Litevský
tažný kůň

Obecné informace

Popis

Tento kůň má pěknou a proporcionální hlavu, třebaže nepatrně hrubší. Krk je u něho dobře osvalený, typická je vlnitá hříva. Kohoutek má dobře tvarovaný, hrudník je hluboký a široký. Na krátké a silné zádi je vysoko nasazený ocas. Celkový rámec zaujme svojí masivností.

Nohy jsou silné a poměrně krátké s dobře formovanými klouby. Výška osciluje v rozmezí sto padesát pět až sto šedesát centimetrů. Nejčastější barevné varianty jsou černá, šedá a ryzá.

A ačkoliv je litevský tažný kůň těžkým plemenem, má také velmi dobré chody, a to nejen krok ale také i překvapivě klus.

Původ a historie plemene Litevský tažný kůň

Litva je jednou ze tří pobaltských zemí a chov koní v ní má bohatou tradici. A nejen tradici, ale i současnost. V přepočtu počtu koní na tisíc obyvatel, konkrétní číslo je devatenáct koní na tisíc obyvatel, se totiž Litva bezesporu řadí k evropské chovatelské špičce.

Litevský tažný kůň je národním plemenem, které vzniklo na konci devatenáctého století. K jeho zaregistrování pak došlo v roce 1963. O nesmírné popularitě toho plemene nejlépe hovoří ten fakt, že v roce 1964 bylo v Litvě chováno neuvěřitelných šedesát dva tisíc koní tohoto plemene.

Litevský tažný kůň se proslavil svojí plodností a rovněž i obdivuhodnou silou. V litevském tažném koni se mísí krev finského koně, švédského ardena a také žmudského koně, což je litevské místní plemeno. Do chovu jsou zařazování jen ti hřebci, kteří uspějí v náročných výkonnostních zkouškách. Díky tomuto opatření si litevský tažný kůň udržuje svůj vysoký chovný a plemenný standard.

Charakteristika plemene

Litevský tažný kůň byl vyšlechtěn pro práci v zemědělství, pro kterou má skutečně ideální předpoklady. Jeho charakteristickým rysem je mimořádná síla a vytrvalost, k nimž je třeba připočíst i vynikající povahu. Dalším vysoce ceněnou vlastností je jeho značná odolnost vůči chladu a náročným klimatickým podmínkám. Pověstná je i jeho dlouhověkost.

Využití

Litevský tažný kůň se využívá pro těžkou práci a to nejen v zemědělství. Zajímavým způsobem jeho využití je i to, že se používá ke křížení s altajským koněm. Účelem tohoto křížení je zvýšení masné a mléčné užitkovosti.

Počet zobrazení: 8 009

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Litevský tažný kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?