7 tipů jak zvládnout Silvestr

29. prosince 2018

Oslavy Nového roku se blíží a s nimi i bouřlivé odpalování ohňostrojů, petard a bouchání šampaňského. To může být sice velká zábava pro nás, ale naše čtyřnohá smečka toto nadšení nemusí s námi tak úplně sdílet. Ať už máte doma psího suveréna nebo strašpytlíka, kterého vyleká i sebemenší hluk, mrkněte na následující rady, jak si Silvestr společně užít v klidu a bez stresu.

Nenechávejte nic náhodě 

Statisticky nejvíce ztracených pejsků je právě na Silvestra a na Nový rok. Pokud s vámi pes sdílí domácnost, je to ta lepší varianta. Hodně psů ale pobývá celoročně na zahradě a právě těm by se měla věnovat zvýšená pozornost v poslední den roku. I když je váš pes neohroženým hlídačem, je lepší v rizikovém období, v podvečer a v noci 31. prosince, zabezpečit psa proti náhlému úniku z polekání. Pokud máte tu možnost, zavřete jej do voliéry, garáže, nebo třeba přechodné místnosti v domě. Nikdy totiž nevíte, kdo z okolí může psa vyděsit nebo zranit hozením pyrotechniky do vaší zahrady. 

Zabezpečte psovi dostatek zábavy 

Všichni psi bez ohledu na stáří a psychický stav nepohrdnou dobrou zábavou se svým páníčkem. Zábavný trénink, házení míčku, psí hlavolamy - to vše pomůže vašemu psovi zminimalizovat případný stres. Unavený pes pak nárazové zvuky může vnímat podstatně méně intenzivněji a zůstane klidnější. Konkrétně hlavolamy je možné připravit i v pohodlí domova a použít pro tento den extrémně lákavé pamlsky, které nenechají chladnými ani mírně stresovaného psa. Na trhu je také množství interaktivních hraček, které se dají k podobným účelům bezvadně využít. 

Připravte psovi bezpečné místo

Tento tip se hodí pro psy, kteří jsou zvyklí na přepravky, kennelky nebo klece a berou tato místa jako svá útočiště. Pokud váš pes přepravku zná a má ji zafixovanou jako místo k odpočinku, stačí přes ní přehodit jenom deku a psa v ní zavřít. Mírně vystresovaným nebo nejistým psům tma a známé místo pomůže se uklidnit. Kryté, tmavé místo přirozeně v psovi evokuje noru a cítí se chráněn a v bezpečí. Psy, kteří nemají zkušenost s podobným místem, je lepší nechat zalézt třeba pod stůl a nikam je na sílu nezavírat. Mohlo by to mít v tomto případě úplně opačný efekt. Je možné využít i ponechání bezpečných předmětů s vaším pachem. Staré tričko, svetr nebo deka s pachem majitele ještě umocní pocit bezpečí a navodí příjemnější atmosféru.

Síla zvuku

Zvuky z okolí minimalizujete nejen zavřenými okny a dveřmi, ale také třeba příjemnou hudbou či pořadem v televizi. Pokud pes vnímá zvuky z venku a reaguje na ně zvýšenou stresovou odpovědí organismu, zvyšte hlasitost hudby nebo televize v domě. Je lepší vybrat program nebo hudbu, kterou pes zná a je přirozená pro jeho rodinu. Silné basy nebo akční střílečka se možná s pozitivní reakcí chlupáčů ve stresu nesetkají.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Nelitovat, neutěšovat

Chápu, že je vám vašeho miláčka líto a trhá vám srdce sledovat, jak se bojí tohoto dne v podstatě zbytečně. Psovi bohužel nemůžeme vysvětlit, že se jedná pouze o zábavu, a ne o nálet nepřátelských vojsk nebo predátora. Pes si prostě myslí, že se děje něco špatného, a proto se bojí. Kromě toho citlivě vnímají zvuky a vibrace, které za ohňostrojem následují. Bohužel si pes vaši lítost nedokáže vysvětlit a propadne ještě větší panice. Vnímá, že je jeho páníček neklidný a chová se zvláštně, a to je přece důvod k ještě větší panice, ne?

Medicína na pomoc

Možná jste slyšeli o několika látkách, které dokáží psa v krizových situacích uklidnit. Pokud je strach psa enormní, je možnost požádat o pomoc vašeho veterináře s předstihem několika týdnů. Ten vás informuje o tom, jak prášky podávat a jestli jsou vůbec pro vašeho psa použitelné. Ne všechny jsou totiž vhodné pro každého, přesně jako u lidí. To se odvíjí od mnoha faktorů, počínajíc psychickým naladěním psa, končíc věkem a zdravotním stavem. V poslední době je velice oblíbené kupování lidských přípravků ke zklidnění pro psy, nebo těch veterinárních bez toho, aniž by se majitelé poradili o užívání. Toto jednání je velice nebezpečné a vystavuje psa zdravotnímu riziku a ohrožení na životě! 

Na trhu je možné najít také přírodní, bylinné přípravky. Ty je však nutné podávat delší dobu před stresovou situací k dosažení pozitivního výsledku. 

Trénink dělá mistra

Nejlepší pomoc, jak se stresu u psů vyhnout a jak předejít problémům je jednoznačně systematické navykání na nárazové zvuky již od štěněcího věku. Je několik metod, jak psa na takové situace připravit. Tu správnou pro vašeho psa vybere určitě rád každý kvalitní trenér psů. Než podávat utišující přípravky, předělávat domácnost na nedobytný kryt a stresovat několik dní předem je jednoznačně lepší pocit, že pes konec roku zvládne v klidu a nárazové zvuky bude vnímat jako běžnou součást života. Trénink je však nutné absolvovat několik měsíců, nebo třeba rok předem. Je to rozhodně běh na delší trať.

A proto, jestli máte doma psího strašpytlíka, rozhodně zvažte možnost tréninku této stresové situace, aby již příští rok byl v klidu a bez stresu na obou stranách. 

My z Hello Sandy našim čtenářům přejeme šťastný Nový rok a Silvestr bez obav!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?