Lhasa
Apso

Obecné informace

Povaha

Veselý, sebevědomý. Čilý, neohrožený, poněkud se stranící cizích lidí.

Lhasa apso je typický společenský pes vhodný do bytu. Miluje svého majitele a dokáže k němu velmi přilnout. Inteligence ani sebevědomí mu rozhodně nechybí a je výborný hlídač.

Lhasa apso je malý pes s velkou osobností. Umí být tvrdohlavý, ale také velmi přítulný a mazlivý - hlavně ve štěněčím věku, ale musí být dobře vychováván. Jeho chování musí získat včas jasné bariéry, aby později nedocházelo mezi lidmi a psem ke zbytečným nedorozuměním. Prvním krokem k úspěchu je začít s výchovou včas, druhým je vždy udržovat správný poměr přísnosti a důslednosti a zároveň i přízně a lásky.

Dobře vychovaný Lhasa apso je skvělý pes pro rodiny s dětmi i pro straší lidi. Je příjemným a velice bystrým společníkem. Velice se hodí pro sport, jako je agility.

Popis

Jedná se o malé plemeno. Ideální výška psa je 25,4 cm, fenka může být o něco menší. Váha by se u obou měla pohybovat mezi 6 - 7 kg.

Lhasa apso je souměrný pes s pevnou stavbou těla a bohatým osrstěním i v obličejových partiích. Srst by měla mít slabší podsadu. Krycí srst je dlouhá a hustá. Měla by být hrubší, ale rovná. Zbarvení srsti je podle standardu zlaté, pískové, medové, tmavě šedé, břidlicové, kouřové, dvoubarevné, černé, bílé nebo hnědé. Všechny barvy jsou stejně hodnotné."

Klasifikace FCI

Číslo standardu je 227 / 02. 04. 2004 / GB. Zařazení v FCI je do skupiny IX. - Společenská plemena a toy, sekce 5 - Tibetští psi. Bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka v ČR: LA.

Historie plemene Lhasa apso

Plemeno Lhasa apso pochází z Tibetu a jeho historie se datuje do doby asi 800 let př. n. l. Zde si žije svůj vlastní život jako Apso sent-kte, to znamená štěkající lví strážní pes. Nesměl být prodán, pouze darován. Proto se dostal do Evropy poměrně pozdě, v roce 1928. Plemeno bylo uznáno ještě o něco později. Hned si ale našlo své příznivce. Chovatelé se zaměřili hlavně na srst, která se stále prodlužuje. Dnes je to po celém světě oblíbené společenské plemeno.

VIDEA plemene Lhasa apso

Pro videa s plemenem Lhasa apso klikněte ZDE

Základní péče

Na první pohled se může zdát, že péče o srst Lhasa apso je náročná (zvláště u mladých psů je dobré srst rozčesávat každý den), později ale bohatě postačí pravidelná úprava srsti jednou týdně. Srst je možné balíčkovat nebo jinak natáčet, ale není to potřeba. Koupel jedenkrát měsíčně bohatě stačí. Při pravidelné péči zkontrolujte psovi také uši, ve kterých mohou růst chloupky. Je potřeba je vytrhnout, tím předejdeme zánětu zvukovodu. 

Při výběru štěněte pozor na výšku rodičů, psi u nás mají tendenci růst do vyšší výšky, než popisuje standard. Také se liší pohybem, který by měl být „uvolněný a bezstarostný", rovněž se horší kvalita srsti.

Pozor na váhu, Lhasa apso mívají dobrý apetit a následkem toho i problémy s nadváhou. To rozhodně nepřispívá k jejich radosti, ke kráse, ani ke zdraví.

Chovatelské stanice

Zámocká záhrada | Bri - Jack | Limaho | Negrura de la Noche
Počet zobrazení: 117 643

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI IX: Plemena společenská
Velikost Malá plemena
Původ plemene Tibet
Výška v kohoutku 25 cm
Hmotnost v dospělosti 5 - 7 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina IX: Plemena společenská
Sekce Tibetská plemena
Číslo standardu FCI č. 227 (16. 2. 2011) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • oddaný,ochránce,věrný, milující svou rodinu, spolehlivý
  • tvrdohlavý,umíněný,

nejlepší pes

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Lhasa Apso doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?