Komondor

Obecné informace

Povaha

Tento samostatný, vyrovnaný, otužilý a k sobě tvrdý pes je ještě velmi svázán s přírodou. Jedná podle vlastního uvážení. Chovatelé o něm tvrdí, že má zvláštní schopnost rozeznat, zda má někdo špatné úmysly. Komondor brání své území a k cizím lidem je nedůvěřivý a odmítavý. Přesto není uštěkaný nebo agresivní. Je klidný a rozvážný a štěká jen tehdy, když brání své území. Osoby pravidelně přicházející do domu akceptuje. Tento pes svou rodinu bezvýhradně střeží. K dětem se chová snášenlivě a chrání je. Dobře vychovaný a zespolečenštělý Komondor vychází bez problémů s jinými psy i domácími zvířaty. Nesnese však, aby se k němu jiný pes choval dominantně.

Popis

Psi měří v kohoutku alespoň 70 cm, feny 65 cm. Je však dobré když tuto míru přesahují. Horní hranice není stanovena. Hmotnost Komondora se pohybuje mezi 40-60 kg. Průměrná délka života je 12 let. Hlava je široká, stop je mírný. Čelisti jsou široké, zuby pravidelné, skus nůžkový. Oči jsou tmavě hnědé barvy. Středně velké, svěšené uši ve tvaru písmene U jsou posazeny vysoko. Tělo komondora je čtvercového tvaru. Hřbet je krátký a silně osvalený. Záda se mírně svažují. Nízko nasazený ocas je svěšený, špička směřuje vzhůru. Končetiny jsou rovné. Srst je nejnápadnějším znakem tohoto psa. Skládá se z dlouhých, hrubých krycích chlupů a jemných vlnatých, které mají sklon plstnatění. Vznikají tak dlouhé zplstnatělé provazce chlupů, které mají na různých částech těla odlišnou délku, která závisí na věku psa, kolem pátého roku života sahá až na zem. Barva srsti komondora je vždy bílá.

Klasifikace FCI

Komondor patří do skupiny 1. - Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 - Ovčáci bez pracovní zkoušky.

Historie plemene komondor

Lze předpokládat , že tento největší z maďarským ovčáckých psů doprovázel kočovné kmeny přicházející z východu, když asi před 1000 lety osídlovaly dnešní Maďarsko. První zmínka o psu komondor pochází z roku 1544, ale až okolo roku 1910 byl ustanoven jako novodobé plemeno a začali se o něj kromě pastevců zajímat i chovatelé. Roku 1924 byl přijat první standard a roku 1954 bylo plemeno uznáno FCI. Jeho vynikající hlídací schopnost využili i v Severní Americe k ochraně ovcí před kojoty a pumami.

VIDEA plemene komondor

Pro videa s plemenem komondor klikněte ZDE

Základní péče

Srst komondorů se nečeše ani nekartáčujeŠtěňata se rodí se zvlněnou srstí, která jim postupně odrůstá, houstne a plstnatí. Aby nevznikaly velké zplstnatělé plotny, je třeba srst ručně protrhat a utvořit tím dlouhé šňůry. Takto upravená srst již nevyžaduje mnoho péče a má samočistící schopnost. Může zachytit nečistoty jako bláto a písek, které po uschnutí samy opadají. Nejvhodnější je komondora koupat v letních měsících, kdy srst rychle vysychá. Pokud je třeba psa vykoupat v zimním období, je nutné držet jej doma než dokonale proschne, což trvá i několik dní. Výchova musí být klidná a důsledná nikoli tvrdá, křikem a bitím u psa ničeho nedosáhnete. Komondor se považuje za přítele, ne za otroka. Psi, kteří mají k dispozici dostatečný prostor, se o pohyb postarají sami obchůzkami svého území. Nejsou to psi příliš aktivní a tím pádem nejsou vhodní jako sportovní psi. Je však možné s nimi skládat pracovní zkoušky nebo je cvičit na záchranářské či canisterapeutické psy. Díky své srsti, která je chrání před deštěm, větrem i mrazem jsou vhodní k celoročnímu držení venku.

Chovatelské stanice

KIRÁLY PUSZTA | Fehér Kócos | of Beautiful Cold Hill
Počet zobrazení: 57 820

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Maďarsko
Výška v kohoutku 70 a více cm
Hmotnost v dospělosti 40 - 60 kg
Věk 12 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 053 (13. 9. 2000) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Komondor doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?