Krašský
pastevecký
pes

Krašský ovčák, Kraski Ovčar

Obecné informace

Povaha

Krašský pastevecký pes je samostatně jednající, neúplatný a spolehlivý hlídač. Vůči cizím lidem se chová lhostejně nebo nevypočitatelně až agresivně. Je schopen kdykoliv zaútočit, pokud to uzná za vhodné. Krašský ovčák je uzavřené, málo přátelské povahy. Pokud je odmalička vychováván laskavě, ale důsledně bez tvrdého nátlakustane se z něj nejen výborný hlídač, ale i společník, který svou rodinu miluje a ochraňuje. Krašský ovčák však nikdy nebude bezhlavě poslouchat povely svého pána, ale není to pes neovladatelný.

Popis

Toto nepříliš známé plemeno dorůstá výšky 57 - 63 cm, fena 54 - 60 cm a dosahuje váhy pes 35 - 42 kg, fena 25 - 37 kg. Průměrná délka života je 12 - 13 let. Krašský ovčák má hlavu v úrovni uší širokou, směrem k čenichu se postupně zužuje. Čelisti jsou neuvěřitelně silné, skus silný, nůžkový. Mírně šikmé, tmavé oči mandlového tvaru mají upřímný výraz. Uši tvaru písmene V visí a těsně přiléhají k hlavě. Krk je široký a svalnatý a plynule přechází v taktéž svalnatý a rovný hřbet. Šavlovitý vysoko nasazený ocas je chráněn dlouhou srstí, špička směřuje nahoru. Srst má Krašský pastevecký pes středně dlouhou, rovnou s velmi hustou podsadou, okolo krku tvoří hřívu. Zbarvení je od šedé nebo světle ocelové po velmi tmavou šedou. U tmavých jedinců je žádané světlé žíhání.

Klasifikace FCI

Krašský pastevecký pes patří do skupiny 2 - Pinčové a knírači, molossoidní psi, švýcarští salašničtí psi, sekce 2 - Molossoidní plemena.

Historie plemene krašský ovčák

Toto starobylé, přírodní plemeno pochází ze Slovinska a je známo již od středověku. V roce 1689 byl popsán mohutný pastevecký pes, schopný bez sebemenších problémů skolit vlka a postavit se medvědovi. Díky této vlastnosti byl velmi oblíben a vyhledáván pastevci. Jeho příbuzným je Šarplaninský pastevecký pes. Jako plemeno byl uznán roku 1940 společně právě se šarplaninským ovčákem pod jménem ilyrský ovčák. Jako samostatné plemeno byl zapsán až roku 1968. Dodnes se krašský pastevecký pes vyskytuje v krasových oblastech Slovinska, kde ostražitě hlídá stáda ovcí. Mimo svou domovinu ho téměř nenalezneme. Do České republiky se dostal roku 2000.

VIDEA plemene krašský pastevecký pes

Pro videa s plemenem krašský pastevecký pes klikněte ZDE

Základní péče

Péče o srst krašského pasteveckého psa není nijak náročná. Má samočisticí schopnost a kartáčování téměř nevyžaduje. Pokud je ovšem chován v bytě, je třeba ho alespoň jednou týdně důkladně vykartáčovat, v období línání kartáčujeme denně. Srst ho dokonale chrání před jakýmkoliv počasím a vydrží být celoročně venku a jako příbytek mu postačí suchá bouda. Jeho výcvik je náročný, ale pokud je proveden správně, může z něj být kromě hlídače i výtečný služební pes. Velmi dobře reaguje změnu intonace hlasu. Díky své vytrvalosti bude krašský pastevecký pes výborným společníkem pro vášnivé turisty. Potřebuje mnoho pohybu, venku je rád bez ohledu na počasí. Pro psí sporty se nehodí.

Chovatelské stanice

Od Zbrašovských jeskyní
Počet zobrazení: 48 963

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Slovinsko
Výška v kohoutku 54 - 63 cm
Hmotnost v dospělosti 25 - 42 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem špatný
Vztah k ost. zvířatům špatný
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 278 (22. 8. 2001) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Krašský pastevecký pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?