Kůň obecný

Obecné informace

Popis

Dovolte, abych Vám touto cestou představila nejúžasnější ze všech koňských plemen. Jeho historie sahá až do dávnověku a je velice bohatá.

Ačkoli to možná málokdo tuší, jde o předka všech dnešních ušlechtilých i primitivních plemen. Pro příznivce tohoto plemene lze však s politováním konstatovat, že jeho počty v dnešní době klesají. Plemeno vyniká velkou konstituční a povahovou rozmanitostí. Pole jeho pracovní využitelnosti je obdobně široké.

Ptáte se tedy zřejmě, jak došlo ke vzniku tohoto úžasného plemenného rázu. Stalo se to tak, že na širých pastvinách potkala šmrncovní dlouhonohá klisnička s rodokmenem na několik stránek strojopisu o něco menšího (nebo možná většího) hřebečka, jehož nožky byly sice výrazně kratší, ale jeho osobní šarm byl prostě nepřekonatelný.

Byla z toho láska na první pohled, ačkoli poněkud tělesně nevyrovnaná. Příroda však nezná hranic, a tak z té velké lásky vzešel potomek. Po 11 měsících čekalo na mladou maminku překvapení v podobě střapatého ušatého uzlíčku štěstí, s krásným a ušlechtilým pohledem po mamince, krátkými nožkami po tatínkovi a s povahou, jakou může mít jen kvalitní koňský kříženec.

Malý koňský voříšek vesele rostl a stal se z něj nejvěrnější a nejpracovitější partner člověka - pána tvorstva.

Tolik snad k historii a nyní o tom, jaká je situace našich pastevních kříženců v dnešní době. Současným trendem je zodpovědný chov čistokrevných plemen s rodokmenem. Ať se snažíme sebevíc, drobným nehodám se stejně nevyhneme, a tak se občas stane, že příroda dá své síle volný průběh a předběhne náš chovatelský záměr. Výsledkem je potom naše pastevní směs.

Jak vypadá pastevní směs

Mezi největší zajímavosti tohoto plemene patří různorodost jeho vzhledu. Necháme na daném chovateli, zda to považuje za přednost či nedostatek. Nejvíce tedy záleží na zvolené kombinaci rodičů. Často se stává, že nás velmi mile překvapí výsledek zkřížení dvou naprosto nesourodých plemen (například klisny ponyho s hřebcem norického koně - vzniká norický pony, nebo potomek klisny českého teplokrevníka, jehož otcem je náš poník Toník - výsledek pak můžeme nazvat třeba český pony). Bohužel jsou i případy, kdy výsledek křížení není z estetického hlediska úplně dokonalý.

Ve většině případů ale vzniká tělesně i povahově vyrovnaný jedinec s vlastnostmi někde ve středu mezi jeho rodiči. (Genetici by jej označili za F1 - první filiální generaci, která se většinou vyznačuje nejlepšími užitkovými vlastnostmi). Velmi zajímavé také je, že se těmto křížencům obvykle vyhýbají různé vývojové vady a další onemocnění. Zpravidla jde o konstitučně velmi tvrdá a nenáročná zvířata, která se také dožívají vysokého věku ve srovnání s jejich čistokrevnými kolegy.

Co s naším křížencem dále (možnosti využití)

Valná většina koňských kříženců je velmi úspěšná v různých sportech, samozřejmě s ohledem na jejich velikost. Sportovní využití těchto zvířat je omezeno pouze v disciplínách, na nichž je účast podmíněna doložením průkazu původu (např. dostihy plnokrevníků a některé další soutěže). Není však žádným problémem se s nimi účastnit například některých distančních dostihů, menších skokových či drezurních soutěží nebo jízd zručnosti. Poslední zmiňovaná disciplína je snad vůbec nejzábavnějším druhem činnosti, kterou lze s koněm vykonávat. Jde o překonávání trati, kde jsou umístěny různé zajímavé překážky, jako například brána s vlajícími fáborky, průchod přes řadu pneumatik, otvírání za zavírání branky či zacouvání do čtverce. Vše záleží na souhře jezdce a jeho koně.

S koňským křížencem se také dá věnovat westernovému ježdění. Mnoho koníků se také osvědčí v tahu.

Další plemenitba

Vzhledem k chovatelským cílům dnešní společnosti se nedá další křížení Vašeho miláčka doporučit. Nemluvě o tom, že při dalším křížení se mohou objevit nežádoucí vlastnosti a tělesné znaky.

Pokud však budete chtít dopřát své křížené kobylce pocit být matkou, doporučila bych připuštění hřebcem jednoho z rodičovských plemen. Při volbě vhodného ženicha musíme brát ohled na fyzické možnosti naší kobylky, ale také na naše budoucí nároky na využití jejího potomka. Pokud tedy máme například míšenku českého teplokrevníka a norika, použijeme pro další připuštění opět hřebce českého teplokrevníka, pokud je klisnička dost mohutná, můžeme použít i hřebce norika. Tím se zvýší takzvaný podíl krve plemene, které vyhovuje našim záměrům. Vlastnosti budoucího potomka pak budou mnohem vyrovnanější.

O koňských křížencích by se dala napsat celá kniha. Možností zkřížení existuje nespočetně mnoho, a proto je každý jedinec naprostým originálem. Ačkoli mi možná budou někteří chovatelé oponovat, jde o jedinečná, ale mnohdy nedoceněná zvířata.

Ve fotogalerii najdete některé možné kombinace pastevních směsí.

Počet zobrazení: 18 337

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Kříženci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Kůň obecný doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?