Litevský
Obecné informace
Popis
Tento kůň má pěknou a proporcionální hlavu, třebaže nepatrně hrubší. Krk je u něho dobře osvalený, typická je vlnitá hříva. Kohoutek má dobře tvarovaný, hrudník je hluboký a široký. Na krátké a silné zádi je vysoko nasazený ocas. Celkový rámec zaujme svojí masivností.
Nohy jsou silné a poměrně krátké s dobře formovanými klouby. Výška osciluje v rozmezí sto padesát pět až sto šedesát centimetrů. Nejčastější barevné varianty jsou černá, šedá a ryzá.
A ačkoliv je litevský tažný kůň těžkým plemenem, má také velmi dobré chody, a to nejen krok ale také i překvapivě klus.
Původ a historie plemene Litevský tažný kůň
Litva je jednou ze tří pobaltských zemí a chov koní v ní má bohatou tradici. A nejen tradici, ale i současnost. V přepočtu počtu koní na tisíc obyvatel, konkrétní číslo je devatenáct koní na tisíc obyvatel, se totiž Litva bezesporu řadí k evropské chovatelské špičce.
Litevský tažný kůň je národním plemenem, které vzniklo na konci devatenáctého století. K jeho zaregistrování pak došlo v roce 1963. O nesmírné popularitě toho plemene nejlépe hovoří ten fakt, že v roce 1964 bylo v Litvě chováno neuvěřitelných šedesát dva tisíc koní tohoto plemene.
Litevský tažný kůň se proslavil svojí plodností a rovněž i obdivuhodnou silou. V litevském tažném koni se mísí krev finského koně, švédského ardena a také žmudského koně, což je litevské místní plemeno. Do chovu jsou zařazování jen ti hřebci, kteří uspějí v náročných výkonnostních zkouškách. Díky tomuto opatření si litevský tažný kůň udržuje svůj vysoký chovný a plemenný standard.
Charakteristika plemene
Litevský tažný kůň byl vyšlechtěn pro práci v zemědělství, pro kterou má skutečně ideální předpoklady. Jeho charakteristickým rysem je mimořádná síla a vytrvalost, k nimž je třeba připočíst i vynikající povahu. Dalším vysoce ceněnou vlastností je jeho značná odolnost vůči chladu a náročným klimatickým podmínkám. Pověstná je i jeho dlouhověkost.
Využití
Litevský tažný kůň se využívá pro těžkou práci a to nejen v zemědělství. Zajímavým způsobem jeho využití je i to, že se používá ke křížení s altajským koněm. Účelem tohoto křížení je zvýšení masné a mléčné užitkovosti.
Koně podle typu | Chladnokrevníci |
---|