10 nejjedovatějších rostlin pro koně

29. prosince 2014

O tom, že pro koně je čerstvá pastva výborné zpestření jídelníčku, nemůže být pochyb. Stejně tak není třeba se dalekosáhle rozepisovat o tom, že ne všechny rostliny jsou pro koně vhodné, a že některé z nich jsou pro ně jedovaté. Pokud dopřáváte svým koním volnou pastvu, nebo pokud připravujete koním vlastní krmnou směs, níže jmenovaným rostlinám se obloukem vyhněte, jsou pro koně prudce jedovaté.

1. Hasivka orličí vypadá jako kapradina s trojúhelníkovými listy

Často roste v lesích a ve vlhkých oblastech. Na tělo působí tak, že mu zabraňuje zpracovávat a vstřebávat vitamin B1. Tento fakt vede časem k neurologickému poškození. Pro koně to neznamená okamžitou smrt, ale někteří koně se na ní mohou stát závislými a budou ji vyhledávat. Mezi příznaky otravy patří neurologické dysfunkce, deprese, nedostatek koordinace, a časem vede ke slepotě.

 

2. Bolehlav plamatý vypadá jako kapradina s malými bílými květy

Můžete na něj narazit prakticky kdekoli. Bolehlav obsahuje neurotoxiny, které jsou smrtelně jedovaté pro každého živého tvora. Tyto látky mimo jiné narušují periferní vidění a způsobují potíže s centrální nervovou soustavou, které mohou vést ke smrti. Příznaky otravy jsou evidentní – nervozita, třes, deprese, nedostatek koordinace, pokles srdeční a dýchací činnosti, která následně vede až k selhání dýchací činnosti.


3. Řebříček starček se na první pohled jeví jako malé žluté sedmikrásky

Jeho výskyt je prakticky neomezený. Při jeho pozření dochází k inhibici buněčného dělení, zejména v játrech. Zrádná je tato rostlina v tom, že v případě otravy nelze vypozorovat jakékoli znaky, zřídka lze vidět nepatrné příznaky otravy těsně před selháním jater. Proti otravě však nelze zasáhnout. Nejlepší obranou tak zůstává odstranění řebříčku z dosahu pastvin.

 

4. a 5. nebezpečnou rostlinou je čirok súdánský a čirok halepský

Tyto rostliny se podobají travině s širokými listy a mohou dosahovat výšky až 180 cm. Má velké semenné hlavy, kterou jsou mnohonásobně rozvětvené. Vyskytuje se spíše v teplých oblastech. Otrava těmito rostlinami zamezuje schopnosti zpracovávat v těle kyslík. Příčinou je sloučenina kyanidu obsažená v těchto rostlinách. Příznaky otravy jsou zrychlený dech, třes, lapání po dechu, křeče a zvýšená potřeba močení a vylučování stolice.

 

6. Kozinec

Kozinec je listnatý keř rostoucí z jednoho centrálního bodu, který má na holých stoncích fialové nebo bílé květy. Tato rostlina obsahuje toxin, který narušuje svou přítomností v těle schopnost zpracovávat cukry, což následně vede k narušení funkce mozkových buněk. Příznaky otravy souvisí s nevyváženým stavem mozkové činnosti. Může docházet k podivnému chování, vysokým krokům, závratím či pádům.

 

7. Nebezpečný červený javor

Červený javor poznáte podle toho, že jeho listy včetně stonků jsou během jara a léta jasně červené, zespod světle zelené. Na podzim začínají tmavnout. Kůra stromu je hladká. Při pozření dochází k rozkladu červených krvinek, které pak nejsou schopny přenášet kyslík do orgánů těla. Příznaky otravy jsou letargie, nechuť k jídlu, tmavá moč, rychlý srdeční tep a dech, dehydratace.

 

8. Stále zelený keř Tis

Tis je stále zelený keř s jasně červenými plody, které jsou zakončeny tmavším „okem“. V našich podmínkách ho nalezneme prakticky kdekoli, mimo jiné je hojně používán v parcích jako okrasná dřevina. Na tento keř je třeba si dát obzvlášť pozor. Každý jeho list obsahuje taxiny, což jsou alkaloidy, které způsobují dýchací a srdeční kolapsy. Listy navíc zůstávají toxické i po vysušení a pro koně je smrtelné velmi malé množství v neuvěřitelně krátkém čase. Nejlepší je proto svého koně držet od této rostliny co nejdál. Otravu tisem lze indikovat podle náhlé smrti koně, třesu a koliky, potížím s dýcháním a pomalému srdečnímu tepu, který smrti předchází.

 

9. a 10. nebezpečná rostlina - chrpec a chrpa

Chrpec plazivý a chrpa žlutá jsou velmi podobné pampelišce, ale mají dlouhé tenké trny, které vyčnívají a jsou vztyčené. Dá se najít na mnoha divoce rostoucích loukách. Tyto rostliny obsahují toxiny, které mají negativní vliv na mozek a nervy, zabraňují komunikaci a žvýkání. Nejedná se tedy o rostliny způsobující okamžitou smrt, ale jejich dlouhodobé požívání může mít fatální dopad. Příznaky otravy jsou tedy zcela zřejmé – zaťaté nebo napjaté obličejové svaly, hubnutí, neschopnost kousat nebo správně žvýkat.

 

Jak sami vidíte, nebezpečných rostlin se může v okolí koní nacházet celá řada. Je proto dobré znát prostředí, ve kterém koně tráví dny, a v případě, že narazíte na rostlinu, která by pro koně mohla být nebezpečná, je dobré ji buď odstranit, nebo zamezit koni přístup k ní.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?