Karelský
medvědí
pes

Karjalankarhukoira

Obecné informace

Povaha

Tento převážně lovecký pes dokáže pracovat samostatně, je schopen se sám rozhodnout kdy a jak zaútočit a neváhá riskovat život při obraně svého pána. Karelský medvědí pes je také vášnivý apotér. Má výborný orientační smysl. Je zcela oddán a fixován ke svému pánovi. Má však širší uplatnění než pouze lovecké. Pro svou přirozenou nedůvěru k cizím lidem je výborným hlídačem, každého příchozího ihned ohlásí prudkým štěkotem. Jeho temperament a vytrvalost je možné uplatnit při sportech jako je agility, canicross nebo dogtrekking. Může být s úspěchem cvičen i pro sportovní kynologii. Karelský medvědí pes může být využíván i jako pes záchranářský. Agrese vůči lidem je mu naprosto cizí. Je také dobrým rodinným psem, svou rodinu velice miluje, obzvláště děti. Přesto, že je to lovecké plemeno, dovede být, pokud je k tomu od štěněte veden, ve shodě s ostatními domácími zvířaty včetně koček.

Popis

Karelský medvědí pes dorůstá výšky 57 cm (psi), 52 cm (feny) a dosahuje váhy do 28 kg u psů a okolo 20 kg u fen. Průměrná délka života je 10-12 let. Často se dožívají věku 15 let a jsou velmi vitální. Zbarvení je černé s bílými ohraničenými znaky, může být matné nebo s nádechem do hnědé. Má širokou hlavu, malé, lehce oválné oči jsou hnědé barvy. Nos je široký, zbarvený černě. Čelisti jsou velmi silné, zuby symetrické a dobře vyvinuté, skus normální, nůžkový. Uši jsou vysoko posazené, stojaté, střední velikosti a s lehce zaoblenými špičkami. Svalnatý, hustě osrstěný krk plynně přechází v kompaktní trup s osvaleným hřbetem. Ocas je středně dlouhý, vysoko posazený zcela stočený na hřbet. Končetiny jsou rovné a silně osvalené.

Klasifikace FCI

Skupina 5- špicové a primitivní plemena, sekce 2- severský lovecký pes. Zkouška způsobilosti je nutná pouze v severských zemích jako je Švédsko, Finsko a Norsko.

Historie plemene karelský medvědí pes

Karelský medvědí pes pochází z Karelie, východní části Finska, kterou později získal Sovětský svaz. Mezi svými předky má Lajky a špice z finsko-ruské oblasti. Jeho cílený chov započal mezi 20. a 30. lety našeho století. Vyšlechtěn byl za účelem lovu medvědů, losů nebo vlků. Dnes je používán především na lov jelenů a divokých prasat, ve Finsku, Švédsku a Norsku je ho ale dodnes využíváno i k lovu losů. Jeho popularita v 70. letech vzrostla a jeho chov se rozšířil i do Severní Ameriky a řady evropských zemí. V roce 1939 založil finský kennel klub čistokrevný chov karelského medvědího psa. V roce 1943 byl vypracován první standard plemene. O tři roky později byl uznán standard plemene dle FCI a počet psů rychle rostl. V Čechách se první karelský medvědí pes objevil roku 1969. 

VIDEA plemene karelský medvědí pes

Pro videa s plemenem karelský medvědí pes klikněte ZDE

Základní péče

Karelský medvědí pes je nenáročný jak na stravu, tak na údržbu. V poměru ke své velikosti toho sní neuvěřitelně málo. Úprava srsti nezatěžuje téměř vůbec. Línají dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Mimo toto období se srst nemusí udržovat vůbec. Na ustájení je opět maximálně skromný. Svou boudu většinou používají spíše jako pozorovatelnu, než na spaní. V zimě nejraději přespávají na sněhu. Jediné co mu vadí, je příliš těsný prostor a osamělost. Dlouhodobé umístění v kotci je absolutně nevhodné. Karelský pes by měl mít k dispozici velký prostor pro běhání. Chov v bytě je možný v případě, že mu majitel poskytne dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Zajímavostí plemene je, že není cítit typickým psím pachem a jeho srst má samočistící schopnost.

Chovatelské stanice

PIKIMUSTA | Helmikana | CHS Helmikana
Počet zobrazení: 102 216

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Finsko/Rusko
Výška v kohoutku 52 - 57 cm
Hmotnost v dospělosti 20 - 28 kg
Věk 10 - 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Severští lovečtí psi
Číslo standardu FCI č. 048 (27. 5. 2015)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Karelský medvědí pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?