Kartouzská
kočka

Chartreux

Obecné informace

Povaha

Kartouzská kočka je velmi inteligentní, klidná a přátelská. Neumí příliš mňoukat a tak spíše přede. Když přeci jen zamňouká, má velmi jemný a vysoký hlas. Děti, hluk či jiná zvířata snáší díky své vyrovnanosti velmi dobře a i v hlučném prostředí si najde své místečko, kde se stulí a odpočívá. Kartouzské kočky jsou zkrátka milými a báječnými domácími společníky.

Popis

Kartouzská kočka dostala jméno podle mnišského řádu kartuziánů, je jedním z nejstarších plemen v Evropě a jeho vznik je opředen celou řadou tajemství a dohadů.

Kartouzská kočka má nádhernou šedomodrou barvu a velmi hustý kožich, který je poněkud delší než je u krátkosrstých koček obvyklé. Tělo kartouzské kočky je svalnaté a robustní. Má velmi velké packy a docela dlouhé nohy. Vyvíjí se relativně pomalu, kočky dorůstají kolem 3 let, kdy váží 4 až 5 kilogramů, kocouři jsou pak větší a dorůstají přibližně ve čtyřech až pěti letech, kdy mohou vážit mezi 6 až 8 kg.

Historie a původ kartouzské kočky

První dochované písemnosti o předchůdci kartouzských koček pocházejí již ze 16. století, kdy v básni od renesančního básníka Joachima du Belly: Vers français sur la mort d'un petit chat (Francouzské verše o smrti kotěte) je zmínka o „zcela šedých kočkách, které byly ve Francii běžné". Nebyla to však zmínka poslední a v následujících letech se začalo toto plemeno objevovat v literatuře častěji. Lidé začali pojmenování kartouzská kočka používat až o století později, kdy se začal užívat pro obecné označení modré kočky ceněné především pro svůj kožich. Až do začátku dvacátého století bylo možné nalézt přirozené kolonie těchto koček v Paříži a v dalších, izolovaných částech Francie, nikde jich však nebylo mnoho, neboť právě pro svoji vzácnou srst a dobré maso se stávaly snadným cílem především kožešníků. Skutečný chov kartouzských koček začal po první světové válce, kdy byly poprvé představeny na výstavě v Paříži. Rozmach kartouzských koček však netrval dlouho, neboť stejně jako u ostatních plemen, tak i na tomto se značně podepsala druhá světová válka, kdy mnoho jedinců zůstalo bez domova a jejich chov takřka ustal. Po válce se tak kartouzské kočky volně takřka nevyskytovaly a i v chovech byly velmi vzácné.

Začátkem padesátých let se skupina nadšených chovatelů rozhodla toto plemeno zachránit a zachovat tak jeho chov. Avšak jedinou možností bylo křížení s jinými příbuznými plemeny blížícími se standardu kartouzské kočky, v tomto případě s perskými a britskými kočkami.

Již v roce 1970 ale bylo mezi kartouzskou a britskou kočkou tak málo odlišností, že FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) za velké nelibosti chovatelů deklarovala, že tyto dva druhy koček by měly být posuzovány jako jeden jediný druh. Toto rozporuplné rozhodnutí naštěstí nemělo dlouhého trvání a po sedmi letech bylo zrušeno.

Jednou z příčin opětovného zrušení tohoto omezení bylo rozšíření plemene do zámoří, k čemuž došlo s přispěním chovatelky Helen Gamonové, která si z Francie přivezla několik koček. Díky jejímu úsilí a spolupráci s ostatními chovateli, založené na pečlivém výběru koťat, se americká linie koček stala jednou z nejčistších.

Standard plemene

Dle standardu FIFe je kartouzská kočka zařazena do kategorie III. - krátkosrsté a somálské.

Zajímavost

Kartouzské kočky jsou známé svojí vyrovnaností a klidem. Dojde-li však na nejhorší, neváhají se pustit do zápasu klidně i se psem.

Orientační cena: 5.000,- Kč až 20.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Kartouzská kočka

Pro videa s plemenem Kartouzská kočka klikněte ZDE

Základní péče

Kartouzská kočka nevyžaduje speciální péči a postačí obvyklé kartáčování. Bude-li ale kočku potřeba vykoupat, je třeba více trpělivosti, neboť tloušťka a struktura její kožešiny odpuzuje vodu a než se skutečně namočí, chvilku to trvá.

Kartouzské kočky nejsou vybíravé v jídle, příliš tučné krmivo se ale nedoporučuje. Vhodná je taktéž častější kontrola chrupu, neboť některé kočky mohou mít problémy se zvýšenou kazivostí.

Počet zobrazení: 87 010

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Vyžadující střední aktivitu
Údržba srsti Průměrná
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 4 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Velmi klidné kočky, které se však dokáží také projevit a nejsou tak jen "doplňkem pro domácnost".
 • Jsou to velmi samostatné kočky, kterým nevadí, pokud doma nikdo není, protože tuto dobu využijí ke svému spánku. Po Vašem příchodu ale vyžadují pozornost.
 • Velmi přátelské, nestalo se, že by jedna z našich koček někhoh škrábla, opravdu si raději zalezou na klidné místečko.
 • Nerady se nosí na rukou, avšak mají svůj způsob mazlení, a to šmajchlování o části Vašeho těla.
 • Jinak zápory prostě nemají.

Kdo chce domů kočku, která mu nezdemoluje byt, ale nechci mít doma jen "polštář", je kartouzka ideální volbou.

gunnersfan87
25. 7. 2018
 • Je to úžasně chytrá kočka.Vynalézavá, někdy se člověku zdá, že o svém chování přemýšlí...Je nesmírně upovídaná,"odpovídá na otázky", když o něco žádá, nenechá se lehce odbýt.Má krásnou kočičí postavu.
 • Tapety ji svádí ke škrabání,čalouněný nábytek též, i když má po bytě několik škrabadel.Ráda se nechá laskat za ušima, na krku a vůbec na hlavě....

Je to úžasný, obdivuhodný tvor. Všechny její zápory daleko přehluší její kladné stránky.

Kenny
25. 7. 2018
 • Vynikající společník i pro děti - neprská, nechá se hladit, dokonce i zatahat za ocásek - bez následků............
 • Je vychytralá a někdy dělá schválnosti, když si myslí, že jí bylo ukřivděno. A to doslova.

To jak se mazlí a chce být mazlená, pokládám za klad. Je to moc rortomilé. V minulém vzkazu jsem to špatně zařadila, proto se nyní omlouvám.

Kenny
25. 7. 2018
 • velice chytré plemeno,/umí například sedni, slyší na jméno/
 • nevadí mu když je sám doma,
 • nedemoluje byt,
 • nepelichá,
 • přivítá mně u dveří, když se domu vracím z práce
 • nevadí mu návštěvy,
 • velice rád se hraje,
 • nikoho nepoškrábal,
 • není vybíravý v jídle,
 • není hlučný /sousedi se nestěžují/
 • nechce se moc mazlit,
 • ráno kolem 7:00 je budíček - mňauká
 • sem tam kouše hlavně do nohy - chce se prostě hrát :-

celkově je kartouszká kočka báječný společník, hodně spí, po příchodě domů z práce ale vyžaduje pozornost, celkově to není moc mazlivé plemeno ale údajně se to dostaví s věkem :-)

Štefík
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Kartouzská kočka doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?