King Charles
Španěl

King Charles Spaniel

Obecné informace

Povaha

King Charles španěl je plemeno přítulné a velice si váží přítomnosti svého pána a celé rodiny. Samotu nemá rád. Tento pes potřebuje být denně v úzkém kontaktu se svým pánem, hrát si a mazlit se. Jakékoliv odloučení nese špatně. Je hravý, inteligentní a veselý. Dokáže se dobře přizpůsobit. King Charles španěl není nijak uštěkané plemeno. Ozve se pouze když se děje něco neobvyklého. S kočkami a zvířaty ze své domácnosti vychází dobře, pokud ale potká kočku ze sousedství může ji pěkně prohnat. Vztah king Charles španěla k ostatním psů bývá bezproblémový, jen může žárlit na jiné psy v domácnosti. Nerad se o svého pána dělí. K dětem se chová dobře, nesmí mu však ubližovat.

Popis

Tento malý španěl má velkou klenutou lebku a velmi krátký čenich. Nos je černý, velmi krátký a otočený směrem k lebce. Oči jsou velké a tmavé, položené poměrně daleko od sebe. Dlouhé, dobře osrstěné uši jsou nízko nasazené a visící rovně podél lící. Krk není příliš dlouhý. Hřbet těla je krátký a rovný, hrudník má široký a hluboký. Ocas je dobře osrstěný. Končetiny jsou krátké a rovné, zadní jsou dostatečně osvalené. Tlapky jsou kompaktní a dobře osrstěné. Občas bývají prsty srostlé k sobě, tzv. "kopýtko" je typickým plemenným znakem. Srst je dlouhá, hedvábná a rovná, mírné zvlnění je přípustné. Plemeno se vyskytuje v těchto barevných variantách:

 • Black and Tan (BT) - černá s pálením. Na základní černé barvě jsou jasně označené tříslové znaky na hlavě, nohách, hrudníku, pod ocasem.
 • Ruby (RU) - Celkové sytě červené (kaštanové) zbarvení.
 • Trikolor (TR) - Základní barva je čistě bílá s dobře rozloženými černými skvrnami a pálením na hlavě, tlapách a pod ocasem.
 • Blenheim (BH) - Základní barva je bílá s kaštanovými skvrnami. Na hlavě je velmi ceněna kaštanová korunka neboli spot.

Klasifikace FCI

Podle standardu FCI patří King Charles Španěl do skupiny 9 - Společenská a toy plemena, sekce 7 - Angličtí společenští španělé.

Historie plemene king Charles španěl

Podobné typy španělů můžeme dohledat již v 15. století. Důkazem jsou nesčetné obrazy, kde byli tito psi společníky králů. Velkým příznivcem tohoto plemene byl anglický král Karel I., který se více než státnickým povinnostem věnoval chovu tohoto plemene. Proto dostali tito psi jméno king Charles španěl, ovšem v té době byli daleko větší než dnes a měli delší čenich. Ovšem tehdejší móda vyžadovala španěly menší s kratším čenichem a tak původní vzhled téměř vymizel. Pravděpodobně přikřížením, v té době velmi oblíbeného, mopse vzniklo toto plemeno. V roce 1886 byl založen Toy Spaniel Club. Později, v roce 1902, si tato organizace změnila jméno na King Charles Spaniel Club.

Základní péče

King Charles španěl je choulostivý na oči, které jsou velmi mělce uložené v očním důlku. Občas se objevují problémy s patelami. Srst stačí pečlivě pročesat 1 - 2x týdně, především chlupy na uších. Chlupy vyrůstající mezi polštářky je dobré zastřihávat. Uši a oči kontrolujeme a čistíme pravidelně. King Charles Španěl je pes domácí, venkovní odchov snáší velice špatně. Středně dlouhé procházky mu jako pohyb postačí. V létě se King Charles španěl kvůli zkrácenému čenichu rychle přehřeje, proto to s pohybem nepřeháníme.

Chovatelské stanice

z Valldemose | Rebel Yell | Brno - Frost | Stamíra | Zdemipet
Počet zobrazení: 75 730

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI IX: Plemena společenská
Velikost Malá plemena
Původ plemene Anglie
Výška v kohoutku 25 - 30 cm
Hmotnost v dospělosti 3,6 - 6,3 kg
Věk 9 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem špatný
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina IX: Plemena společenská
Sekce Angličtí společenští španělé a ruský toy španěl
Číslo standardu FCI č. 128 (16. 2. 2011) DE

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • - velmi přizpůsobivé plemeno, dokáže proležet celý den nebo 10 km tůru
 • - přátelské
 • - oddané
 • - společenské
 • - mírumilovné

Souhlasím zcela - nechápu, jak může někdo uvést "špatný vztah k dětem". Mám fenku 5 let a kolem nás je dětí plno různého věku a nikdy si nic k žádnému nedovolila. Naopak je šťastná, když si s ní hrají a mazlí se.

Petra
22. 11. 2018
 • přátelský
 • mírumilovný
 • oddaný
 • trpí na některé dědičné nemoci

Měla ho švagrová, letos v létě zemřel ve věku 10 let. Povahově naprosto úžasný psík, nechápu, jak mohl do charakteristiky plemene někdo napsat, že má špatný vztah k dětem. To je pořádný nesmysl. Jako jediný problém vidím to, že drobnému, křehkému psíkovi mohou děti ublížit.... pes dětem nikdy.

Kenny
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno King Charles Španěl doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?