Lusitano

Obecné informace

Popis

Lusitano je kůň středního rámce, s mírně klabonosou hlavou na mohutném krku. Plece jsou široké, lopatka strmá, hrudníku nechybí objem, záď je dobře osvalená s nízko nasazeným ocasem. Typickým znakem je bohatá hříva a ocas, jenž se při zápasech, přehlídkách či show pečlivě zaplétá a výraznému krku tak ještě přidává na mohutnosti.

Tito koně se vyznačují přizpůsobivostí, dobrou jezditelností a chody s vysokou akcí.

Lze říci, že jde o koně velice podobného andalusanovi, jak charakterem, tak exteriérem. Lusitano je však přeci jen trochu hrubší, s hlavou výrazněji klabonosou a zádí o něco strmější.

Škála zbarvení je široká, převládají bělouši, výjimkou nejsou plaváci, hnědáci či vraníciV minulosti se mezi španělskými koňmi hojně vyskytovali strakoši, s oblibou vyhledávaní pro výcvik vysoké školy.

Kohoutková výška se pohybuje mezi 150 - 160 cm.

Původ a historie

Lusitánský kůň se vyvíjel současně s koněm andaluským, s nímž má stejný genetický základ. Chov koní na Iberském poloostrově měl vysokou úroveň a po příchodu Maurů v roce 711 byl nadále zušlechťován arabskými a berberskými koňmi, jenž do chovu vnesli mimo jiné vysoké chody.

Samotný španělský kůň měl značný význam při vzniku současných teplokrevných plemen, v Severní i Jižní Amreice vznikala na jeho základě westernová plemena. Znaky starošpanělských koní jsou velmi dobře rozpoznatelné u kladrubského koně či lipicána.

Byl znám ve dvou typech - Genett, jemnější a ušlechtilejší a Villanos, hrubší koně používaní na práci.

Lusitano" je odvozeno od názvu Portugalska v staré latině - Lusitania.

Využití

Lusitano byl koněm portugalské kavalerie. Stejně jako andalusan je dodnes využíván rejoneadory (toradory na koni), kteří jeho ohnivý temperament, jezditelnost a obratnost využívají při býčích zápasech. Jezdí na něm i „campinos", jezdci, jenž střeží stáda býků, chovaných právě pro koridu.V Portugalsku, na rozdíl od Španělska, býk souboj přežívá.

Inteligence, učenlivost a chody jej předurčují pro barokní ježdění, jemuž se v současnosti věnuje spousta nadšenců. Lze jej využít i v zápřahu či jako koně pro rekreační ježdění. Požadavky současné sportovní drezúry neoceňují jeho vysokou akci končetin a mechaniku pohybu, takže v tomto sportu není výrazněji využíván. Tento kůň nachází i uplatnění v jezdeckých show, ve kterých je schopen předvést cviky Haute Ecole (vysoké školy) či při výcviku koní pro film.

Chov

Lusitánský kůň byl registrován v plemenné knize společně s andalusany až do roku 1960. V současnosti je chován téměř po celém světě, několik jedinců bychom mohli najít i v České republice. Například ve Spojených státech je chov lusitana a andalusana organizován International Andalusian and Lusitano Horse Association (IALHA.)

VIDEA plemene Lucitano

Pro videa s plemenem Lucitano klikněte ZDE

Počet zobrazení: 19 671

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Lusitano doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?