Maďarský
chrt

Magyar agar

Obecné informace

Povaha

Pokud mluvíme o chrtech, není snad ani nutné zdůrazňovat, že jde o psy rychlé a vytrvalé. O maďarských chrtech to nelze neříct, jde o jedno z nejrychlejších a neuvěřitelně vytrvalých plemen. Mohlo by se zdát, že chovat takového chrta ve městě není možné. Opak je pravdou. Díky inteligenci a rozumnému chování je možné s agarem spokojeně žít i v bytě. Jako každý správný pes je i maďaský chrt přítulný a oddaný celé rodině. Tu si sice dobře hlídá, ale jinak není vůbec agresivní a nebývá dominantní. Vůči cizím lidem je dost zdrženlivý, ale ne bázlivý.

Popis

Ideální kohoutková psa je 65 až 70 cm a feny  62 až 67 cm. Ve výstavním kruhu je důležitější celková harmonie proporcí těla než kohoutková výška. Maďarský chrt má široké dobře osvalené tělo. Celkově působí silně a elegantně. Srst je krátká, hustá, drsná, hladce přiléhající. V zimě se může ve značném množství tvořit podsada. Kůže je napnutá, netvoří záhyby ani laloky. Vyskytuje se ve všech barvách a barevných kombinacích chrtů.  Modré, modrobílé, hnědé, vlčí šedé, černé s pálením a tříbarevné zbarvení vylučuje z chovu. Typickým chodem je prostorný a pružný klus.

Klasifikace FCI

Číslo standardu: č. 240/ 13. 09. 2000, země původu/patronát: Maďarsko, zařazení v FCI: FCI X. Chrti, sekce č. 3 Krátkosrstí chrti, pracovní zkouška:  ne, oficiální zkratka v ČR: MC, názvy plemene:  Maďarský chrt, Magyar Agar, Hungarian Greyhound

Historie plemene maďarský chrt

Přirozeným způsobem lovu každého psa je štvaní. Tam, kde nebylo potřeba pátrat po zvěři v nepřehledném a složitém terénu, zrodili se chrti - psi neuvěřitelně rychlí a vytrvalí, orientující se hlavně podle zraku. Z mongolských a středoasijských stepí přišli předkové plemene  Magyar Agar neboli maďarský chrt. Na území maďarské pusty se dostali s kmeny rozvrácenými Huny až ve 4. - 5. stol. n. l.  Zde se zřejmě mísil s chrty španělského a asijského typu.

VIDEA plemene maďarský chrt

Pro videa s plemenem maďarský chrt klikněte ZDE

Základní péče

Maďarský chrt je pes rychlý a vitální. Hodí se ke sportovně založeným lidem, aktivním rodinám a vystavovatelům.  Bude mu stejně dobře v bytě i na zahradě. Je to otužilý a odolný pes. Velikou předností tohoto psa je dobré zdraví. Agar nevyžaduje téměř žádnou péči o srst, lehce se udržuje čistá. Potřebuje však každodenní fyzickou zátěžHodí se výborně pro dostihy, na delších tratích je lepší než greyhound. Vynikne také na výstavách.  Jeho vytrvalost oceníte při běhu, jízdě na kolech, delších túrách, jízdě na koni a podobně. Průměrná denní zátěž by měla být alespoň hodina běhu nebo jiné činnosti, při které může vybít svoji energii. To ho zklidní až na 5 hodin. Štěňata jsou živější a potřebují více zaměstnat.

Chovatelské stanice

LLAWONDYSS
Počet zobrazení: 33 139

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI X: Chrti
Velikost Velká plemena
Původ plemene Maďarsko
Výška v kohoutku 62 - 70 cm
Hmotnost v dospělosti 22 - 31 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina X: Chrti
Sekce Krátkosrstí chrti
Číslo standardu FCI č. 240 (13. 9. 2000) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Maďarský chrt doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?