Kuvasz

Obecné informace

Povaha

Kuvasz je inteligentní a vyrovnaný pes. Je upřímný, věrný a zároveň také hrdý. Svým majitelům je oddaným společníkem. Ostražitě hlídá a brání rodinu, dům i pozemek. Je odvážným a tvrdým hlídačem, ale štěká pouze když se něco děje. Vůči cizím lidem je ostražitý a neustále připravený bránit svého pána, rozhodně se však nechová nijak agresivně. Návštěvy pozoruje z dálky, nijak se je nesnaží kontaktovat, spíše je toleruje. Vůči ostatním psům je dominantní a je-li vyprovokován, neustoupí. Žije-li kuvasz od štěněte s jinými domácími zvířaty, vychází s nimi dobře. Má instinkt ochraňovat vše, co patří do smečky, ať to jsou děti či ostatní domácí zvířata. Má dobře vyvinutý lovecký instinkt, výborně a rád stopuje.

Popis

Mohutný a silný kuvasz dorůstá výšky 71-76 cm (psi) a 66-70 cm (feny) a dosahuje váhy 48-62 kg (psi) a 37-50 kg (feny). Průměrná délka života je 12- 14 let. Hlava je dlouhá a stop málo vyznačený, což je jedna z věcí, která ho odlišuje od velmi podobného slovenského čuvače. Vysoko nasazené, středně velké uši ve tvaru písmene V jsou svěšené. Šikmo posazené oči mandlového tvaru mají tmavohnědou barvu. Čelisti má silné, skus nůžkový. Čenich je černý a špičatý. Tělo kuvasze je delší než vyšší. Hřbet je středně dlouhý a svalnatý. Záď je široká, mírně se svažující. Nízko nasazený ocas sahá až k hleznům, jeho konec je mírně stočený nahoru. Přední končetiny jsou rovné s mírně širokým postojem. Stehna a zadní končetiny jsou svalnaté. Srst je hustá, tvrdá, vlnitá s jemnou podsadou. Na hlavě, uších, tlapách a končetinách je krátká. Zbarvení je bílé nebo slonovinové.

Klasifikace FCI

Skupina 1- pastevecká a ovčácká plemena, sekce 1- ovčáčtí psi. Bez pracovní zkoušky.

Historie plemene kuvasz

Kuvasz nejspíše přišel do Maďarska v 12. století společně s Kumány, nomádskými tureckými pastevci. Byl jimi používán k ochraně stád, později hlídal obydlí a hospodářské usedlosti. První zmínka o plemeni pochází ze 17. století. Jméno vzniklo z tureckého slova kavas či kawasz, které znamená ozbrojená stráž. V době krále Matyáše (1458-1490) byli používáni k lovu. Od Tibetu až po Španělsko najdeme mnoho plemen velmi podobných kuvaszovi, dokonce i se stejným pracovním vytížením. Tibetský pes, kavkazský ovčák, anatolský pastevecký pes, slovenský čuvač jsou kuvaszovi vzhledově velmi podobní, vesměs mají světlé zbarvení a hustou srst.

VIDEA plemene kuvasz

Pro videa s plemenem kuvasz klikněte ZDE

Základní péče

Kuvaszova hustá srst stačí občas důkladně vykartáčovat. V období línání je třeba každodenního kartáčování. Má samočisticí srst a tak časté koupání není na místě. Kuvasz nemá nijak zvýšenou potřebu pohybu. Pokud máte velký pozemek postačí mu jeho kontrolní obchůzky. Jinak je třeba vyrazit častěji na procházky. Není to pes pro začátečníky. Jeho výchovu nezvládne každý. Je třeba k němu přistupovat vyrovnaně, klidně, ale důsledně. Tvrdá výchova je nežádoucí. Kuvasz je velice nenáročný na ubytování, postačí mu přístřešek nebo suchá bouda a může být celoročně venku. Špatně snáší kotce, protože potřebuje neustále kontrolovat pozemek.

Počet zobrazení: 68 789

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Maďarsko
Výška v kohoutku 66 - 76 cm
Hmotnost v dospělosti 37 - 62 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 054 (13. 9. 2000) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Kuvasz doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?