Katalánský
ovčák

Gos d’Atura Catala

Obecné informace

Povaha

Katalánský ovčák je učenlivý, inteligentní pracovní pes. Dobrý domácí společník je ovšem také neúnavný dříč, ale v běžném denním režimu se nikdy nehoní. Výborně se snáší s jinými domácími zvířaty, pokud si na ně ovšem jako štěně zvykl. K dětem má obvykle dobrý vztah. Cizích lidí si příliš nevšímá, chová se k nim rezervovaně. Tento pes se může chovat dominantně k jiným psům, není to ale pravidlem. Toto přírodní plemeno netrpí dědičnými chorobami. Katalánský ovčák se dokáže sám rozhodovat a je schopný ohlídat i velké stádo dobytka a neuteče mu ani kus.

Popis

Katalánský ovčák dorůstá výšky 46-51 cm v kohoutku. Průměrná délka života je 12-14 let. Lebku má delší než čenich. Vysoko nasazené uši porostlé dlouhými chlupy mají trojúhelníkový tvar. Oči tmavě jantarové barvy lemované černými víčky leží blízko u sebe a mají živý, inteligentní výraz. Čelisti jsou silné, skus nůžkový. Silný a svalnatý krk dobře posazený v ramenou plynule přechází v rovný hřbet a mírně se svažující záď. Nízko nasazený ocas je nošen svěšený a může být buď dlouhý a dosahovat až k patám, anebo krátký okolo 10 cm. Vyskytují se i bezocasí jedinci a u pracovních psů bývá ocas často kupírován. Končetiny jsou rovné a silné. Katalánský ovčák má dlouhou, hladkou, mírně zvlněnou srst s hustou podsadou. Zbarvení není jednolité, jedná se o odstupňované barvy od hnědavé či pískově- žluté po šedivou až černou.

Klasifikace FCI

Katalánský ovčák patří do skupiny 1. - Ovčáci, pastevečtí a honáčtí psi, sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.

Historie plemene katalánský ovčák

Katalánský ovčák vznikl ve Španělsku v 18. století v katalánské oblasti Pyrenejí. Prací tohoto pasteveckého psa je hlídání a nahánění dobytka. Jeho blízkým příbuzným je portugalský ovčák a dlouhosrstý pyrenejský ovčák. Šíření plemene se odvíjelo od chovu ovcí a postupně se rozšířil po celé oblasti Katalánie. První název katalánský ovčák se objevuje roku 1911. Standard byl napsán roku 1929 podle psa jménem Tace a feny Iris.

VIDEA plemene katalánský ovčák

Pro videa s plemenem katalánský ovčák klikněte ZDE

Základní péče

Katalánský ovčák má působit huňatým a neupraveným dojmem. Nadměrné kartáčování tento vzhled ničí. Srst stačí pročesávat řídkým hřebenem, aby se necuchala a nesplétala. Tento ovčák se učí poměrně rychle, nemá rád neustálé opakování cviků. Je třeba obměňovat povely a motivovat jej, aby se udržela jeho pozornost. Katalánský ovčák potřebuje mnoho pohybu a rád pobývá venku, kde může zůstávat celoročně. Je ochotný se přizpůsobit a při dostatečném pohybu může žít i ve městě v bytě. Plemeno je vhodné pro nejrůznější psí sporty - poslušností a obratností počínaje a míčovými hrami konče, zvládne i agility. Katalánského ovčáka lze vycvičit na lavinového, strážního nebo policejního psa.

Počet zobrazení: 56 322

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Střední plemena
Původ plemene Španělsko
Výška v kohoutku 46 - 51 cm
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst denní
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 087 (13. 9. 2004) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno. Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Katalánský ovčák doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?