Karabairský
kůň

Obecné informace

Popis

Navštivme spolu střední Asii, zavítejme do Uzbekistánu a Tádžikistánu - do domoviny málo známého karabairského koně. Je zde ztělesněním krásy a ve společnosti vysoce ceněn.

Krabairský kůň dorůstá kohoutkové výšky kolem 150ti centimetrů, jen o málo výš, než je tomu u jeho arabského předka. Hlava je rovná, bez známky štičího profilu, výjimečně se můžeme setkat se známkou klabonosu.

Tělo je „suché", to znamená, že svaly nejsou „masité" a kůže je velmi jemná. Tyto znaky jsou charakteristické pro všechna pouštní plemena. Kostra má výbornou konstituci. Karabairský kůň je velmi vytrvalé, zdravé plemeno, jen zřídkakdy u něj dojde ke zranění.

Nohy jsou pevné, kosti silné. Jedinou jejich nevýhodou je sklon ke špatným postojům - mezi nejrozšířenější patří kravský a šavlovitý.

Neběžnější barvou je hnědá, bílá a zrzavá a někdy se můžeme setkat i s plaváky či isabelami. Raritou jsou však i nadále vraníci a strakáči.

Uzbekové chovají karabaira ve stádech v horských oblastech. Mladí koně jsou od ostatních oddělování mezi 18 až 24 měsíci, přičemž jsou už ve třech letech schopni sloužit jako spolehlivý jezdecký kůň.

Původ a historie

Centrem chovu karabairského koně jsou především Uzbekistán a sever Tádžikistánu, při čemž největším hřebčínem je asi Džizak u města Samarkand.

Co se týče původu, je tento tvrdý kůň výsledkem křížení půvabných arabských koní a podsaditých primitivních plemen. I když není tak ušlechtilý, je nepostradatelným v národní uzbecké hře „kokpar", která je velmi náročná, poněvadž zde neplatí mnoho pravidel, což vede k řadě úrazů.

Karabair v minulosti provázel své pány při kočovném způsobu života. Dle nařízení úřadů však byli Uzbekové nuceni usadit se. Je však pochopitelné, že tradice předků a zákaz starodávných zvyků vedl k nesouhlasům těchto středoasijců s nařízením a navzdory předpisům se postupně vracejí ke svým kořenům. Putují přes křovinaté stepi a polopouště, chovají ovce, kozy a samozřejmě koně, bez kterých by se jen těžko přemisťovali z místa na místo. Jak je již zmíněno v úvodu, karabair má pro tyto kočovníky vysokou hodnotu, stejně tak jako u jejich sousedů Turkmenů a Kazachů.

Využití

Karabairský kůň je menší, velmi mrštné jezdecké plemeno.  Zajímavostí je účast těchto koní na dostizích, zejména ve městě Taškent. Klisny tohoto plemene jsou cíleně kříženy s plnokrevníky. Vzniká tak rychlý kůň vhodný pro rovinové dostihy, tito kříženci však mohou sloužit také v mezinárodních jezdeckých disciplínách.

Dále můžeme ve střední Asii vidět karabairského koně i v zápřeži. Nyní jsou u tohoto plemene rozeznávány dva typy, dochází k jejich postupnému zušlechťování.

Počet zobrazení: 7 382

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Karabairský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?