena velkým růžovým nosem s dobře otevřenými nozdrami. Pevné uši jsou špičaté a nasměrované dopředu. Čelisti jsou štíhlé, kuželovité, skus nůžkový. Kanárský chrt má malé, šikmé oči mandlového tvaru. Mají pozorný výraz a světle hnědou (jantarovou) barvu. Lehce prohnutý, svalnatý krk přechází v silný, dobře osvalený hřbet. Délka těla je větší než kohoutková výška. Ocas je poměrně nízko nasazený, svěšený, většinou bílá špička směřuje vzhůru. Končetiny má Kanárský chrt dlouhé a dobře osvalené. Srst je hladká, krátká a hustá. Zbarvení je červené a bílé, přičemž červená může být od velmi světlých odstínů až po mahagonovou.

Klasifikace FCI

Kanárský chrt patří podle standardu FCI do skupiny 5. - Špicové a primitivní plemena, sekce 7 - Lovečtí psi primitivního typu (bez zkoušky z výkonu).

Historie plemene kanárský chrt

Podenca přivezli asi před 400 lety féničtí, řečtí a egyptští obchodníci na Kanárské ostrovy. Kanárský chrt je pravděpodobně přímým potomkem starověkých psů žijících například v Egyptě. Mezi jeho příbuzné řadíme ibizského chrta a největšího portugalského podenca. Kanárský chrt je zřejmě sedm tisíc let staré plemeno, což dokazují mnohé nálezy a rytiny v hrobkách faraonů. Je používán především k lovu králíků. Zvláštností je, že byť je nazýván chrtem, neloví pouze zrakem, ale i čichem a sluchem. Standard tohoto plemene vznikl roku 1987. U nás se kanárský podenco téměř nevyskytuje.

VIDEA plemene kanárský chrt

Pro videa s plemenem kanárský chrt klikněte ZDE

Základní péče

Toto plemeno není náročné na údržbu srsti. V době línaní odstraňujte odumřelé chlupy gumovou masážní rukavicí. Kanárský chrt se rychle učí a reaguje na intonaci hlasu, proto není zapotřebí tvrdý přístup. Je dobré zvládnout povel „ke mně!" , protože jakmile spatří králíka nebo jinou vhodnou kořist, je obtížné jej přivolat zpátky. Je velmi přizpůsobivý a má-li dostatek pohybu, je možné jej chovat i v bytě. Rád běhá vedle kola nebo aportuje. Je mimořádně vhodným plemenem pro coursing. Pod správným vedením zvládne kanárský chrt i jiné druhy psích sportů, jako jsou obratnost a poslušnost.

Počet zobrazení: 39 011

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Kanárské ostrovy
Výška v kohoutku 53 - 64 cm
Hmotnost v dospělosti 20 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Primitivní lovecká plemena
Číslo standardu FCI č. 329 (3. 11. 1999) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Kanárský chrt - podenco doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?