11 pravidel pro pořízení štěněte

6. června 2016

Štěňata nejsou dárky. Jsou to živí tvorové, kteří mají své nároky a práva. Pořídit si štěně není záležitostí dvou měsíců prázdnin, je to závazek na celý psí život. Dostat štěňátko za vysvědčení je dobrý nápad, pokud po něm toužíte, ale uvědomte si několik důležitých věcí.

1. Při pořízení štěňátka platí jednoduchá pravidla: Zajímejte se o prodávajícího. Setkejte se s oběma rodiči štěňátka, nejlépe přímo v místě jejich chovu. Zeptejte se na vše, co vás zajímá o jejich životě a o dosavadním životě štěňátka. Zkušený chovatel vám rád vše ukáže, vysvětlí a poradí.

 

2. Pokud adoptujete štěňátko z útulku, zeptejte se na první týdny jeho života. Pozorujte, jak se štěňátko chová vůči ostatním psům, své matce nebo sourozencům. Pokud si vyberete štěně bojácné, buďte připraveni začít ihned pracovat na nápravě ve spolupráci se zkušeným trenérem.

 

3. Předem připravte domov tak, aby byl odolný vůči zvídavým štěněcím smyslům. Z dosahu musí léky, drogistické prostředky, veškeré lehké předměty, které na sebe mohou štěňata převrhnout a následně je zranit, apod. Připravte štěňátku místo, které se stane jeho osobním prostorem. Mělo by z něj dobře vidět na dění kolem sebe a cítit se v něm bezpečně.

 

4. Štěňátko vezměte co nejdříve k veterináři. Ideálně hned první den. Mějte na paměti, že správná socializace musí být u konce ve 3 měsících věku štěněte, není tedy nutné jej držet několik týdnů doma např. proto, „abychom ochránili jeho slabou imunitu“.

 

5. Se štěnětem pracujte od počátku pozitivně. Do ničeho jej nenuťte. Dejte si za cíl postupně seznámit štěně s novými vjemy: zvuky, dospělými lidmi, dětmi, psy (o kterých víte, že dobře vychází s jinými psy), manipulací ze strany lidí, a novými povrchy.

 

6. Od prvního dne učte štěňátko nevykonávat potřebu doma. Snažte se zachytit jakýkoli náznak potřeby a po jejím vykonání venku jej nezapomeňte pochválit a odměnit. Buďte připraveni se v rámci úspěšného nácviku několik dní (nebo třeba také týdnů) nevyspat.

 

7. Velmi postupně navykejte štěně na to, že je samo doma. Začněte s několika minutami denně, kdy ponecháte štěňátko na místě s jeho oblíbenou hračkou. Po vašem návratu domů jej odměňte za poslušnost. Intervaly postupně prodlužujte.

 

8. Cvičte návyk psa na přepravní klec, protože za jeho život ji nejspíš budete několikrát potřebovat. Nezapomínejte ovšem, že klec není nástrojem trestu, a proto by takto rozhodně neměla být používána.

 

9. Přihlaste se se svým štěňátkem k výcviku základní poslušnosti. Trenéra si však dobře vyberte – ne každý je pro práci se štěňaty vhodný.

 

10. V prvních měsících života se psí mysl rozvíjí velmi rychle. Investujte do logických hraček či her, nebo si některé sami vyrobte.

11. Stravte každý den nějaký čas chůzí na vodítku. Vodítko slouží jako nástroj zajišťující bezpečnost psa, i když je zvyklý pohybovat se bez něj. Investujte do kvalitních vodících postrojů.

 

Pokud se budete při pořízení štěňátka držet výše popsaných rad a splníte všechny popsané činnosti s nadšením, nezařadíte se do skupiny lidí, kvůli kterým končí spousta odrostlých štěňat po prázdninách v útulcích.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?