Laponský
pes

Obecné informace

Povaha

Ačkoli jde o plemena původně ovčácká, velice dobře se adaptovala do role domácích mazlíčků. Není divu. Pes je veselý, vitální, hravý, přátelský a velice sympatický. K jeho typickým povahovým rysům patří také hrdost, sebevědomí a odhodlání, což může někdy působit problémy. Na druhou stranu se o laponských psech píše, že jsou velice přátelští, klidní a dobře cvičitelní - člověku oddaní a věrní.

Ve standardu švédského laponského psa doslova stojí: „Švédský laponský pes je velmi chápavý a pracovitý. Jeho schopnosti jako dobrého pasteveckého a ovčáckého psa jej činily velmi užitečným při chovu sobů. Je velmi všestranný, vhodný pro cvičení v poslušnosti, agility, k ovcím, stopování, atd. Je snadno cvičitelný, vytrvalý a odolný." Obecně lze to samé říci o všech třech plemenech.

Popis

Jako laponský pes jsou označována tři samostatná plemena. Tak může jednoduše dojít k záměně. Ačkoli je velikost, povaha i historie téměř stejná, liší se minimálně vzhledem a číslem standardu. Sehnat štěně sice není jednoduché, ale za pozornost tito psi rozhodně stojí.

Obecně tito psi na první pohled vypadají jako ostatní špicové - mají vztyčené uši trojúhelníkového tvaru, dobře osrstěné i zevnitř, a nízko nasazený ocas, který dokážou stočit do kroužku. Typická je velice bohatá srst, která se na různých místech těla výrazně liší délkou. Srst dobře chrání psa i v tom nejhorším počasí. Jejich zbarvení je převážně nebo úplně černé. Žádoucí je výrazný rozdíl mezi psem a fenkou.

Švédský laponský pes - Laponský špic

Je nejmenší, standard udává výšku 43 cm pro fenky a 48 cm pro psy s limitem +/- 3 cm. Srst má většinou černou, někdy s bronzovým odstínem. Mohou se na ní objevit i bílé odznaky, které jsou přípustné. Je hustá, s podsadou, delší a odstátá. Nejdelší srst je na krku a ocasu. Velice dobře chrání psa před špatným počasím. 

Finský laponský pes - Lapinkoira

Je o něco větší než švédská varianta. Výška fenky je 44 cm, psa 49 cm +/- 3cm, větší důraz je ale kladen na typ než na výšku. Srst je bohatá, dlouhá, rovná a hrubá s měkkou a hustou podsadou. Především psi mají bohatou hřívu. Barva srsti je u finského laponského psa různá, povoleny jsou všechny, ale základní barva musí být vždy dominantní. Tělo psa je dobře stavěné a silné. 

Laponský ovčák - Lapinporokoira

Je největší, ideální velikost psů je 51 cm, ideální velikost fen 46 cm s obvyklou tolerancí +/- 3 cm. Silné a v přední polovině dobře osvalené tělo je pokryto krycí srstí střední délky nebo dlouhou, rovnou, hrubou a poměrně odstávající od těla. Podsada je jemná a hustá. Srst má laponský ovčák většinou bohatší a delší na krku, hrudníku a na zadní straně stehen. Základní barva je černá nebo tmavě hnědá. Odznaky na krku, hrudníku a končetinách musí být světlejší, než základní barva, mohou být i bílé. Podsada je vždy tmavá.

Klasifikace FCI

Laponský pes patří podle standardu FCI do skupiny V. - Špicové a primitivní plemena, sekce 3 - Severští pastevečtí a ovčáčtí psi.

  • Švédský laponský pes - laponský špic, číslo standardu: č .135 / 22. 09. 2000, oficiální zkratka v ČR: LAP
  • Finský laponský pes - lapinkoira , číslo standardu: č .189 / 12. 03. 1999, oficiální zkratka v ČR: LAK
  • Laponský ovčák - lapinporokoira , číslo standardu: č. 284 / 12.03.1999, oficiální zkratka v ČR:LAI

Historie plemene laponský pes

Předci laponských psů byli po staletí používáni k pasení sobů, hlídání stáda a majetku, silnější psi se využívali k tažení. Dlouho se tito psi chovali bez šlechtitelských záměrů převážně na území Finska a také Švédska. Hodně rozšíření jsou také ve Finsku. Pro jejich příjemnou povahu jsou v severských zemích velice oblíbení jako rodinní psi. Laponští ovčáčtí psi byli zapisováni do plemenné knihy od 50. let 20. století. V té době byli finský laponský pes (lapinkoira) a laponský ovčák (lapinporokoira) považováni za jedno plemeno, kterému se říkalo laponský ovčák. První standard byl vytvořen Finským kynologickým klubem v roce 1945. Laponský ovčák byl vydělen jako samostatné plemeno 10. 12. 1966, protože bylo uznáno, že se jedná o dvě rozdílná ovčácká plemena. Název lapinkoiry byl v roce 1967 změněn na „laponský pes". V 70. letech se typ a vzhled plemene ustálil a standard byl několikrát upřesněn. Plemeno bylo znovu přejmenováno v roce 1993 na „finského laponského psa".

VIDEA plemene laponský pes

Pro videa s plemenem laponský pes klikněte ZDE

Základní péče

Laponský pes nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Srst je dobré čas od času pročesat. Plemena špiců a primitivních plemen bývají dost temperamentní a je dobré, když mají od malička svou jasnou pozici v domácnosti a jasná pravidla. Rádi do všeho „mluví" - do všeho strkají čumák, dost často štěkají a také jejich mimika je naprosto dokonalá (díky značně pohyblivým a vztyčeným uším, napnuté kůži a kratší srsti v obličejové části). Určitě se s nimi nebudete nudit a oni se nebudou nudit s vámi, i kdyby se o to měli sami postarat. Mají rádi akci, volný pohyb, rádi se příjemně unaví a pak jsou zlatí. Laponský pes je skvělým společníkem pro sport, jako např. agility, kde skvěle uplatní svoji pohyblivost a uvolní nahromaděnou energii.

Počet zobrazení: 66 680

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Laponsko
Výška v kohoutku 43 - 49 cm
Hmotnost v dospělosti 20 kg
Věk 11 - 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Severští hlídací a ovčáčtí psi
Číslo standardu FCI č. 135 (22. 2. 2012) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Laponský pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?