Kůň Kinský

Equus Kinsky

Obecné informace

Popis

Stejně tak jako bývá nazýván starokladrubský kůň českým klenotem, kůň Kinský, neboli Equus Kinsky, má právo na toto pojmenování bezesporu také...

Koně Kinských patří mezi české teplokrevníky a jejich poznávacím znamením je zlaté zbarvení a bílá hříva - koně tedy nazýváme jako isabely, plaváky či žluťáky, i když samozřejmě se můžeme setkat i s hnědáky a ryzákyKohoutková výška dospělých hřebců bývá zhruba 165 až 170 cm, u klisen 161 - 168 cm. A jak poznáme pravého koně Kinského? Každý kůň má originální doklady o původu, a pokud se podíváme na levé stehno, měli bychom spatřit výžeh plemene.

Původ a historie

K založení chovu došlo již roku 1832. Rodina Kinských, žijící na chlumeckém panství, chovala koně pro hospodářské a vojenské účely přímo z královského pověření. Snad nejdůležitější osobou vývoje chovu byl hrabě Oktavián Kinský, velký odborník a svědomitý chovatel (Oktavián Kinský - díky němu je dnes k dispozici plemenná kniha, založil hřebčín Ostrov, podílel se na rozvoji dostihového sportu u nás, přispěl ke vzniku Velké pardubické).

V období 2. světové války byli koně žádáni v německé armádě, což rodina Kinských, ani oddaní zaměstnanci stáje nechtěli připustit - a tak se s notnou dávkou diplomacie a častého riskování podařilo velké množství koní před využitím na frontě uchránit.

Po politicky rušném roce 1948 nastávají pro české plaváky smutné časy, bohužel hrozil i zánik tohoto ušlechtilého českého plemene!

Postupně došlo ke změně vedení hřebčína nebo se koně se začali různě stěhovat po státních statcích i soukromých majitelích. Velká řada koní byla také prodána do zahraničí, zvláště Německa, Rakouska, Švýcarska, Anglie, Holandska a Belgie.

Na lepší časy svítá až koncem 60. let díky zásluze Státního statku Chlumec nad Cidlinou.

Charakteristika

Kinští koně jsou velmi všestranní, což je jistě dáno i značným podílem krve anglického plnokrevníka. Jsou dobře krmitelní a vyznačují se i příjemnou povahou a dobrou plodností.

Využití

Koně Kinských vynikají v drezúře, parkúru, zápřahu i honebním ježdění. Na jejich hřbetech můžete často spatřit děti, tito koně jsou totiž velice snadno jezditelní, proto se často využívají jako koně školní.

Kinští koně našli své uplatnění také v dostihovém sportu. Od roku 1847, kdy vznikla dlouhá a slavná tradice Velké Pardubické, se koně Kinští stali několikrát vítězi, například Magyarád, Pohanka, Sláva nebo Nestor. Zvláště vítězství klisny Normy se stalo nebývale proslulým, jelikož otěže držela v rukou první a poslední žena, která v tomto náročném a obtížném závodě dokázala zvítězit, Lata Brandisová.

Velký dík za udržení a neustálé rozvíjení chovu patří manželům Petrovi a Libuši Půlpánovým, kteří se po roce 1991 stali majiteli chovného stáda koní z Ostrova.

Hřebčín Equus Kinský

A jak se mají koně Kinských dnes? Někteří mají stále své útočiště v Ostrově. Hřebčín je místem konání zajímavých sportovních i kulturních akcí, například velmi oblíbenou Slavností koní Kinských, která se těší velkému zájmu veřejnosti.

Naši plaváci našli své uplatnění i v zahraničí, například hřebec Ondráš denně vybíhá na pastvu ve Spojených státech amerických, v oblasti Kentucky, která je chovem koní a dostihy proslavena po celém světě. V Anglii v královské stáji je chována isabela Johanka Kinská, která byla věnována k 100. narozeninám královně matce.

Zajímavost

V nádherné krajině kerských lesů, na okraji malého městečka Hradišťko u Sadské vyrostl během několika posledních let nový jezdecký areál Equus Kinsky. V budoucnu by měl být právě zde soustředěn chov plemenných hřebců a koní k výcviku. Areál slouží také jako místo setkávání milovníků koní a jako centrum výchovy mladých jezdců.

VIDEA plemene Kůň Kinský

Pro videa s plemenem Kůň Kinský klikněte ZDE

Počet zobrazení: 69 082

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • oddanost
  • vytrvalost
  • velká inteligence
  • spolehlivost
  • všestranné využití
  • líbivý vzhled
  • tvrdohlavost

Setkala jsem se s několika koňmi KK. První byl valach isabel, byl velmi tvrdohlavý pokud šlo o práci a ošetřování, potřeboval pevnou ruku a opravdovou autoritu. Druhým byl hřebec KK, také isabel. Byl to výjimečně inteligentní koník, chápavý, rychle se učil. Pod sedlem byl strašně spolehlivý, ničeho se nelekal a ježdění ho bavilo. Byl ovšem velmi citlivý na zacházení..každou špatnou zkušenost si pamatoval a také ji často oplácel. A další byla plavá klisna.. Pohodlná na ježdění, ale do práce se jí moc nechtělo..byla talentovaná na drezuru a rychlý běh. Byla fixována na jednoho člověka (což další dva také)..ostatním lidem moc nevěřila a bránila se. Takže abych to shrnula- KK jsou velmi příjemní pod sedlem, jsou to dlouholetí společníci, ale musíte jim rozumět. Bohužel mají docela citlivé povahy (snad to u našich koní bylo dáno achal-teke krví) a více vnímají podněty ze strany lidí..

Akira14
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Kůň Kinský doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?