10 druhů ovoce a zeleniny, které nesmí chybět v psím jídelníčku

25. června 2019

Pravděpodobně každý majitel psa občas přistihne toho svého, jak si pochutnává na ovoci nebo zelenině přímo na zahradě, nebo v bytě žebrá o kus jablíčka. Ne, nemusíte se bát, váš pes pravděpodobně netrpí žádnou nemocí, ale stejně jako my si také čas od času rád zamlsá. A proč nemlsat zdravě, když to jde?

Zdravé mlsání

 

Pes, narozdíl od kočky, není ,,pravý" masožravec a jeho jídelníček kromě masa (které by ale mělo tvořit dominantní část potravy), obsahuje i různé druhy pomyslných příloh. Ovoce, zelenina, bylinky nebo kořínky – to vše je součástí potravy i divoce žijících psovitých šelem. Protože v dnešní době je k dostání velké množství různých druhů ovoce a zeleniny, podíváme se, které jsou pro psa nejvhodnější a mají pro něj, tedy kromě chuťového zážitku, i nějakou tu přidanou hodnotu.

 

 

1. Mrkev

 

Mrkev je cenným zdrojem vitaminu A a dále skupiny vitamínů D, E, K, které jsou dobře rozpustné v tucích. Z minerálů v ní nalezneme třeba hořčík, vápník, nebo železo. Díky vysokému obsahu vlákniny napomáhá k správnému trávení, podporuje činnost zraku a posiluje sliznice. Pozor ale na obsah betakarotenu, který může u některých psů – zejména bílé a černé barvy, způsobovat při vyšším příjmu reznutí srsti. Míra reznutí je ale ovlivněná třeba i geneticky, a proto se není nutné mrkve obávat.

 

2. Červená řepa

 

Sytě zbarvená řepa je studnicí vitamínů A, B, C a z minerálů železa, sodíku, vápníku a hořčíku. Kromě toho je bohatá na kyselinu listovou a biotin. Řepa je známým antioxidantem, posiluje obranyschopnost a napomáhá ke správné funkci střev. Vhodným doplňkem je pro pejsky s onemocněním jater, srdce a cév. Podává se nasekaná na drobné kousky a nejlépe uvařená.

 

3. Špenát

 

V dětství pro většinu z nás nevábně vypadající zelenina, ovšem plná vitamínů – jak nám babičky vyprávěly. Měly pravdu, špenát se perfektně hodí také jako doplněk psího jídelníčku, zejména pro psí kardiaky. Lepší je ho podávat rozmixovaný na kaši, nebo spařený. Špenát je také velice bohatý na bílkoviny.

 

4. Rajčata

 

Rajčata jsou, kromě jiného, zdrojem pektinu a lykopenu. Lykopen je významným antioxidantem s antibiotickým účinkem. Kromě toho rajčata působí močopudně, což je vhodné zejména u pejsků s problémy močového ústrojí. Hodí se také pro psy s onemocněním ledvin. Vhodné je podávat šťávu, nebo nasekané na kousky.

 

 

5. Sladké brambory - batáty

 

Sladké brambory (i když bramborami jsou nazývány zcela neprávem), mají výrazně lepší nutriční vlastnosti než běžné brambory. Mají vysoký obsah železa, vitaminů A, B, C, E a vlákniny. Kromě toho obsahují jenom 6 % sacharidů, přičemž bylo prokázáno, že jejich konzumace je prospěšná i diabetikům, u kterých snižují hladinu krevního cukru. Jak u lidí, tak u psů jsou batáty považovány za cenný zdroj sacharidů. Psům podáváme raději vařené.

 

6. Jablka

 

Jablka se pyšní vysokým obsahem pektinu, který v organismu působí jako vychytávač těžkých kovů, které pak doprovodí ven z těla. Kromě toho obsahují fruktózu, která jako jednoduchý cukr dokáže dodat rychlou energii. Jablečná šťáva je vhodná i pro psy s pohybovými potížemi, jelikož díky obsahu vápníku, železa a draslíku napomáhá ke zmírňování zánětů v těle.

 

7. Borůvky a maliny

 

Borůvky, stejně jako jiné lesní bobuloviny, jsou bohaté na vitamin C, tudíž podporují přirozenou obranyschopnost organismu, působí antisepticky a protiprůjmově. Je vhodné je podávat psům do krmení syrové a díky své velikosti se hodí také jako svěží, letní pamlsek.

 

8. Jahody

 

Jahody jsou běžným ovocem i v našich domácích podmínkách a psi si je s chutí dokáží utrhnout přímo ze zahrádky. Jsou bohaté na vitamin C, E a kyselinu listovou. Dále obsahují kyselinu salicylovou, která má v organismu podobné účinky jako penicilin. Jahody jsou výborné pro psi s poruchou funkce jater, ledvinovými problémy a záněty močového ústrojí.

 

9. Banány

 

Měkká a sladká dobrota nejen pro nás, ale i pro naše čtyřnohé kámoše! I když má banán hodně cukru (pozor na diabetiky a psy trpící obezitou), je velice bohatý na vlákninu, biotin, draslík a měď. Biotin je skvělým pomocníkem pro zkvalitnění srsti a vláknina napomáhá správné funkci střev. Kromě toho je banán skvělá pochoutka v létě, stačí ho jenom nakrájet na malá kolečka a nechat zamrazit. Psovi podáváme mražený kousek, který ho příjemně osvěží a zabaví.

 

10. Vodní meloun

 

Dokonalá letní svačinka, bohatá na vitamín A, B6 a C. Z minerálů je nejvíc zastoupen draslík. Meloun skvěle hydratuje organismus a působí močopudně, čímž působí pozitivně na močové ústrojí. Ubezpečte se, že psovi nedáváte pecky ani kůru.

 

Když přijde mráz

 

Co když zrovna není čas připravovat, vařit nebo mixovat? Řešením je třeba předem připravená směs Canvit Veggie a Canvit Fruit Mix. Jedná se o mrazem sušenou zeleninu a ovoce v praktickém uzavíratelném balení, které stačí jenom přidat do krmné dávky. Sušení mrazem je navíc jedna z nejšetrnějších metod úpravy potravin, a proto si ovoce i zelenina zachovávají maximum vitamínů a minerálů.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?