5 vánočních nástrah v kočičí domácnosti

18. prosince 2019

Vánoční svátky jsou za dveřmi a lidská obydlí se pomalu zahalují do slavnostního hávu. Vonné dekorace, jídlo, rostliny a v neposlední řadě svíčky a světýlka dotvářejí tu pravou, hřejivou atmosféru. To vše láká nejenom nás, ale také naše kočky, bohužel někdy úplně v jiném smyslu, než bychom očekávali. Na co si dát pozor a čemu se vyhnout, když s vámi dům sdílí kočičí šelma?

Vánoční hvězda

I když příchod vánočních hvězd do našich obchodů je jasným signálem toho, že se Vánoce blíží, nemusí být vše tak jasné, jak se zdá. Kočky jsou obzvláště citlivé na tuto rostlinu. Nicméně i když chuť samotné vánoční hvězdy kočky dvakrát neláká, rizikem může být právě pro malá koťátka nebo zvídavé jedince. Navíc jsou tyto vánoční květinové dekorace často zdobeny různými laky a třpytkami, které můžou být plné toxických látek. Raději proto nikdy nenechávejte vaši kočku s vánoční hvězdou bez dozoru a na dosah tlapek.

Vánoční stromeček

Kromě toho, že jsou kočky proslulé svými akrobatickými dovednostmi a hned jak stromeček vyzdobíme, předvádějí s ozdobami nevídané kousky, existují reálná rizika, která sváteční jehličnan přináší. Odhlédnouc od toho, že ostré jehličky se po požití můžou v trávicím traktu zaseknout a způsobit ucpání, jsou také plné silic, které kočičí žaludek nemá dvakrát v lásce. Silice způsobují nepříjemné zvracení a akutní podráždění žaludku. Voda, která je nalita ve stojanu, je také jako petriho miska plná špatných bakterií, která, i když jsou kočky čistotná zvířata, může zaujmout hlavně malá koťátka.

Svíčky

Svíčky a celkově světýlka zapůjčují vánočním svátkům toho pravého slavnostního ducha. Nicméně v domě, který obývá kočičí přeborník ve zhazování předmětů ze stolu, jsou jednoduchým receptem na katastrofu. Vonné svíčky navíc můžou zvířatům dráždit čumáček, a proto, když už svíčky, doporučujeme ty přírodní z včelího vosku, bezpečně uzavřené ve svícnu. Anebo, což je ještě lepší nápad, LED světýlka. Na trhu dnes najdeme široký výběr od svítících dekorací přes mnoho druhů pásků až po řetězy. Menším tipem pro vánoční nadšence a zároveň kočkomily je tento: jednoduše vezměte LED světýlka na drátku a zmuchlejte je třeba do sklenice od zavařeniny. Vkusná a bezpečná ozdoba na stůl je na světe.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Sladkosti

Stejně jako nás, i kočky láká vidina stolu plného nejrůznějších vánočních dobrot. Cukroví, dortíčky, čokoláda nebo sušené ovoce - to a mnoho jiného se nám právě v období Vánoc hromadí doma. Ačkoli se pochutiny jako dýně, sladké brambory nebo jablka objevují také v kočičích konzervách a pamlscích, rozhodně nejsou zahaleny do křupavé čokolády, nebo sušené a slazené umělými sladidly. Nejzákernější jsou právě umělá sladidla, jako třeba xylitol. Běžne ho nalezneme ve žvýkačkách, gumových medvídcích nebo čokoládě. Otrava xylitolem nastupuje v průběhu několika málo minut a symptomy jsou slabost, porucha koordinace, kolaps, někdy křeče. Je nutné vždy kontaktovat veterinárního lékaře. Nepříjemnostem se můžeme vyhnout tím, že dobrůtky odstraníme mimo dosah spárů malých lovců.

Čistící prostředky

Vánoce jsou také obdobím velkých úklidů, a tím spíš se může stát, že vaše kočka narazí na nějakou zajímavou lahvičku. Čistící prostředky mají různé podoby a také konzistenci a vůně, přičemž některé jsou pro chlupáče velice lákavé. Nejčastěji doma máme třeba saponáty a různá mýdla všech vůní. Tyto látky mohou dráždit sliznice (oči, tlamičku) a trávicí trakt a vést ke zvracení a průjmům, což kočku dehydratuje. Dále leštěnky na nábytek jsou plné rozpouštědel a speciálních vosků, které mohou u koček způsobit dokonce bezvědomí. V neposlední řadě čistidla na toaletu a koupelnu. Tato jsou nejnebezpečnější, jelikož obsahovou látkou těchto přípravků je chlornan sodný, který bývá kombinován s kyselinami. Tyto přípravky dráždí a leptají kočičí kůži a sliznice. 

Všichni se těšíme na to, co nám letos Ježíšek nadělí a ve shonu ledacos přehlídneme. Zastavme se ale na chviličku a rozhlídněme se. Je naše domácnost o Vánocích pro kočičky bezpečná?

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?