Kob

Obecné informace

Popis

Světoznámý kob je i přes svou robustní postavu velmi všestranný. Podle Angličanů má mít ideální příslušník koba hlavu jako komorná a zadek jako kuchařka". A jak se zdá, tento idiom sedí. Zajímavé také je, že kob není plemeno, ale jen typ koně.

I když jde o koně robustního, hlava musí být jemná, s širokým čelem, rovná. Nasedá na krátký, ale i přesto s tělem souměrný krk, který musí mít jistou eleganci a při tom nesmí být klenutý. Plece jsou dosti šikmé, to proto, aby chod koba byl plochý, nízký a pro jezdce velmi příjemný. Co se dále týče chodů koní tohoto typu, nejobvyklejší je klus, to však neznamená, že nedovedou vyvinout i dobrý trysk.

Trup koně je zavalitý, hřbet je krátký, záda dobře osvalená, prsa široká. Kohoutková míra je v průměru 152 cmkob nesmí přesáhnout výšku 155 cm.

Co se týče barvy, jsou kobové velmi rozmanití. Vlivem irských tažných koní však mezi nimi najdeme i značný počet běloušů. Nezavrhovanou raritou je strakáč.

Původ a historie

Tento typ je těžší jezdecký kůň. Velšský a normandský kob jsou uznaná plemena, zatímco irský a anglický kob nemají vyhraněné znaky. Všichni příslušníci tohoto typu však mají své předky původně vyšlechtěné z clevelandů, shirů a irských tažných koní.

Než lidé vynalezli motory a s nimi spojené dopravní prostředky, byl kob v Anglii nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Pro svou konstituci byl brán jako nejsilnější kůň ve stáji, proto také byl zapřahán pro potřeby rodiny nebo její členy vozil v sedle po farmě a na nejrůznější projížďky. Díky jeho síle mohly na jeho hřbet usednout i těžší váhy.

Charakteristika

Kob je kůň velmi spolehlivý, mírný a inteligentní. Doporučuje se i pro jezdce staršího věku, to pro jeho klidnou povahu - je o něm kupříkladu známo, že v terénu až na výjimky nevyhazuje. Zavalité tělo poskytuje jezdci dostatek jistoty, i když se dá o kobovi říct, že je těžkopádný. Kůň se pro svou výšku snadno postrojuje i odstrojuje.

Využití

Víceúčelovost a výkonnostní všestrannost - to charakterizuje právě koba. Tohoto koně můžeme jak zapřáhnout, tak vzít pod sedlo.  Pod těžkým jezdcem může bez obtíží cválat i skákat. Skoková zkouška je povinná i pro pracovního koba, jednoho ze tří chovaných forem, vedle koba lehkého a těžkého.

Zajímavost

V roce 1948 byl ve velké Británii vydán zákaz kupírování a přistřihování ohonu. Do té doby bylo zvykem kobům ohon krátit. Koni se tak dostalo sportovního vzhledu, avšak šlo o zvyk velmi krutý. Dnes se ocas tedy nechává přirozený, jen hříva se zastřihuje nakrátko, aby dobře vynikla linie osvaleného krku.

Počet zobrazení: 19 827

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Kob doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?