Kathiawari

Obecné informace

Popis

Kathiawari je koník, žijící především na Kathiawarském poloostrově Gujaratu v západní Indii. Je to plemeno po celé Indii široce rozšířené a především oblíbené a ceněné.

Ač se to často tvrdí, kathiawari skutečně nejsou pony i přes svoji relativně nízkou výšku. Jeho nejtypičtějším znakem jsou extrémně dovnitř zatočené uši, které jsou navíc velice pohyblivé a větší než u jiných běžných plemen. Na špičkách se uši navzájem dotýkají. Po arabských předcích si kathiawari uchoval některé znaky a vlastnosti - jako například svoji vznešenost.

Koník je obvykle líbivý, vysoký bývá okolo 150 centimetrů v kohoutku. Má vznosnou hlavu, nesenou delším krkem. Stavba těla je štíhlá, menší, pružná. Má užší hrudník, končetiny jemně svažující se. Trup má protáhlý, ocas vysoko nesený. Kopyta má menší, tvrdá, a ač má poměrně štíhlé nohy, jsou skutečně silné.

Plemeno je to velice houževnaté, uživí se menším množstvím krmiva a vody než je běžné u jiných koní. To je dáno hlavně prostředím, ve kterém vznikal. Bylo velice chudé na potravu i na další prostředky.

Zbarvení může být různé. Najdeme hnědáky, vraníky, bělouše, ryzáky, plaváky, krémové nebo třeba i strakáče. Není povolena černá. V Indii se dává veliký důraz na zbarvení a kvalitu srsti.

Původ a historie

O původu kathiawari nemáme mnoho informací, spíše se dochovaly různé legendy a vyprávění. Podle tradice se začalo toto plemeno objevovat již ve středověku, přibližně ve 14. století. Více rozšířeno bylo však až v dobách novověku.

Kathiawari vznikl křížením místních poníků (malých a neušlechtilých), arabských koní a dalších orientálních plemen. Současný kathiawari si po svých předcích uchoval odolnost, vytrvalost a vznešenost.

V dřívějších dobách byl chován hlavně zámožnými rodinami, jelikož si jeho chov mohly dovolit a pro své vlastnosti byl ve své době vysoce ceněným plemenem.

Charakteristika

Kathiawari je plemeno velice různorodé. Hodně záleží na konkrétním chovu, ze kterého pochází. Někteří mohou být krotcí, učenliví a přátelští, jiní naopak poměrně divocí a vrtošiví. Musí se jim však dát za pravdu, že jsou to koně velice inteligentní, učenliví a taktéž odolní.

Využití

Na počátku 19. století bylo toto plemeno velice oblíbeno hlavně v armádě a bylo k vojenským účelům také často používáno. V dnešní době se jich využívá jakožto policejních koní, třeba už proto, že jejich pořizovací cena je nízká a pro chov jsou velmi nenároční. Užívá se jich i v soutěžích, například v tent-peggingu.

Asociace chovatelů tohoto plemene pořádá každoročně přehlídky.

Zajímavosti

S kathiawari se pojí jedna legenda o arabských koních - trosečnících, kteří ze ztroskotané lodi doplavali k pobřeží poloostrova a začali se zde křížit s místními pony.

Jiní zase věří, že arabové a další orientální plemena byla dopravena lodí do Indie během novověku a zde byla úmyslně křížena s plemeny místními.

VIDEA plemene Kathiawari

Pro videa s plemenem Kathiawari klikněte ZDE

Počet zobrazení: 9 018

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Kathiawari doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?