Aby to stálo aneb podlepování uší u psů

29. ledna 2012

Různé rasy pejsků od sebe poznáváme díky různým znakům. Jedním z nich jsou i uši. U některých stojí, u jiných plandají, ale známe i pejsky ucho sem, ucho tam. Co ale dělat, aby ty stojící opravdu stály? A naopak aby ucho podle standardů klopené nestálo celé?

Kolem 4. měsíce života nastává u pejska období, které se nazývá "žirafím" věkem (kvůli růstu), ale také obdobím „přezubování“ (kdy se 1. zoubky mění za ty „dospělácké“). Toto období se uvádí i jako ideální pro to, začít sledovat i vývoj psích uší.

 

Pokud mají pejskovi stát celá (yorkšírský teriér, pražský krysařík, apod.), je dobré kombinovat metodu podlepování a masáže. Na podlepení je vhodné vystřihnout z plastu (např. krabička od margarínu) proužek se zakulacenými konci (cca 0,5 na 2cm) a oblepit ho nepolštářkovou leukoplastí (aby byl pevný a zároveň měkký). Takto připravenou pomůcku na ucho připevňujeme z vnitřní strany (ideálně papírovou náplastí, která je při strhávání daleko citlivější). Někteří pejsci snáší tento doplněk velmi špatně a dlouho si na něj nezvyknou. Proto je dobré pejska v prvních chvílích hlídat, aby si ouška neškrábal. Samozřejmě pejsek nemůže mít uši zalepené stále, takže je dobré je čas od času nechat odpočinout.

 

Masáž je metoda pro naše miláčky daleko příjemnější a v některých případech dokonce i samostatně postačující (mohu potvrdit z vlastní chovatelské zkušenosti). Ideálně 2x denně cca 2 minuty mneme pejskovi ouško od hlavičky směrem ven.

 

Nyní bych se zaměřila na plemena, která mají uši klopené dopředu a přilehlé k hlavě (př. parson russell teriér). U nich se stává, že v „žirafím“ věku uši začnou jaksi létat, lámat se, či se dokonce zvedat. Proto jim chceme dát správný tvar a směr. To lze opět zajistit nejlépe podlepováním a masírováním. Nyní uvedu tři nejběžnější způsoby podlepování.

 

První způsob je nejjemnější pro ucho a přitom velmi účinný při menších vadách. Při něm k podlepení využijeme širší lékařskou leukoplast, kterou si po délce rozdělíme na dvě půlky. Začnete lepit v místě, kde by se mělo ucho přirozeně klopit směrem ke špičce. Půlku leukoplasti tedy přilepíme z vnitřní strany ucha a druhou nalepíme z vnějšku. Tímto způsobem zpevníme vnější okraj ucha, které se prolamovalo a vytyčíme mu správný tvar a směr klopení.

 

Druhý způsob je doporučován spíše v krajních případech, kde nezabírají jiné metody. Jedná se o proces, kdy část ucha (od „hranice klopení“ až po špičku) podélně přehneme a vytvoříme roličky, které uchu diktují správný tvar a směr klopení. Aby nám takto držely, v půlce roličky přelepíme náplastí. Jako vedlejší účinek této metody však mohou uši zůstat polámané. Záleží tedy na páníčkovi, zda chce pejska „trápit“ i tímto způsobem, či se raději nesmíří s trochu více plandajícíma ušima svého zvířecího kamaráda.

 

Třetí způsob poskytuje řešení v případě, že se uši pejskovi staví. Odstřihneme si 4 kousky leukoplasti, 2 delší (na délku cca od ucha k uchu pod bradou plus) a 2 asi poloviční. Delší část nalepíte na špičku ucha zevnitř. Kratší část ze strany vnější. Na druhém uchu díly prohodíme (kratší zevnitř, delší zvnějšku). Oba volné konce leukoplasti nakonec spojíme pod bradou. Pejska by tato „helma“ neměla škrtit, ale pouze tahat uši směrem dolů.

 

Lepení uší může být výborná pomocná metoda, avšak je nutné uším také dopřávat odpočinek. Měli bychom pejsky i pečlivě kontrolovat, zda nemají ouška zhnisaná či zarudlá.

 

Závěrem by bylo asi dobré podotknout, že je tato metoda účinná maximálně do 9. měsíce pejskova života. Ale i když se uši pejska do té doby nezačaly podobat těm výstavním, určitě to nemůže ubrat na naší lásce. Vždyť i pes ucho sem, ucho tam může být pro nás nejkrásnější.

 

Autorka: Martina Kotková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?