Konik

Obecné informace

Popis

Současný konik měří v kohoutku kolem 132 cm, ale hřebci mohou mít i 140cm. Zbarvení je šedé nebo plavé s úhořím pruhem a zebrováním na nohách. Hříva a ocas jsou černé. Na rozdíl od tarpana, který měl stojatou hřívu, má konik dlouhou hřívu, která je trvale svěšena. Zadní nohy mají tendenci k šavlovitému postoji.

Původ a historie

Tarpan, divoký evropský kůň byl vyhuben se značným přispěním člověka v 19.století, tato tragédie, kdy zmizelo plemeno s vynikajícími vlastnostmi, se tehdy odehrála bez povšimnutí.

Jedni z posledních tarpanů žijících ve východním Polsku a Litvě byli majetkem knížete Zamoyského, ten je předal sedlákům v okolí města Bilgoraje, kteří je používali ve svých chovech, které tak byly silně ovlivněné tarpany. Tito koně byli chováni víceméně polodivoce, koně se pohybovali zcela volně. V těchto podmínkách se znaky tarpanů upevňovaly. Tím vznikl ustálený typ polských koniků, s plavým nebo šedým zbarvením, úhořím pruhem a zebrovanými končetinami, tedy znaky, které ukazovaly na jeho původ.

Pro svou nenáročnost byli konici oblíbenými hospodářskými zvířaty a po první světové válce se těšili i zájmu odborníků, kteří chtěli „rekonstruovat" vyhynulého tarpana. Této rekonstrukci, či regeneraci, se věnoval především profesor Zemědělské fakulty univerzity v Krakově Tadeuzs Vetulani. Ten odkupoval ze selských chovů typické tarpanní koníky a ty pak umístil v Bialowežské rezervaci, kde žili volně v pralesním výběhu.

Do snažení profesora Vetulaniho však zasáhla druhá světová války, po ní zůstalo z původního stáda jen sedm koniků, dalších osm se pak ještě podařilo zakoupit. S tímto malým počtem se Vetulani dále snažil o regeneraci tarpana, ale po jeho smrti v roce 1952 v jeho práci bohužel už nikdo nepokračoval.

Konici byli přemístěni do rezervace státního statku Popielno, tato rezervace se nachází v severní části poloostrova, který vybíhá do Spirdingského jezera. Poloostrov je 9 km dlouhý a zhruba 4 km široký, roste na něm smíšený les o rozloze 1700 ha s množstvím luk a mýtin. Konici jsou v těchto přirozených podmínkách chováni zcela volně, v zimě i při mrazech -30 °C zůstávají bez přístřešku a jsou jen minimálně přikrmováni senem, jinak se živí suchým listím trávou, které vyhrabou z pod sněhu.

Cílem tohoto chovu je jednak pokračovat v regeneraci tarpana a jednak vyšlechtění všestranného a zároveň nenáročného otužilého koně. Do chovu se vybírají jedinci, kteří kromě vnějších druhových znaků, vyhovují i svými psychickými vlastnostmi. To znamená, že mají instinkty divokých zvířat. Od roku 1973 je plemenná kniha konika uzavřená.

Charakteristika

Konik je nenáročný a velmi odolný kůň, který v sobě nezapře tvrdou tarpaní konstituci s jejími vynikajícími vlastnostmi jako je vytrvalost, temperament, odolnost proti chorobám a zimě. Konik má klidnou povahu, ochotně pracuje, udržuje si svou spolehlivost i při minimálních dávkách potravy.

Využití

Konik se především využíval pro práci v hospodářství. I dnes představuje konik typ všestranného nenáročného koně, k jehož využití se nabízí nejrůznější možnosti, v případě zušlechtěného koníka
i využití sportovní.

VIDEA plemene Konik

Pro videa s plemenem Konik klikněte ZDE

Počet zobrazení: 18 549

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Primitivní plemena

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Konik doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?