Aby ve stáji nehořelo

12. září 2014

Požáry stáje jsou ničivé a nezřídka se končí pro její obyvatele tragicky. Přesto jsou novinové zprávy informující o těchto katastrofách poměrně časté, bohužel. Nejčastější příčinou těchto požárů je přitom zanedbání základních protipožárních pravidel, jejichž důsledné dodržování je tou nejlepší prevencí.

Ve chvíli, kdy se stáje zbyly jen ohořelé a doutnající trosky, je už samozřejmě pozdě dumat nad tím, "kde se stala chyba". Stáj je pro požár jako stvořená. Je zde dostatek ´snadno stravitelné potravy´ pro oheň, k jehož zažehnutí stačí doslova "malá jiskřička". Aby se tak nestalo, je nutné důsledně dodržovat určité zásady.

 

Pozor na elektrické vedení ve stáji

Podle statistik stojí za požáry stájí závady na elektrickém vedení. Proto je nezbytné věnovat zvýšenou pozornost elektrickému vedení ve stáji už jen proto, že stájové mikroklima je vysoce korozivním prostředím. Proto by se každý rok měla provádět důkladná revize elektrického vedení a to kvalifikovaným elektrikářem.

Krom toho je také pro klidný spánek potřeba umístit všechno, co nějak souvisí s elektřinou mimo dosah koní, kteří jsou, jak známo, hodně zvědaví.

Ve stáji se neobejdeme ani bez světel. Ta, včetně veškerého příslušenství, musí být chráněná mřížkou.

Při odchodu ze stáje, abychom se do nějaké stáje mohli vrátit, vypínáme všechny elektrospotřebiče a vytahuje je z elektrické zásuvky, obzvláště nebezpečné jsou ohřívače napáječek, které by měly být zapnuté jen výlučně pod dohledem.

 

Pořádek ve stáji je dobrou prevencí

Příčinou požárů samozřejmě nemusí být jen závady na elektrickém vedení. Proto není od věci celou stáj důkladně prohlédnout a identifikovat všechna riziková místa, kde může potencionálně dojít k zažehnutí a následně možnou příčinu požáru odstranit.

Dobrý hospodář a chovatel se pozná podle pořádku ve stáji. V protipožární prevenci je právě udržování pořádku jedním z nejdůležitějších prvků.

Máte rádi pavučiny? Pokud ano, tak je alespoň nepěstujte ve stáji, a už vůbec ne na žárovkách. Nevadí vám vrstvy prachu? Ve stáji by vám vadit měly. Neradi zametáte? Ve stáji zametat musíte.

Nezapomeňte ani na hasicí přístroje, ostatně je to i zákonem uložená povinnost. Ale abyste je nemuseli použít, vyvěste ve stáji i v jejím okolí cedulky s důrazným zákazem kouření.

 

Vypracujte bezpečnostní plán

Každá stáj by měla mít i svůj bezpečnostní plán. V něm jsou konkretizovány případné únikové cesty, místa hlavních nouzových elektrických vypínačů, ale taky třeba všechny vodní zdroje.

Součástí plánu musí být i mapka areálu stáje se zvýrazněnými místy, kde jsou uskladněny hořlavé materiály, např. seno.

Stát se může všechno a tak si raději vyzkoušejte a procvičte evakuaci koní na nečisto. Pro její usnadnění je dobré, když má každý kůň u svého boxu padnoucí ohlávku. Hledat ji kdesi vzadu na zdi uprostřed plamenů je opravdu úkol hodný kaskadérů.

Všechna výše uvedená opatření, pokud je budeme opravdu pečlivě dodržovat, sníží nebezpečí požáru na minimum, což musí být prioritou.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?