10 holistických tipů pro řízení alergie

27. října 2014

Bez ohledu na to, odkud váš pes pochází nebo kde vyrůstá, sucho, vlhkost, nižší teploty a podobné prvky ovlivňují vznik alergenů v životním prostředí a také dráždidel, které mohou ovlivňovat zdraví nejen člověka, ale také psů. Mezi běžné příznaky alergie u psů patří nosní a oční výtoky, kýchání, kašel, svědění na různých částech těla s potřebou dané místo škrábat nebo okusovat, ztráta chlupů nebo změna barvy srsti způsobené kontaktem slin a slz s kůží (obsahují porfyriny, které zbarvují kůži do hněda až růžova).

Většina psů a koček má natolik vybavený imunitní systém, že jsou nakonec schopni se přizpůsobit sezónním výkyvům a klinické příznaky alergie se ztratí. U těch psů, kteří si nemohou z různých důvodů sami poradit s alergickou reakcí, musíme zasáhnout my, zodpovědní chovatelé. Schopnost psa získat imunitu vůči alergenům závisí na několika faktorech, mezi které lze zařadit například celkový zdravotní stav, přítomnost nemocí snižující úroveň imunitního systému, nasazené diety nebo podávané imunomodulační léky.

 

Jak snížit projevy alergie u psa

Právě proto, že výskyt i průběh alergie může být ovlivněn řadou faktorů imunitního systému, může být řízení alergie poněkud komplikovanější. Zde je několik tipů, jak do určité míry snížit dopad alergenů na zdraví vašeho psa:

  • Snažte se v domově minimalizovat množství potenciálních alergenů. Alespoň jednou za týden vyluxujte všechny koberce, čalounění, postele a psí pelíšek. Po vysání zlikvidujte okamžitě odpad obsahující vysáté částečky.
  • Mějte zavřená okna, používejte klimatizaci během teplejších dnů, a pokud je to možné, tak filtrační systém během celého roku.
  • Vyměňujte filtry ve filtračních systémech podle pokynů výrobce.
  • Svého psa koupejte každých 7 až 30 dní, případně podle pokynů veterináře v závislosti na diagnóze kožní alergie. Koupelí přispějete kromě odstranění alergenů také k vybití zárodků bakterií a kvasinek, odstranění blech a odplavení odloupnutých zbytků kůže.
  • Kdykoli je to nutné, pomocí zavlažování oplachujte oči vašeho psa.
  • Plánujte fyzická vyšetření s vaším veterinářem a sledujte doporučené diagnostiky alespoň jednou za rok.
  • Zavažte se k odstranění snadno vyřešitelných chorob, které však snižují funkci imunitního systému.
  • Použijte lokální a perorální antiparazitika a aplikujte je podle pokynů vašeho veterináře. Četnost použití je nutné zkorigovat s četností důkladného a pravidelného čištění kůže.
  • Používejte čerstvě připravené potraviny bohaté na obsah bílkovin, zeleninu, ovoce, tuky a vlákniny. Vyvarujte se naopak potravin s nízkým obsahem bílkovin, „šedých“ jídel a vedlejších produktů, stravy s přídavkem barviv a umělých látek (tzv. „éček“). Těchto složek jsou plná komerční krmiva.
  • Po celý život udržujte vašeho psa ve štíhlé linii a dobré kondici. Nadváha a obezita mohou být příčinou nejen alergie, ale i dalších nemocí s vážnými zdravotními následky.

Pevně věřím, že výše zmíněné rady pomohou vám i vašemu čtyřnohému příteli v tom, abyste v rámci možností strávili zbytek života v klidu a bez nepříjemných alergických reakcí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?