Kurilský
bobtail

Kurilean Bobtail

Obecné informace

Povaha

Kurilský bobtail má i přes své divoké vzezření velmi vyrovnanou povahu, je neagresivní a velmi společenský, mazlivý a přítulný. Přítomnost dalších koček, nebo i psů pro něj není problém. Jedná se o chytré a zvídavé plemeno, milující vodu, díky čemuž jsou výbornými potápěči či rybáři. V bytě si pak své lovecké pudy zkouší na mouchách, komárech či na dalších drobných živočiších. Kurilský bobtail je velmi pozorný a inteligentní, velmi rychle se naučí vnímat příkazy, nicméně stejně jako každá jiná kočka poslechne pouze v případě, uzná-li to za vhodné.

Popis

Donedávna byl jediným známým krátkoocasým plemenem japonský bobtail. Teprve v posledních letech se začala objevovat plemena další. Jedním z nich je právě bobtail kurilský, oficiálně uznaný teprve od roku 2004.

Kurilský bobtail má středně velké, svalnaté tělo s krátkým, bambuli připomínajícím ocasem, tvořeným jedním nebo více zakřiveními. Hlava je velká a široká, s lichoběžníkovitým tvarem. Uši jsou středně veliké a mají zaoblenou špičku. Končetiny jsou středně dlouhé a silné, se zakulacenými tlapkami, přičemž zadní končetiny jsou mírně delší než přední.  Kocouři váží obvykle 5 až 6 kg, kočky pak 3 až 4 kg. U tohoto plemene se rozlišuje nejen krátkosrstá ale i dlouhosrstá varianta.

Historie a původ

Kurilský bobtail je přírodním plemenem, které vzniklo a také dlouhou dobu žilo v izolaci na Kurilských ostrovech, v nejvýchodnější části Ruska. První zmínky o „kočkách se zkráceným ocasem" pocházejí z období po druhé světové válce, kdy je vojáci, vracející se z Rusko - Japonské války přivezli s sebou domů. Přesto však nevznikl žádný klub zabývající se chovem tohoto plemene, a tak se na skutečné objevení kurilského bobtaila muselo ještě několik desítek let počkat.

A tak až v 80. letech 20. století, kdy v Rusku skutečný organizovaný chov koček teprve začínal, začali cestovatelé kurilské bobtaily opět dovážet. Prvně se také toto plemeno ukázalo i na soutěžích, kde však bylo posuzováno společně s japonskými bobtaily, a to i přesto, že se stavbou těla i strukturou srsti toto plemeno od japonských bobtailů výrazně lišilo. Tento rozdíl však nebyl chovatelům a nadšencům, včetně několika posuzovatelů lhostejný a na Kurilské ostrovy byla uspořádána expedice, která měla zmapovat kurily v jejich přirozeném prostředí a získat dostatek poznatků a podkladů pro stanovení standardu. Na zpáteční cestu pak expedice přibrala i několik jedinců tohoto plemene, kteří se následně stali zakladateli chovné linie.

V Rusku bylo plemeno Kurilského bobtaila uznáno v roce 1995, celosvětově to pak trvalo ještě o jedenáct let déle.

Standard plemene Kurilský bobtail

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) je kurilský bobtail zařazen do kategorie III. - krátkosrsté a somálské.

Zajímavost

Kurilský bobtail miluje vodu a v domácnosti nepohrdne ani umyvadlem či vanou plnou vody.

Orientační cena: 6.000,- Kč až 23.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Kurilský bobtail

Pro videa s plemenem Kurilský bobtail klikněte ZDE

Základní péče

Kurilský bobtail se vyznačuje výborným zdravím a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Počet zobrazení: 60 000

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Aktivní plemeno
Údržba srsti Průměrná
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Kurilský bobtail doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?